Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Реалістична література на рубежі XIX-XX століть

Реалізм на межі століть продовжував залишатися масштабним і впливовим літературним напрямом: досить сказати, що в 1900-ті рр. ще жили і творили Л. Н. Толстой і А. П. Чехів. Серед нових реалістів найбільш яскравим талантом мали письменники, які об'єдналися в 1890-е рр. в московському гуртку "Середовище", а в па-чале 1900-х рр. склали коло постійних авторів видавництва "Знання", одним із власників і фактичним керівником якого був М. Гіркий. Крім лідера об'єднання в нього в різні роки входили Л. Н. Андрєєв, В. А. Бунін, В. О. Вересаєв, М. Р. Гарін-Михайлівський, А. В. Купрін, В. С. Шмельов та ін За винятком Івана Буніна, серед реалістів не було великих поетів, вони проявили себе насамперед у прозі і - менш помітно - у драматургії. Вплив цієї групи письменників багато в чому пояснювалося тим, що саме вони успадкували традиції великої російської літератури XIX ст. Проте безпосередні попередники нового покоління реалістів уже в 1880-е рр. серйозно оновили зовнішність напрямку. Особливо важливим для наступного покоління реалістів виявився досвід Антона Павловича Чехова (1860-1904).

Чеховський світ включає в себе безліч різноманітних людських характерів, однак при всій індивідуальній своєрідності його герої схожі в головному: всім їм бракує чогось найважливішого. Ні любов, ні пристрасне служіння науці чи громадським ідеалам, ні віра в Бога - ні одне із раніше надійних засобів набуття цілісності не можуть допомогти герою. Світ у його сприйнятті втратив єдиний центр. Цей світ далекий від ієрархічної завершеності і не .може бути охоплений жодної із світоглядних систем. Ось чому життя з якого-небудь ідеологічного шаблоном, світорозуміння, засноване на фіксованій системі соціальних та етичних цінностей, осмислюються Чеховим як вульгарність: вульгарною життя виявляється, повторює задані традицією зразки, позбавлена духовної самостійності. Ні в кого із чеховських героїв немає безумовної правоти, тому незвично виглядає чеховський тип конфлікту: зіставляючи героїв з того чи іншою ознакою, Чехів найчастіше не віддає переваги пі одному з них. Йому важливо не "моральне розслідування", а з'ясування причин взаємного нерозуміння між людьми, тому автор відмовляється бути обвинуваченим або адвокатом своїх героїв.

Різноманітні моральні, ідеологічні та стильові контрасти в світі Чехова втрачають абсолютний характер, стають відносними. Наприклад, чеховських персонажів лише з дуже серйозними застереженнями можна розподілити по мірі їх значимістю - на головних і другорядних. То ж відсутність різкості спостерігається в подієвої організації творів: у його сюжетах немає чіткого поділу па яскраві, кульмінаційні, і прохідні, підготовчі епізоди. Більш того, в подієвої перспективі твори в рівній мірі важливо і те, що сталося, і те, чого так і не сталося: подією у Чехова може стати відсутність події.

Одним словом, світ Чехова - це світ рухомих відносин, світ, де взаємодіють різні суб'єктивні правди. В таких творах підвищується роль суб'єктивної рефлексії. Постійно уточнюються, "притираючись" один до одного, різноспрямовані ідеї. Постійно оглядаються на своє життя герої - носії суб'єктивних правд. Автор добре контролює тональність своїх оцінок: вона не може бути безумовно героизирующей або безоглядно сатиричної. Як пізнавана чеховська тональність сприймається читачем тонка лірична іронія.

Таким чином, покоління письменників-реалістів початку XX ст. отримало у спадок від Чехова нові принципи листи - з набагато більшою, ніж раніше, авторською свободою, зі значно більш широким арсеналом художньої виразності, з обов'язковим для художника почуттям міри, яке забезпечувалося зростанням внутрішньої самокритичність і авторефлексией. Це дозволило критики початку століття заговорити про новому етапі розвитку реалізму - неореализме, основні ознаки якого по-різному проявилися у творчості І. А. Буніна, А. В. Купріна, В. С. Шмельова, Б. К. Зайцева та ін

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Теми і герої реалістичної літератури
Література "потоку свідомості". Духовний світ особистості, не пов'язаний з реальністю
Модерністські течії в літературі рубежу XIX-XX століть
ЛІТЕРАТУРА РЕВОЛЮЦІЇ 1920-Х-ПОЧАТКУ 1930-Х РОКІВ
Перебудова і літературно-культурна ситуація в Росії
Реалістична форма техніки потоку свідомості
Боротьба на західних рубежах
Кінець ординського панування. Русь і Литва на рубежі XV-XVI ст.
Кінець ординського панування. Русь і Литва на рубежі XV-XVI ст.
Зарубіжна література XX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси