Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мистецтво Риму

Історія Стародавнього Риму охоплює період з VIII-VII ст. до н. е. по V ст. н. е. Стародавні римляни залишили після себе грандіозні архітектурні ансамблі, споруди приголомшливою інженерної техніки, реалістичний, що доходить іноді до нещадності характеристик портрет в скульптурі, високі зразки монументального живопису та твори прикладного мистецтва. Римське мистецтво багато почерпнуло, творчо переробивши, у Стародавньої Греції, але виросло воно на землі, де вже була власна, древнеиталийская культура, початок якої сягає до III тисячоліття до н. е. і в якій найцікавішим і розвиненим було мистецтво етрусків.

Етруське мистецтво

Походження і мову етрусків досі повністю не з'ясовані. Більшість дослідників схиляються до їх малоазийскому походженням. Вже у VIII ст. до н.е. етруски заявили про себе як відважні мореплавці і досвідчені торговці. Міста етрусків були прекрасно укріплені, з'єднувалися упорядкованими дорогами і мостами. Це були маленькі військово-жрецькі рабовласницькі міста-держави з царями на чолі. Як і греки, етруски були язичниками, многобожниками, але їх релігія була темніша, в ній велику роль грали божества смерті, потойбічного світу, а головними богами були Юпітер, Юнона і Мінерва (що відповідало грецьких Зевса, Гери і Афіні), і тому багато храми мають інтер'єр, розділений на три целли.

Архітектура етрусків близька до грецької, але етруски використовували камінь лише у фундаментах, каркас робили з дерева, а стіни - з сирцевої цегли. Етруська храм стоїть на високому постаменті - подіумі, до колонаді портика ведуть сходи. Як і греки, етруски прикрашали храм прикрашеними рельєфами і статуями, але виконаними з теракоти. Ці скульптури VII-VI ст. до н. е., періоду розквіту етрусків, за стилем відповідають грецької пластики часу архаїки, але багато умовнішим, орнаментальнее і динамічніше. Житла етрусків мали сувору осьову композицію, але були найрізноманітнішої планування - від прямокутних до круглих. Уявлення про них дають збереглися до нашого часу гробниці.

Про життя етрусків багато чого можна почерпнути з розписів гробниць, висічених в скелі або зведених з каменю зразок кургану. Стіни гробниць розписані сценами заупокійного культу, зображеннями полювань, бенкетів, змагань, битв, сюжети з міфології. З них ми дізнаємося і багато деталі побуту: одяг, начиння, меблі, навіть типи музичних інструментів (розпис гробниці "Бенкетуючих"; початок V ст. до н. е., Tarquinia; див. кольорову вклейку).

У етрусків рано розвинулася скульптура. Теракотові похоронні урни VII-VI ст. до н. е., в яких зберігався попіл померлих, мають кришки з зображенням постаті або погруддя покійного, завжди портретного характеру, лаконічного і виразного. Такого ж типу півпостаті прикрашають кришки саркофагів. Зображення умовно, в чомусь схематично, але однією-двома деталями майстер вміє створити цілком реальний образ.

Капітолійська вовчиця. Рим, Палаццо Консерватора

Етруська кераміка близька грецької за формою, але відрізняється технікою виконання. Етруски обпалювали судини до чорноти, чому вони й одержали назву "буккероперо" ("чорна земля"), полірували так, що вони були схожі швидше на вироби з бронзи або золота, і прикрашали або процарапанным рисунком, або рельєфним зображенням тварин або птахів. Етруски - мастаки в ювелірній справі, знали зернь і філігрань, але особливо славилися у бронзовому литті. Саме етрускам належить славнозвісна "Капітолійська вовчиця" (початок V ст. до н. е..), що зберігається (в копії) і по сей день в Римі як найбільша реліквія, бо нагадує знамениту легенду про створення Риму.

У V ст. до н.е. починається занепад етруських міст, їх головним суперником на море стають Сіракузи. У IV ст. до н. е. Етрурія потрапляє під владу Риму, і з цих пір римське мистецтво вже грає головну роль. Але традиції етруського мистецтва, безсумнівно, позначилися на формуванні мистецтва Стародавнього Риму.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси