Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція ІІ. Концепції циклічного розвитку культури

Лекція 2. Цикли у вченні Дж. Віко та його попередників

Процес пізнання культури супроводжується створенням різноманітного роду моделей, або концептуальних схем, певним чином відображають феноменальну реальність, в якій протікають циклічні та лінійні процеси. Ідеї циклічного розвитку, мабуть, мають найбільш давню історію, оскільки формування їх зв'язується з найдавнішими уявленнями про циклічні процеси в природі, відображених у відповідних календарних святах, з усвідомленням доленосною циклічності людського життя, тривалості існування стародавніх імперій. Просторово-часовий обсяг циклічних моделей мав різну величину і застосовувався для періодизації загальної історії людства, або для характеристики окремих етапів її розвитку, або ще: для з'ясування зміни художніх стилів, політичних та інтелектуальних періодів активності і спаду всередині тієї чи іншої культури.

Міфологічні уявлення, в руслі яких спочатку склалася ідея циклічності, на початковому етапі виражена в метафоричному вигляді, по мірі формування навичок аналітичного мислення перетворювалися в теоретичні поняття та концептуальні моделі. При зверненні до спадщини минулих епох мимоволі виникають аналогії між аргументацією древніх та сучасних мислителів. Часом напрошується висновок, що інтуїції попередників були не позбавлені підстав, хоча, з точки зору сучасної науки, і містили в собі деякі помилки.

Перші прояви циклічної концепції можна знайти, наприклад, у спадщину Стародавньої Індії, Стародавнього Китаю, в історії Стародавньої Греції. В період європейського

Середньовіччя домінуюча була концепція лінійного розвитку, і лише в епоху Відродження знов була затребувана теорія циклічного розвитку.

Ідея циклів в епоху Відродження

Представник пізнього Відродження Нікколо Макіавеллі (1469-1527) звернув увагу на зміну періодів підйому і занепаду в розвитку стародавніх імперій. Як стверджують деякі дослідники, Н. Макіавеллі запозичив ідею циклизма безпосередньо біля античного історика Полібія, але не переказав її, а розробив по-своєму. За версією інших дослідників, на нього вплинули ідеї арабського мислителя Ібн Хальдуна (1332-1406), написав у своєму творі "Книга повчальних прикладів з історії арабів, персів і берберів і їх сучасників, що мали велику владу" про ритмічних чередованиях епох у розвитку культури. Ці ідеї Н. Макіавеллі сприйняв безпосередньо від араба Ібн аль-Ваззана, який жив у той час в Італії. У "Міркуваннях про першу декаду Тита Лівія" Н. Макіавеллі пише про чергуванні періодів в історії "доблесті" і "пороку", "потужності" і "неміч", "порядку" і "розвалу", притаманних тим чи іншим древнім імперіям, які змінювали один одного: спочатку "доблесть була зосереджена в Ассирії, потім перенесена в Мідію, потім в Персію і врешті-решт досягла Італії та Риму", однак на зміну панувала в ту пору доблесті у сучасної йому Італії прийшов "торжествуючий нині порок". Італія XV ст. розглядалася ним як країна, розквіт якої опинився в минулому. Ці ідеї Н. Макіавеллі були не ідеєю замкнутого кола, а, навпаки, ідеєю про неминуче рух історії і культури через періоди "мощі і немочі". Причини циклічних процесів він вбачав у розташуванні зірок, тим самим його вчення пов'язувалося з повторенням певних космічних ритмів. Ця містична сторона його вчення оцінювалася часом як найслабша в його аргументації. Однак саме у неї виявилися послідовники в XVI-XVII ст. (один з них - Т. Кампанелла). Незважаючи на всі промахи, допущені попередніми мислителями і трактуваннях тих чи інших циклічних процесів, безсумнівним достоїнством їх був пошук певних загальних закономірностей, відповідно до яких можна пояснити розвиток культури і людської історії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Циклічно-хвильова концепція соціокультурного розвитку
КОНЦЕПЦІЇ СТАДИАЛЬНЫХ І ЦИКЛІЧНИХ ЕКОНОМІЧНИХ ЗМІН
Аналітичні концепції кризи культури
Попередники математичного напряму
Ф. Знанецкий і його вчення про занепад західної цивілізації
Вчення К. Менгера - О. Бем-Баверка про блага та обмін; позитивна теорія капіталу і відсотка
Епоха Відродження
Література епохи відродження
Театр епохи Відродження
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси