Меню
Головна
 
Головна arrow Інформатика arrow Інформаційні системи і технології в економіці і управлінні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інформація та інформаційні процеси в організаційно-економічній сфері

Основні визначення

Підприємство (особливо його головний офіс) можна розглядати як ефективний інформаційний центр (рис. 1.2), в якій обробляється інформація, що міститься як у зовнішньому, так і у внутрішньому потоках, тобто реалізується інформаційний процес.

Інформаційний процес - це здійснення всієї сукупності таких елементарних інформаційних актів: прийом або створення інформації, її зберігання, передача і використання. Інформаційна система - це сукупність механізмів, що забезпечують повне здійснення інформаційного процесу.

Рис. 1.2. Інформаційні потоки підприємства

Поза ІС інформація може зберігатися лише у вигляді записів на тих чи інших фізичних носіях, але не може бути ні прийнятою ні переданої, не використаною.

Зовнішній потік інформації визначається взаємодією підприємства з економічними і політичними суб'єктами, що діють поза його. Сюди відноситься взаємодія підприємства з клієнтами і конкурентами, як реальними, так і потенційними. Внутрішній потік включає в себе інформацію, що описує відносини в колективі співробітників, а також знання, породжувані у виробництві.

Підприємства мають і формують свою власну внутрішню інформаційну середу, в якій циркулюють потоки інформації. В якості зовнішніх джерел інформації підприємства виступають держава, інформаційні центри і мережі, науково-дослідні організації, постачальники матеріалів, конкуренти, інфраструктура ринку тощо Вхідний потік підприємства формується на підставі інформації, що надходить із зовнішнього середовища. Вихідний інформаційний потік направляється підприємством в зовнішнє середовище і містить інформацію про своїх виробничих можливостях, виробленому товарі (реклама), матеріальних, енергетичних, кадрових та інформаційних потребах і т. д. Інформаційна система підприємства фільтрує інформаційний потік і виділяє інформацію, необхідну (релевантну) для життєдіяльності підприємства, перетворюючи її в зручну для прийняття рішень форму.

Основними завданнями підприємства щодо формування інформаційних потоків є:

o формування адекватних інформаційних ресурсів для системи управління підприємством;

o оптимізація інформаційних потоків шляхом виключення дублювання інформації;

o ліквідація розриву між впровадженням інформаційних технологій і техніки і станом інформаційних ресурсів (їх формування та використання).

Інформація

Інформація - це позначення відомостей, отриманих з зовнішнього світу, і пристосування до них наших почуттів. Отримання і використання інформації є процесом пристосування до випадковостей зовнішнього середовища і життєдіяльності об'єкта в ній [2].

Інформацією можна назвати алгоритм побудови системи, що забезпечує відтворення цієї інформації, функціонально пов'язаної з середовищем свого розташування. Забезпечення відтворення інформації - обов'язковий і необхідний атрибут будь-інформаційної системи.

Інформація - це сукупність закодованих відомостей, необхідних для прийняття рішень і їх реалізації.

Зіставляючи різні визначення інформації, можна виділити дві концепції: атрибутивну і функціональну. Обидві концепції сходяться в тому, що інформація існує в об'єктивній дійсності, але розходяться з приводу наявності її в неживій природі. Атрибутивна концепція розглядає інформацію як атрибут, властивий всім рівням матерії, а функціональна - як функціональне якість самоорганізуючих систем.

Більш глибоке вивчення визначень інформації дозволяє виділити її онтологічну та методологічне розуміння. Онтологічне розуміння полягає в тому, що інформація належить об'єктивної дійсності як особливого явища матеріального світу або функції високоорганізованих систем. Методологічне розуміння представляє інформацію як продукт пізнання, пізнавальний інструмент, абстрактну фікцію. Більш продуктивним для вирішення проблем менеджменту є методологічне розуміння інформації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ІНФОРМАЦІЯ. ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ І ПРОЦЕСИ. ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ
Інформаційна парадигма в економічній теорії: К. Ерроу, Дж. Акерлоф Дж. Стігліц
ОРГАНІЗАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ
Основні терміни та визначення
Визначення та основні принципи правопорядку
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси