Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетингові дослідження
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дослідження, спрямовані на вирішення проблем (problem solving research)

Недостатньо просто виявити проблеми. Треба ще знайти спосіб їх урахування у діяльності компанії. Для цього проводять дослідження, спрямовані на вирішення проблем (problem solving research). Їх здійснюють дві з кожних трьох американських компаній.

Завдання маркетингових досліджень, спрямованих на вирішення проблем, тісно пов'язані з типами прийнятих рішень менеджерами. Їх можна розбити на п'ять великих класів, а в кожному класі виділити підкласи.

1. Сегментування ринку. Сегментувати ринок - означає знайти найбільш перспективний принцип поділу ринку, виділити найбільш контрастні сегменти, по-різному реагують на маркетинговий комплекс компанії. Після цього треба оцінити ринковий потенціал кожного з них, а також вивчити їх особливості (профілі).

Профілі вивчаються по всіх питаннях менеджера параметрами, наприклад за демографічними ознаками, за критеріями вибору товару, по відношенню до ЗМІ і т. д. При цьому під "профілем" сегмента по якому-небудь параметру ми розуміємо порівняння значень цього параметра в сегменті і в усьому потенційно можливе ринку. Для пояснення наведемо табл. 1.2 з умовними даними про гендерну структуру одного з сегментів ринку пива - тих, хто віддає перевагу міцних сортів цього напою.

Таблиця 1.2. Гендерний профіль любителів міцних сортів пива, %, дані умовні

Ґендерна

структура

суспільства

Особи 18+, які п'ють пиво принаймні раз в тиждень (ринок пива)

В тому числі ті, хто віддає перевагу міцні сорти пива

Чоловіки

67

75

Жінки

33

25

Всього

100

100

Умовні дані табл. 2 свідчать (якщо, звичайно, відмінності між числами 75 і 67% не випадкові, а статистично значущі), що "любителі міцних сортів" мають ще більш "чоловічий" склад, ніж ринок в цілому. Знання такого роду особливостей дуже важливо.

Розглянемо інший приклад. Нехай потенційно можливий ринок дезодорантів для тіла складають всі жителі нашої країни, які хотіли б їх купувати і в принципі мають для цього матеріальну можливість. Нехай ми розділили цей ринок на чутливих і малочутливих до ціни покупців. Тоді, вивчаючи за даними анкетування профіль малочутливих до ціни покупців, ми можемо, зокрема, виявити, що 25% з них читають кожен або майже кожен номер якогось журналу, тоді як по ринку в цілому цей журнал читають лише 10%. Це дає фірмі підставу розмістити рекламу свого нового дорогого дезодоранту саме в цьому журналі.

2. Дослідження в області товарної політики.

o Тестування концепції товару в цілому або його модифікацій. Випуск нової продукції - дуже ризикований захід, що вимагає серйозних досліджень. Якщо маркетингове дослідження добре сплановане і проведено, а його результати правильно інтерпретовані і використані, ризик провалу нових продуктів нижче. При цьому важливо не помилитися у тому, чиє відношення до майбутнього продукту слід вивчати. Як правило, вивчають ставлення людей, від яких можна очікувати найбільшої зацікавленості в продукті і які, ймовірно, стануть його першими покупцями. Прикладом досліджень на стадії випуску нового товару може служити "Випуск нової побутової лампочки Softone" (див. с. 18), де було потрібно переконатися, що, на думку покупців, нова побутова лампочка істотно перевершує аналогічні товари, а також підібрати відтінки світла лампочки, уточнити її назва і т. д.

Важливо відзначити, що маркетинг повинен бути етичним. Хоча формально в завдання дослідника-маркетолога входить лише вивчення того, як цей товар буде продаватися, він зобов'язаний ділити з розробниками відповідальність за те, як в реальності товар вплине на споживача. Яскравим прикладом зворотного, коли ці аспекти зовсім не бралися в розрахунок, може служити ситуація з радіоактивними речовинами, які на протязі сорока років, до середини минулого століття, позиціонувалися як ефективні тонізуючі добавки і вводилися до складу різних споживчих товарів: морозива, чаю, губної помади, зубної пасти, креми для волосся, солей для ванн. Випускалися на ринок костюми, світяться в темряві, і багато інші товари. Наприклад, ось що повідомлялося в рекламі про німецьку радіоактивну зубну пасту Doramad: "Її радіоактивне випромінювання захищає зуби і ясна. Нова енергія для вас, знищення бактерій в порожнині рота... А також ніжно відбілює емаль зубів".

На рис. 1.2 наведена реклама крему і пудри, повідомляє, що в їх склад входять відразу дві радіоактивні солі: хлорид торію і бромід радію. Ці крем і пудра завоювали широку популярність у Франції в 1930-х рр. В рекламі стверджувалося, що вони зміцнюють здоров'я людини, роблять його красивішим. При цьому акцент робився на тому, що товари є розробкою Альфреда Кюрі. Широко відомі видатні вчені подружжя П'єр Кюрі і Марія Складовская-Кюрі присвятили життя дослідженням ефекту радіоактивності. Зазначений в рекламі доктор Альфред Кюрі ніякого відношення до цієї сім'ї не має, і посилання на нього являє собою непорядний маркетинговий прийом - створення "марки-паразита".

Рис. 1.2. Реклама радіоактивного крему і пудри. 30-ті роки XX ст., Франція.

Маркетингові дослідження відіграють важливу роль при роботі з вже існуючими на ринку товарами. Нагадаємо приклади "Вивчення причин зниження продажів настінних газових обігрівачів компанії British Gas" (див. с. 19) та "Виробник сталевого прокату покращує свою конкурентну позицію після аналізу споживчої задоволеності" (див. с. 22).

o Тестування упаковки товару. Незважаючи на те, що покупці нерідко без жалю зривають і викидають упаковку, вона є невід'ємною частиною товару, забезпечуючи його візуальну привабливість і захищаючи в мережі розповсюдження. Нерідко упаковка знаходить застосування і в період експлуатації товару.

При розробці упаковки перед дизайнером відкривається широке коло можливостей. Вона може бути зроблена з різних матеріалів: від паперу і картону до пластика і металу. Найрізноманітнішими способами - згинанням і склеюванням, пресуванням або литтям - їй можна надати практично будь-яку форму. Якщо ж продукт повинен бути герметично упакований, то в хід можуть йти різноманітні кришки і пробки.

Хороший приклад конкуренції у сфері упаковки дає ринок молока. На ньому присутні м'які пластикові упаковки, скляні пляшки, різні паралелепіпеди (у яких треба відрізати куточки, з кришечкою, що відкривається, з завинчивающейся кришечкою), пластикові пляшки. (Коли-то були ще упаковки у формі тетраедра, але вимерли, як динозаври, через незручності в експлуатації.)

При розробці нової упаковки слід підібрати комбінацію, яка найкращим чином задовольнить вимоги людей на всіх стадіях використання продукту. Продукт, упаковка якого не зацікавила покупців, так і залишиться лежати на полицях супермаркету, гублячись у масі собі подібних.

Упаковка повинна відповідати вимогам продавців і дистриб'юторів. Вони повинні бути впевнені, що товар можна зберігати, сортувати на складі і виставляти на продаж в магазині. Нарешті, упаковка повинна бути зручною для виробника і її вартість не повинна бути занадто високою.

В плані суто функціональних властивостей упаковки в ході досліджень потрібно зрозуміти, як споживачі її відкривають, чи читають інструкції, розуміють їх, слідують їм, як використовують товар і як позбавляються від упаковки. Потрібно зібрати інформацію у всіх, хто має відношення до товару: дізнатися, чи зручно перевозити товар в цій упаковці, легко його утримувати на складі, сортувати і т. д.

Поряд з функціональним зручністю упаковки необхідно вивчити її візуальне вплив на потенційного покупця: наскільки упаковка "кидається в очі" привертає увагу, як впливає на імідж товару, добре видно, що міститься на ній текст, зрозумілий він і заслуговує довіри. Зразком упаковки, розрахованої на підвищення іміджу товару, можна вважати різко відрізняється від конкурентів сирок "Ю. Б. Александров" компанії "Росагроэкспорт" в картонній упаковці з факсимільним підписом. Інший приклад ситуації, коли упаковка товару відіграє ключову роль і для її вибору необхідно детальне дослідження, наводився вище ("Дослідження реакції ринку на нову упаковку електричного кабелю компанії BICC Cables") (див. с. 20).

o Позиціонування і перепозиціювання брендів. Під позиціонуванням товару зазвичай мається на увазі його імідж - образ, бажаний для споживача. Як уже зазначалося, часто потрібно сконцентрувати увагу на іміджевої стороні справи: вивчити існуючий імідж тих чи інших брендів та виявити доцільні способи його зміни. Саме така ситуація обговорювалася на прикладі "Проблеми злиття двох компаній, що виробляють автомобільні акумулятори" (див. с. 19), коли компанії потрібно зіставити вигоду від скорочення числа пропонованих нею брендів зі збитками від втрати частини лояльних до брендам покупців. Нагадаємо також приклад "Ринок рідких покрівельних матеріалів та обладнання для їх застосування" (див. с. 18), коли компанії, що поглинула двох своїх конкурентів, потрібно розібратися, як позиціонувати перш конкурували товари, щоб вони тепер мінімально конкурували один з одним і успішно протистояли товарам інших компаній. В обох випадках виявилося принципово важливим з'ясувати, який спосіб цих товарів існує в очах покупців.

o Перевірочні тести в реальній торгівлі (control store tests) і тест-маркетинг" (test marketing). У першому випадку мова йде про пробні продажі товару в магазині, щоб зрозуміти, як реагують на нього покупці. У другому - про широкомасштабних маркетингових експериментах, коли перевіряються на ділі всі елементи маркетингового комплексу (див. також с. 210).

3. Дослідження по вибору ціни.

o Важливість ціни як критерію вибору між брендами. Відомо, що відносно невисока ціна - далеко не єдино можливий критерій вибору товару споживачами. Іноді на ціну практично не звертають уваги, а при купівлі товарів, як прийнято говорити, класу "кадилак" більш висока ціна сприймається споживачами як "знак якості" і навіть збільшує продажі. Розібратися в цих питаннях (причому для різних купівельних сегментів) дуже важливо.

o Еластичність попиту за ціною та реакція на повідомлення про зміни ціни. Ціноутворення багато в чому базується на інформації про еластичності попиту на товар за ціною, тобто про зв'язок між ціною та обсягом продажу товару. При більш високій ціні обсяг продажів у натуральному вираженні буде, швидше за все, нижче. Але в якій пропорції? Якщо меншою, ніж зросте ціна, виручка і прибуток збільшаться. При цьому більш низький обсяг продажів може дати додаткові вигоди за рахунок зниження накладних витрат. Для ринкового ж успіху в разі зниження ціни потрібно, щоб відносний обсяг продажів збільшився від цього в більшій пропорції, ніж знизилася ціна.

Серед менеджерів існує думка, що при призначенні ціни головне - це досвід роботи з даними і аналогічними товарами. Дійсно, аналіз змін обсягу продажів у минулому при зміні ціни на товари фірми дозволяє оцінити значення еластичності, але користуватися цими оцінками слід обережно.

По-перше, підвищення ціни на продукт, проведене колись фірмою, могло слабо вплинути на обсяг продажів просто з-за того, що одночасно у такий же або ще більшою мірою зросли ціни конкурентів. У той же час дані про динаміку цін конкурентів найчастіше недоступні для фірми.

По-друге, взаємозв'язок ціни товару і попиту на нього може змінюватися з часом або при різних рівнях ціни.

Таким чином, дані про результати зміни ціни в минулому, безсумнівно, варто брати до уваги, але найчастіше можна обійтися і без додаткових досліджень, коли споживачам задають прямі або непрямі питання і на основі їх відповідей намагаються передбачити реакцію на передбачуване зміна ціни. Приклад такого роду ситуації - "Оптимізація вартості квитків на пасажирські залізничні перевезення" (див. с. 21).

o Політика призначення ціни на товар. Вище (див. с. 13) вже йшлося про маркетингові стратегії "зняття вершків" і "захоплення ринку". Існують і інші стратегії встановлення цін. Наприклад, стратегії, орієнтовані на дії конкурентів в не меншій мірі, ніж на показники цінової еластичності. Для вибору стратегії і точної її реалізації потрібна інформація, а отже, проведення маркетингових досліджень.

o Узгодження цін на товарний ряд. Помилкове співвідношення цін у товарному ряду може викликати так званий товарний канібалізм: "поїдання", витіснення одним товаром інших товарів тієї ж компанії.

4. Дослідження по просуванню.

o Визначення оптимального бюджету просування. Витрати на рекламу та інші способи просування сьогодні досягають гігантських розмірів. Наприклад, у Великобританії вони складають 2% ВНП, або 7 млрд фунтів стерлінгів щорічно, причому бюджет кожної окремої рекламної кампанії зазвичай перевищує 1 млн фунтів стерлінгів в рік.

Досить часто виявляється так, що рекламні ролики, засоби масової інформації або час показу реклами підібрані невдало, і значна частина коштів витрачена даремно. Щоб цього не траплялося, рекламні агентства і компанії з великими рекламними бюджетами, як правило, не починають кампанії по просуванню товару на ринок без маркетингових досліджень. Інша поширена проблема - скільки коштів вигідно витрачати на рекламу? Адже коли частка представників цільового ринку, проінформованих про товар, стає високою, подальше її збільшення обходиться надзвичайно дорого. Приклад комплексних досліджень в галузі реклами - "Як підвищити ефективність реклами Lego" (див. с. 20) - вже наводився.

o Оптимальне поєднання різних видів просування. Коли мова йде про просування, не обов'язково мається на увазі виключно реклама. Елементами просування є також пропаганда і стимулювання продажів. Правильний розподіл ресурсів між цими елементами - мистецтво. При роботі з різними товарами і на різних стадіях їх життєвого циклу співвідношення між ними може змінюватись. Щоб не помилитися у виборі, необхідні маркетингові дослідження.

o Вибір каналів розміщення реклами (media decisions). Для раціонального розміщення реклами свого продукту необхідно досліджувати ринок засобів масової інформації і з'ясувати, хто читає ту чи іншу пресу, дивиться ті чи інші телепередачі в той чи інший час і т. д.

o Тестування рекламних продуктів (creative advertising testing). Витрати на тестування рекламного продукту, як правило, набагато менше витрат на розміщення реклами в ЗМІ. Тому ефект від того, що після тестування в ефір буде пущений саме вдалий варіант рекламного ролика, важко переоцінити. В іншому випадку реклама може не тільки не поліпшити, але навіть погіршити ставлення споживачів до товару.

Коли не проводять досліджень, виходять такі виродки, як реклама однієї компанії, що працює на ринку житла. Реклама починається словами: "6 років в нерухомості". Схоже, не дуже грамотним панам-ріелтер не дає спокою рекорд богатиря Іллі Муромця, який до тридцяти трьох років був нерухомим, "сиднем сидів" на печі. Така реклама навряд чи викличе відчуття, що компанія, що динамічно розвивається.

Інший сумний приклад з тієї ж сфери бізнесу - обіцянку однієї з компаній: "Перетворимо вашу мрію у нерухомість". Зверніться в компанію і політ вашої мрії припиниться!

Часто в рекламному зверненні не враховується, що воно повинно однозначно сприйматися на слух. Явно не подбали про це розробники рекламного слогана одного з засобів від нежитю: "Застуда вас не зупинить". Звучить як: "Застуда уві сні зупинить". Дійсно, важко спати, коли ніс закладений. Ще сумніше звучить рекламне звернення компанії "Жиллет": "Гель для гоління "Жиллет" захищає вашу шкіру від першого до останнього руху бритви". Багато хто пам'ятає, що бритва - річ небезпечна, і нічого хорошого останнє рух бритви принести не може. Гель намагався захистити шкіру до останнього, але - на жаль, і він не всесильний!

Мимовільні асоціації з гільйотиною викликає і слоган засоби від головного болю під назвою "мить". Він звучить так: "Мить - і голова не болить".

Назва миючих засобів "Міф" теж, як нам здається, не вільно від небажаних асоціацій. Незважаючи на наполегливі рекламні заклики, повірити в ефективність цих засобів досить важко.

Можна згадати численні прорахунки і при перекладі на російську мову рекламних звернень і закликів. Так, слоган шампунів компанії "Проктер енд Гембл": "Кращий захист від Pantin PRO-V" звучить досить двозначно: дійсно, як захиститися від цього шампуню? А фраза з реклами: "Викинь з голови лупа. Разом з "Head & Shoulders"" містить прямий заклик забути про це шампуні. Вирішивши виправити свою помилку, співробітники цієї компанії потім переробили свій слоган наступним чином: "Викинь з голови лупа і свої турботи! Разом з Head & Shoulders. Шампунь від турбот!", що також сприймається досить неоднозначно.

І, нарешті, ще один чудовий вірш з реклами салону краси:

У тебе проблема з шкірою?

Знаєш, це не біда.

Подзвони, і ми допоможемо

З нею розлучитися назавжди.

За правилами російської мови останній рядок цього шедевра відноситься до останнього іменника, тобто не до проблеми, а до шкіри. Судячи з усього, цей текст не тільки не тестувався перед запуском з допомогою маркетингового дослідження, але і не читався ні одним грамотною людиною, відразу пішов у справу.

Маркетингові дослідження допомагають також уточнити і цільові параметри рекламної кампанії (claim substantial). До числа таких параметрів відноситься, наприклад, інформованість цільової групи населення про товар. Вона характеризується, зокрема, часткою представників цієї групи, які за планом повинні хоча б раз зустрітися з цією рекламою, а також середнім числом переглядів, що припадають на одного бачив рекламу представника цільової групи.

За допомогою маркетингових досліджень нерідко оцінюється також динаміка ефективності реклами. Дослідження цього типу необхідні, принаймні, для контролю досягнення цільових параметрів рекламної кампанії. Цим, проте їх актуальність не обмежується.

Дуже важливо відстежувати зміни в структурі відомої піраміди AIDA: тобто співвідношення між числом тих, хто знає про товар (Awareness), цікавиться ним (Interest), хоче його придбати (Desire) і виражає намір здійснити покупку (Action). Ці показники важливі вимірювачі того, як потенційний споживач проходить із шару в шар цієї піраміди, отримуючи все більше інформації і поступово зміцнюючись у бажанні придбати товар.

5. Дослідження проблем дистрибуції.

o Вибір типу дистрибуції. Вище (див. с. 14) вже говорилося, що мережі розповсюдження розрізняються за способом розповсюдження (інтенсивне, вибіркове або ексклюзивне) і по числу ланок в ланцюгу. Для прийняття рішень у цій області дуже важливо знати, як поширюються інші аналогічні товари, а для цього необхідні маркетингові дослідження.

o Вибір відносин з посередниками. Для побудови відносин з посередниками необхідно володіти найрізноманітнішою інформацією, зокрема уявляти собі пріоритети посередників. Наприклад, яку пропозицію для них більш цінне: товарний кредит або організація доставки товарів? Адже зрозуміло, що і те і інше одночасно може зажадати від фірми занадто великих фінансових ресурсів. У Фонді Громадська Думка такі дослідження протягом ряду років проводилися під керівництвом одного з авторів за замовленням крупної російської оптової компанії "Торгсервіс".

o Щільність оптової і роздрібної мережі. Менеджерам дуже важливо розуміти, чи достатньо представлений їх товар на тих чи інших територіях, порівняно з товарами-конкурентами. Тут теж не обійтися без маркетингових досліджень. Один з можливих підходів до збору такої інформації - опитування потенційних покупців і з'ясування з них, які товари їм зустрічалися у продажу в тому населеному пункті, в якому вони живуть. Інший підхід заснований на підрахунку числа торгових точок, в яких є в продажу той чи інший товар.

Отже, по області застосування маркетингові дослідження прийнято ділити на дві групи. Порівнюючи наведені вище завдання, що стоять перед кожною із цих груп, можна помітити, що дослідження першого типу (спрямовані на виявлення проблем) орієнтовані на відстеження поточного стану і динаміки ринку в цілому. Дослідження ж другого типу (спрямовані на вирішення проблем) націлені на детальнішу роботу з окремими сегментами ринку або з кожним з класичних "чотири Пі" - з кожним з чотирьох "важелів управління", що знаходяться в руках маркетингового менеджера.

Зауважимо, однак, що з точки зору дослідницьких технологій різкої межі між цими групами немає: одні і ті ж методи можуть застосовуватися як для виявлення, так і для вирішення проблем. Більш того, дослідження часто буває присвячено вирішенню і тих, і інших завдань. Наприклад, у ньому може замірятися динаміка частки ринку і виявлятися зниження належить фірмі частки ринку (виявлення проблеми). Одночасно може тестуватися концепція нового товару, висновок якої дозволить фірмі підвищити свою ринкову частку (рішення проблеми). Тому розглянемо іншу, більш тісно пов'язана з методами і технологіями класифікацію маркетингових досліджень - по дизайну, схемою проведення.

Однак, перш ніж перейти до розгляду цієї класифікації, зупинимося на питанні про те, хто і як проводить маркетингові дослідження на практиці.

У деяких компаніях є внутрішні відділи маркетингових досліджень. Їх функції можуть змінюватися в широких межах: від самостійної організації і проведення таких досліджень до розміщення замовлень на такі дослідження в спеціалізованих організаціях. У свою чергу, послуги таких організацій прийнято розділяти на синдиковані, стандартизовані і замовні.

Синдицированная послуга виявляється не якомусь одному замовнику, а певного пулу передплатників. Наприклад, компанії, що вимірюють рейтинги телевізійних каналів, збирають передплатників на проведення цих дорогих досліджень, а потім регулярно надають цим передплатникам зібрану інформацію.

На відміну від цього стандартизована послуга надається конкретному замовнику, але дослідження проводяться за тією ж стандартною методикою, за якою вони проводилися для інших замовників. Наприклад, компанія SynovateComcon (comcon-2.ru) пропонує в Росії наступний набір стандартизованих кількісних досліджень:

o ринкові можливості;

o тестування концепцій;

o тестування продуктів;

o сегментація ринку / позиціонування продукту;

o цільові групи;

o розробка продукту;

o визначення оптимальної ціни;

o обсяг продажів;

o цінність марки;

o вірність марці;

o ефективність реклами;

o споживання і ставлення до товарів / послуг;

o задоволеність клієнтів;

o метод "Таємний покупець" (мова йде про збір даних, про те, як персонал компанії контактує з покупцями). Необхідні відомості збирають у ситуації, коли представник дослідницької компанії видає себе за звичайного покупця.

Нарешті, замовні дослідження застосовуються у нестандартних випадках, коли для кожного конкретного замовника повинна бути розроблена спеціальна методика проведення дослідження.

Дослідницькі компанії поділяються на компанії універсального профілю, готові надавати повний комплекс послуг, і вузькоспеціалізовані. Останні можуть, наприклад, виконувати тільки польові роботи (тобто збір маркетингової інформації), надавати послуги тільки з введення даних в комп'ютер або тільки послуги з аналізу зібраної інформації, з підготовки на основі цієї інформації аналітичних матеріалів і т. д.

Таким чином, вибір дослідницької компанії - серйозна і відповідальна задача. Для її успішного рішення фахівець, сопоставляющий варіанти, повинен добре володіти основними методичними принципами проведення різного роду маркетингових досліджень, знати, які "підводні камені" можуть ховатися в зовнішньо привабливому (а часто і більш дешевому) пропозиції тієї чи іншої дослідницької компанії. Тому перейдемо до розгляду окремих схем проведення маркетингових досліджень. Знання цих схем може озброїти спеціаліста відомостями, які дозволять йому зробити правильний і обгрунтований вибір.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Дослідження, спрямовані на виявлення проблем (problem identification research)
Пропозицію про проведення дослідження (marketing research proposal). Етика відносин між замовником і виконавцем при підготовці і укладенні договору
Теоретико-методологічні проблеми сучасної культурології. Дискусії та огляд деяких підходів
Класифікація маркетингових досліджень за схемою проведення
Етичні проблеми сучасної науки. Криза ідеалу ціннісно-нейтрального наукового дослідження
Технології вирішення проблем бездоглядних дітей
Шляхи і методи вирішення проблеми безпритульності в країні
Проблема прийняття рішення під час конфлікту
Особливості консультування батьків при вирішенні проблем дитячого розвитку
Рішення продовольчої проблеми країни на основі вирішення соціальних проблем села
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси