Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Управлінське консультування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. ПІДХОДИ ДО КОНСУЛЬТУВАННЯ ОРГАНІЗАЦІЙ. МЕТОДОЛОГІЯ КОНСАЛТИНГУ

Розгадуючи секрет успіху управлінців, варто дивитися не на рішення, а на спосіб, який дозволив до нього прийти.

Джастін Менкес

Основні роботи, що виконуються консалтинговими компаніями. Вимоги до персоналу

Консультаційні послуги можуть здійснюватися у формі одиничних консультацій (рад, рекомендацій), але найчастіше вони виконуються у формі проекту, носить короткостроковий, середньостроковий або довгостроковий характер.

До основних консалтингових робіт відносяться:

1. Інформаційне забезпечення - пошук необхідної замовнику ринкової, статистичної, законодавчої, науково-технічної та інших видів інформації, її структурування, формування баз даних та інформаційних звітів (записок).

2. Забезпечення знаннями - пошук, структурування та передача необхідних спеціалізованих знань - управлінських, економічних, технічних та ін. Передача їх на матеріальних або електронних носіях, а також навчання співробітників організації. Джерела знань - монографії, підручники і навчальні посібники, статті, науково-технічні звіти, конструкторсько-технологічні проекти та ін.

3. Аналітично-дослідницька діяльність - проведення аналітичних досліджень по проблемі замовника, її ідентифікація, визначення та структурування причин, розробка альтернатив вирішення проблеми, розробка звіту, його презентація.

4. Оціночна діяльність - оцінка результатів діяльності та стану організації в цілому і(або) окремих її підсистем (виробництво, фінанси, персонал) або сосистем (конкуренти, ділові партнери, інвестори). Розробляється звіт і здійснюється його презентація.

5. Прогнозування - ймовірнісне визначення тенденцій розвитку подій, станів середовища, певних факторів на основі статистичних даних, припущень, передбачення. Як правило, здійснюється предметно-цільове прогнозування з формуванням звіту та його презентацією.

6. Проектування - розробка предметно-цільового проекту в різних сферах внутрішньофірмової діяльності: управлінський, економічний, маркетинговий, кадровий проекти, проект впровадження інформаційних технологій управління. Проект обов'язково включає аналітичну частину. Проект представляється у формі проектної записки і презентації.

7. Виконання певних робіт проблемного характеру: стратегічне, виробниче та інше планування, розробка оргструктури, системи мотивації персоналу, системи контролю, документообігу та ін.

Це цікаво - думка: "Консалтинг? Та кому він потрібен?!"

Центр САТИО спільно з міжнародними експертами підготував основні сценарії, виникнення яких у вашій компанії сигналізує про необхідність бізнес-консультації.

Зниження темпів зростання, у тому числі доходів

Це серйозний симптом, який сигналізує про потребу у формуванні і впровадженні нової стратегії. Якщо доходи зменшуються з кожним кварталом, значить, щось робиться неправильно. Це серйозна проблема, яка потребує консалтингових послуг. Негайно впроваджуйте консультанта в керуючу команду компанії. Надайте йому всю необхідну інформацію, і він зробить свою роботу, щоб налагодити ситуацію.

Спад продажів, низька прибутковість

Якщо ваша чистий прибуток прагне до нуля, це причина для занепокоєння. Або ваші витрати занадто високі, або ви не робите достатньо для того, щоб реалізувати ваші продукти на відповідних ринках. Щось потрібно змінювати, і консалтинг - об'єктивно правильне рішення. Він проаналізує ваші поточні маркетингові стратегії, так само як і всі структурний стан вашої організації, і запропонує ряд ефективних рішень.

Незадовільні доходи від продаваного продукту

Компаніям найчастіше властиво робити повний аналіз своїх продуктів. Тому вони часто не бачать, яка ситуація в розрізі окремо взятих товарів. Коли доходи не виправдовують надії, правильне рішення в тому, щоб замовити консалтингові послуги на организаторском рівні для з'ясування проблеми.

Незадовільна ефективність праці

Бізнес-консалтинг охоплює ВСІ аспекти роботи компанії, включаючи її співробітників. Найчастіше консалтинг спрямований на те, щоб підвищити ефективність роботи співробітників. Консалтинг оперативно і точно визначає області, де можна поліпшити роботу персоналу.

Неефективні комунікації і просування

Комунікація - це ключ до успішного бізнесу. Часто погана комунікація - причина низьких продажів і доходів. Надзвичайно важливі комунікації керуючого ланки з персоналом, оскільки при неграмотно доведених завданнях немає сенсу чекати хорошого виконання. І, безсумнівно, необхідні налагоджені комунікації зі споживачем. Бо немає комунікації - немає продажів. Для вдосконалення системи комунікацій з зовнішніми і внутрішніми клієнтами варто звернутися до послуг досвідченого консалтингу.

Головна мета консалтингу полягає в тому, щоб зробити вашу компанію успішніше і багатше, тому що, якщо ви процвітаєте, то і ми процвітаємо.

Сайт компанії allminsk.biz

Консалтингова діяльність є дуже складною. За характером вона є інтелектуальною і вимагає, відповідно, значних інтелектуальних здібностей консультанта. Для консалтингу характерний ризик, робота в умовах невизначеності, стресу, що також пред'являє особливі вимоги до консультанта, його соціально-психологічним характеристикам. Найчастіше вирішуються проблеми, особливо якщо вони пов'язані з організаційними змінами, реструктуризацією, інноваціями, є комплексними, що охоплюють різні сфери діяльності організації, наприклад маркетинг, виробництво і фінанси одночасно. Це обумовлює вимоги щодо наявності у консультанта професійних знань у суміжних областях і вміння ефективно застосовувати їх на практиці.

Крім того, консалтингова діяльність містить велику енергетичну складову, вимагає значних трудових зусиль і, відповідно, здоров'я і здібностей до напруженого, нерегламентованої, пов'язаній з частими роз'їздами праці консультанта.

Перед консультантом стоїть завдання не тільки провести експертну оцінку якості фахівця, але і пояснити, переконати, а в ряді випадків і допомогти в реалізації вироблених рекомендацій. На підприємствах цінуються ті консультанти, які доводять справу до позитивного результату, забезпечують необхідний технічний, соціальний, економічний та інші види ефекту.

Якщо мати на увазі роботу консультаційного колективу, то, як і в будь-якому іншому колективі, у ньому співробітники розрізняються по здібностям, схильностям, спеціалізації. Повинні бути хороші переговорники, які вміють показати клієнту можливості даної консультаційної фірми. Необхідна участь фахівців за різними методиками. Потрібні лідери, провідні проекти у конкретних клієнтів. Не можна обійтися без хороших організаторів, адміністраторів. Очевидна потреба у працівниках, які можуть нести основну виконавську навантаження в "польових" умовах клієнтських організацій.

Це цікаво - історія про роботу консультанта.

Специфіку роботи будь-якого консультанта, в тому числі і в сфері управлінського консультування, добре ілюструє приклад, наведений Брайаном Трейсі. Він розповідає, що якось на одній атомній електростанції зіткнулися з серйозною проблемою - необхідно було з'ясувати і усунути причину зниження обсягу виробітку електроенергії і зменшення продуктивності всього процесу. Проблема виявилася занадто важкою для інженерів станції, вони так і не змогли визначити, в чому причина збоїв. Вирішили запросити одного з провідних фахівців у галузі будівництва атомних електростанцій в надії, що він зможе виявити справжню причину. Консультант прибув, надів білий халат і приступив до роботи, озброївшись планшетом. Наступні два дні він ходив по станції, вивчаючи прилади і знижуючи свідчення в машинному залі, робив помітки і проводив обчислення.

В кінці другого дня він заліз на драбину, дістав з кишені чорний маркер і на одному з приладів поставив величезний чорний хрест. "В ньому-вся проблема, - пояснив фахівець. - Відремонтуйте або замініть апарат, приєднаний до цього вимірювального приладу, і проблема буде вирішена".

Після цього він зняв свій білий халат, сів у машину, поїхав в аеропорт і полетів додому. Інженери розібрали апарат і виявили, що саме з-за нього і відбувалися збої. Апарат незабаром відремонтували, і станція знову запрацювала на повну потужність.

Через тиждень директор АЕС отримав від консультанта чек на 10 тис. дол. "за надані послуги". Директор був вкрай здивований розміром суми, незважаючи на те, що обладнання коштувало кілька мільярдів доларів, а порушення роботи приносили колосальні збитки. Зрештою, розсудив менеджер, консультант приїхав, покрутився пару днів, поставив великий хрест на приладі і поїхав назад. На думку директора, 10 тис. дол. - сума, занадто велика для подібної роботи. Директор написав консультанту лист наступного змісту: "Ми отримали Ваш чек. Не могли б Ви перерахувати по пунктах, за що конкретно Ви просите таку суму ? Таке враження, що Ви всього лише поставили хрест на одному-єдиному приладі. Десять тисяч доларів - занадто висока вартість для такого обсягу роботи".

Кілька днів тому директор отримав новий чек. Там було написано: "Малювання хреста на одному приладі - 1 долар. Знання того, на якому саме приладі поставити хрест, - 9999 доларів".

З цього прикладу, зокрема, видно, якими професійними рисами повинен володіти консультант:

- мати певний соціальний і професійний статус, достатній досвід роботи у прийнятій сфері;

- мати високі інтелектуальні якості і в рамках ринкових відносин використовувати свої знання та інтелект як товар;

- мати у своєму розпорядженні сучасний методичний і технологічний інструментарій;

- вміти працювати з інформацією - збирати та аналізувати факти, давати висновки, виробляти рекомендації;

- бути здатним до постійного навчання, готовим до змін, розвитку;

- бути орієнтованим на позитивні соціальні взаємини, позитивну групову динаміку, екстравертність, толерантність;

- мати цілеспрямованість, оптимізм, вольові якості, твердість у відстоюванні власної думки;

- володіти позитивною енергетикою, мобільністю і рухливістю, фізичним здоров'ям, стресостійкістю.

По А. В. Пригожину, на першому місці знаходиться творчість, креативність, здатність до інновацій. Консультаційний ринок дуже динамічний, на ньому необхідно постійно оновлювати підходів до консультування, методології роботи. Крім того, рішення проблем клієнта повинне бути засноване на інноваціях.

На другому місці - аналітичний склад розуму, здатність проводити діагностику, розробляти методики вирішення конкретних організаційних проблем.

На третьому місці - організаторські здібності, вміння оформляти договори, вирішувати питання з організацією робочого місця, часу, процесів консультування.

На четвертому місці - лідерство, мотивація, загальне керівництво, координація роботи, представництво і зв'язок з клієнтурою і т. д.

На п'ятому місці - виконавські здібності, вміння напружено і якісно працювати, нести відповідальність, ефективно використовувати напрацьовані стандартні методики.

Відповідь на те, якими навичками повинен володіти консультант, дає аналіз основних причин, по яким керівництво підприємств наймає консультантів:

- отримання неупередженої оцінки стану підприємства і поставлених перед ним проблем;

- використання знань і досвіду професіонала, можливості вирішити проблему нетрадиційними ефективними способами;

- залучення додаткових інтелектуальних та інформаційних ресурсів;

- внесення "свіжої струменя" в діяльність підприємства, відносини співробітників, у корпоративну культуру.

Тому насамперед консультант повинен володіти великим досвідом і широким кругозором, цього вимагає постійного спілкування з людьми, які є лідерами на підприємстві, - директорат, менеджери, провідні фахівці. Однак для хорошого консультанта мало одного досвіду, важливо уміти викликати прихильність клієнта, проявити інтерес до його проблем, уникати непорозумінь і т. п. Консультант фактично має стати співробітником підприємства - "своєю людиною", але при цьому не потрапити в залежність від його керівництва, він повинен вникати у все, що відбувається на підприємстві, але при цьому дивитися на все з боку.

Це цікаво - думка.

Багато помилок і помилкових уявлень.

Наприклад, стійке відчуття, що в конкретній галузі проблеми може вирішувати спеціаліст, який має досвід у цій галузі. В підсумку, людина попрацював кимось у фармацевтиці і пішов консультувати фармацевтів...

Р. Б. Шатовская, бізнес-консультант, аналітик.

Матеріал опублікований на сайті imetrika.ru

Перелік ключових інтелектуальних здібностей і особистісних якостей консультанта з питань управління, розроблений М. Кубром, наведено нижче.

1. Інтелектуальні здібності:

- здатність засвоювати матеріал швидко і легко; - здатність спостерігати, підсумовувати, відбирати та оцінювати

факти;

- здорові судження;

- індуктивний і дедуктивний логічний хід думки;

- здатність до синтезу і узагальнення;

- творчу уяву, оригінальне мислення.

2. Здатність розуміти людей і працювати з ними:

- повагу до думки інших людей, терпимість;

- здатність передбачати й оцінювати людські реакції;

- легкість в налагодженні контактів;

- здатність завойовувати довіру та повагу;

- ввічливість і хороші манери;

- здатність вислуховувати співрозмовника;

- вміння вести усне і письмове спілкування;

- здатність навчати і навчати людей;

- здатність переконати і створити мотиви для дій.

3. Інтелектуальна та емоційна зрілість:

- стабільність в поведінці і діях;

- незалежність у висновках;

- здатність протистояти тиску ззовні і справлятися з фрустрацією і невпевненістю;

- здатність діяти виважено і в спокійній об'єктивній манері;

- самоконтроль у всіх ситуаціях;

- гнучкість і адаптивність до мінливих умов.

4. Особиста наполегливість та ініціатива:

- потрібна ступінь самовпевненості;

- здорове честолюбство;

- дух підприємництва;

- мужність, ініціатива і самовладання в дії.

5. Етика та чесність:

- щире бажання допомогти іншим;

- виняткова чесність;

- здатність усвідомити межі власної компетентності;

- здатність визнавати помилки і витягувати уроки з невдач.

6. Фізичне і розумове здоров'я:

- здатність переносити специфічні робочі і побутові навантаження консультантів з питань управління.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сутність поняття "управлінський консалтинг". Особливості управлінського консультування
СПЕЦИФІЧНІ ВИДИ УПРАВЛІНСЬКОГО КОНСУЛЬТУВАННЯ
Методологія і методи управлінського консультування
Опції рішення в методології та організації процесу управління
Організація центру консалтингу
Вимоги безпеки при розробці траншей і котлованів
Техніка безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах, виконуваних вручну
Розірвання трудового договору в зв'язку з невідповідністю працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації, підтвердженої результатами атестації (п. 3 ч. 1 ст. 81 ТК РФ)
Вимоги безпеки при виконанні кам'яних робіт
Вимоги безпеки під час виконання скляних робіт
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси