Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. Загальнодержавні класифікатори

Офіційні системи класифікації товарів називаються класифікаторами.

Класифікатор - це офіційний документ, який систематизований звід найменувань і кодів класифікаційних угруповань і (або) об'єктів класифікації.

Загальноросійський класифікатор продукції (ОКП) введено в дію з 1 липня 1994 р. для вирішення завдань управління народним господарством.

Це систематизований звід кодів і найменувань угруповань продукції, побудованих на основі ієрархічної системи класифікації.

Загальноросійський класифікатор продукції має п'ятиступеневу класифікацію з цифровою десятковою системою кодування. На першій щаблі розташовуються класи продукції - XX 0000, на другий - підкласи - XX X 000, на третій - групи - XX-XX 00, на четвертій - підгрупи - XX XXX 0, на п'ятій - види продукції - XX ХХХХ.

Кожна позиція ОКП має шестизначний цифровий код, однозначне контрольне число і найменування угруповання продукції.

Код

Контрольне число

Найменування

Коди двох - пятиразрядных угруповань продукції доповнені нулями до шести розрядів і записуються з інтервалами між другим і третім розрядами. Класифікація продукції може бути завершена на третьої, четвертої, п'ятої щаблях класифікаційного поділу. Якщо товари поділяються на типи, марки, моделі, то вони відображаються в галузевих класифікаторах продукції.

Для однозначності розуміння і розмежування обсягів використовуваних понять окремі позиції ОКП включають пояснення. Вони наведені безпосередньо під найменуванням позиції, до якої вони належать.

У галузевих класифікаторах продукції при необхідності відображення конкретних типів, марок, моделей та інших характеристик окремих видів продукції в якості перших шести знаків повинні використовуватися коди з ОКП.

Класифікатор забезпечує достовірність, порівнянність, автоматизацію обробки інформації про продукцію; полегшує каталогізацію продукції, статистичний аналіз виробництва, реалізації та використання продукції на макроекономічному, регіональному і галузевому рівнях; структуризацію промислово-економічної інформації та видами продукції з метою проведення маркетингових досліджень та здійснення комерційної діяльності.

Товарна номенклатура зовнішньоекономічної діяльності (ТН ЗЕД) використовується Федеральною митною службою РФ (ФМС Росії) при митному оформленні та контролі товарів, що віданні митних економічних операцій (визначення мита, митної вартості, звітності, планування та ін), ведення митної статистики зовнішньої торгівлі, вивченні товарної структури зовнішньої торгівлі.

Товарна номенклатура зовнішньоекономічної діяльності є розширеним російським варіантом Гармонізованої системи (ГС), розробленої Всесвітньою митною організацією і прийнятої в якості основи для товарної класифікації у країнах Євросоюзу та ін. Федеральна митна служба бере участь у розробці, вносить зміни та тлумачення в ТН ЗЕД, яка затверджується Урядом РФ.

Товарна номенклатура - це систематизований перелік товарів із системою цифрових кодів, що дозволяють представити інформацію в зручній формі для збору, передачі, практичної діяльності в автоматизованій системі.

В ТН ЗЕД товари поділяються на 21 розділ та 97 груп. Основна одиниця виміру товарів - маса в кг

Основні ознаки класифікації товарів, що використовуються в ТН ЗЕД: матеріал, з якого виготовлено товар;

функціональне або цільове призначення, ступінь обробки (виготовлення).

Товарна номенклатура передбачає п'ять рівнів класифікації товарів:

1-й рівень - розділи;

2-й рівень - групи;

3-й рівень - товарні позиції;

4-й, 5-й - більш низькі рівні деталізації.

Правильне визначення товару і його коду має вирішальне значення при визначенні ставок митного тарифу, встановленні режиму, пільг, платежів. Ухилення від встановленого порядку переміщення товару через митний кордон РФ, заяви неправильного коду або зазначення невірних даних у ФМС Росії тягне за собою відповідальність згідно з митним законодавством.

У кодах ТН ЗЕД суворо дотримуються принципи однозначного віднесення товарів до тієї чи іншої групи. Для точного визначення коду товарів необхідно використати три складові ТН ЗЕД: номенклатурну частина; примітки до розділів і груп; основні правила інтерпретації. Кодування здійснюється наступним чином.

Згідно з першими п'ятьма правилами в кодах ТН ЗЕД визначають товарну позицію (перші 4 знаки).

За шостим правилом знаходять підпозиції (5-й і 6-й знаки) і подсубпозицию (7-й, 8-й, 9-й знаки) десятизначного коду. Наприклад:

95 Іграшки, ігри та спортивний інвентар; їх частини і приладдя

950300 - триколісні велосипеди, самокати, педальні автомобілі та аналогічні іграшки на колесах; коляски для ляльок; ляльки; інші іграшки; моделі в зменшеному розмірі ("у масштабі") та аналогічні моделі для розваг, діючі чи недіючі; головоломки всіх видів:

9503001000 - триколісні велосипеди, самокати, педальні автомобілі та аналогічні іграшки на колесах; коляски для ляльок

- ляльки, що зображують тільки людей, їх частини та приладдя:

9503002100 - ляльки

9503002900 - частини та приладдя

9503003100 - поїзди електричні, включаючи колії, світлофори та інші їх приналежності; набори елементів для складання моделей у зменшеному розмірі ("у масштабі")

- набори конструкторські та іграшки для конструювання інші:

9503003200 - пластмасові

9503003900 - з інших матеріалів

- іграшки, що зображують тварин або інших істот, крім людей:

9503004100 - набивні

9503004900 - інші

9503005000 - інструменти та пристрої музичні іграшкові

- головоломки:

9503007000 - іграшки у наборах або комплектах інші іграшки і моделі, що мають вбудований двигун, інші:

- інші.

Визначення коду переміщуваного товару покладено на декларанта, однак його правильність контролюється митними органами. Присвоєний переміщуваного товару код ТН ЗЕД використовується для обчислення належних до сплати митних платежів, а також застосування до нього спеціальних заходів, якщо таке передбачено для даних товарів.

При визначенні коду товарів за ТН ЗЕД застосовуються додаткові публікації (пояснення, алфавітний покажчик, "Збірник кваліфікаційних рішень"). Комплексним посібником є "Основні правила інтерпретації".

Існує програмне забезпечення для комп'ютерів, що дозволяє вести обробку даних, визначати товарну позицію товару за ТН ЗЕД. Його застосування спрощує процес митного декларування та оформлення ввезених товарів.

У ряді випадків однозначне визначення товарної позиції (коду) за ТН ЗЕД важко. Існують організації, які надають консультації та по роботі з ТН ЗЕД.

Запитання і завдання

1. Що таке класифікатор?

2. Які особливості структури, системи класифікації товарів має ОКП?

3. Для яких цілей застосовується класифікатор ОКП?

4. Яка структура коду ОКП?

5. Які особливості структури, системи класифікації товарів має ТН ЗЕД?

6. Для яких цілей застосовується товарна номенклатура?

7. Яка структура коду ТН ЗЕД?

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Класифікатори інформації
Рахункова палата як загальнодержавний фінансовий контроль
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси