Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Східні слов'яни у VI-IX вв

Отже, за всіма даними освоєння слов'янами північній частині Російської рівнини виглядає наступним чином. Перші чотири століття нашої ери в Середній Європі були дуже сприятливі у кліматичному відношенні. Це сприяло розвиткові сільського господарства. Середньорічні температури були на 1-2 градуси вище сучасних. Кількість опадів було на сучасному рівні з деяким зменшенням у I-II ст. і невеликим збільшенням у III-IV ст. У представників пшеворської культури спостерігався прогрес землеробства, розвиток ремесла, пожвавлення зв'язків з Римською імперією. Це призвело до демографічних зрушень збільшилося число жителів і поселень. У кінці IV ст. в Європі настало похолодання. Замерз Рейн і по льоду проходили війська. На рубежі IV-V ст. морози досягли навіть Візантії. Особливо холодним був V століття. Це були максимально низькі температури за останні дві тисячі років. У V ст. підвищилася зволоженість землі, підвищився рівень води в річках і озерах, розрослися болота. Багато території було виключено з сільськогосподарського обороту. Відзначалися настільки холодні зими, що птахи замерзали на льоту. Часто йшли рясні дощі, що приводили до сильних повеней. Повені тривали до 590 р. Середнє протягом Вісли особливо постраждало від повеней, як наслідок цього, населення почало мігрувати. Настав різкий регрес культури.

На рубежі IV-V ст. в лісовій зоні Східноєвропейської рівнини з'явилися нащадки пшеворської культури. В районі озер Псковського і Ільмень. Це культура ранніх (псковських) курганів V-VIII ст. Кургани - невисокі валообразные земляні насипи від 10-12 до 100 м і більше завдовжки, розташовані зазвичай в могильниках з круглими курганами. Кожен довгий курган укладає залишки трупоспалень. Звичай споруди довгих курганів не був принесений переселенцями, а виник, коли вони осіли в Новгородсько-Псковської землі. Їм передували фунтові поховання за обрядом трупоспалень. Більшість поховань безурновые і не мають інвентарю. Типова знахідка - У-образні рифлені пряжки. Вони дозволяють простежити процес міграції. Знаходять на піднесених місцях 150 м над рівнем моря. Могильники віддалені від водойм в сухих лісах на сухопутних дорогах. Раніше в цих районах проживало прибалтійсько-фінське населення (текстильна кераміка) з привласнюючим х-вом. У формуванні етносу брали участь також балти. Але слов'янський компонент був найактивнішим. Прийшле населення було слов'янським і мало хліборобську культуру. Слов'яни-хлібороби звільняли від лісу ділянки для сільськогосподарської діяльності. Не маючи досконалих знарядь, перейшли до підсічно-вогневої системи. Для населення, що залишило ранні довгі кургани, подсечное землеробство було основою господарства. У поєднанні з полюванням, рибальством, лісовими промислами. Основний тип поселень - городища і селища. Про ранньому розселення слов'ян в Новгородсько-Псковської землі говорять не лише археологічні дані, але і дані лінгвістики і топоніміки. Тут сформувався племінний союз словен (культура ранніх довгих курганів і культура новгородських сопок).

Друга група ранніх слов'ян пройшла в район між Двіною, Дніпром і на частина Волго-Клязьменского межиріччя (Полоцьк, Смоленськ район) дніпро-двинська культура. Типові знахідки браслетоообразных скроневих кілець (X-XIII ст. у Північно-Східній Русі - Верхнє Поволжя, східна частина Новгородських земель). Асимільовано місцеве фінно-угорське населення. Тип господарства колишній, в основному подселялись на старі поселення, а не засновували нові. Типи жител - наземні стовпові житла, довгі багатокамерні будови стовпової конструкції, зрубні. З VII ст. у Волго-Клязьменском межиріччі зникають невеликі городцы, їм на зміну приходять неукріплені поселення великого розміру. Основа господарства - землеробство (подсечное і переложное).

До VIII-IX ст. східні слов'яни заселили величезну територію майже від Фінської затоки до Чорного (Руського) моря в пониззі Дунаю, Дністра і Дніпра. У IX-X ст. слов'яни розселилися на північ до південних берегів Білого моря. Імена племінних союзів у літописі діляться на дві групи: засновані за географічною ознакою (деревляни, бужани) або за патронимическому принципом (радимичі - від Радима, в'ятичі - від Вятка). Назви першої групи зустрічаються тільки в зоні давньої слов'янської прабатьківщини - Середнього Подніпров'я. Назви другої групи - у зоні пізнішого розселення, що почалася в перші століття нашої

У X ст. на зміну трупосожжениям прийшов обряд ингумации. Ранні трупоположения поміщалися в підстави курганів, а пізніше в підкурганних фунтових ямах. Плем'я дулібів (Волинь і Київське Подніпров'я) в VIII-X ст. розділилося на волинян (Західний Буг), деревлян, полян і дреговичів (р. Прип'ять, на правому західному березі Дніпра). А на лівому березі Дніпра перебували радимичі. Плем'я радимичів розселилося на р. Сож. У X-XII ст. волиняни й дреговичі продовжили розселення в північному напрямку, асимілюючи балтів. Галявині заселяли Київське Подніпров'я, на берегах Дніпра і Десни. Їм належали Київ, Чернігів і Переяслав. На захід від полян розташовувалися древляни (міста Овруч, Іскоростень, р. Прип'ять).

З південно-східних земель Руської рівнини йде розселення літописних сіверян (на схід від полян), в'ятичів і донських слов'ян. На верхній Оці формується племінне об'єднання в'ятичів. Померлих в'ятичі хоронили по загальнослов'янської ритуалу - на спині, головою на захід, кургани в'ятичів дуже багаті речовим матеріалом. Для жіночих поховань характерні семилопатеві скроневі кільця. У IX-X ст. в'ятичі для поховань робили зруби-домовіни, в які поміщали залишки трупоспалень. В'ятичі мали власну племінну організацію з центром в Ізборську. Археологічні матеріали про хорватів (Прикарпаття), тиверцах і уличах набагато біднішими.

Північні союзу племен - кривичі, полочани та новгородські словени - займали великі простори Валдайській височині, Верхньої Волги, Західної Двіни і басейни озер Ільмень і Чудське. Формування кривичів почалося на Псковщині, потім вони заселили райони по Двіні і Смоленське Подніпров'ї. Самим значним з території був племінний союз кривичів. Полочани названі так по невеликій річці Полоте, правій притоці Західної Двіни. Словени були самим північним союзом. Вся північна межа і східні райони йшли в зіткненні з фінно-угорськими народами: корелой, вепсами, чуддю, meyreuil, муромой, мещерой та мордвою.

Дьковская культура існувала з V ст. до н. е. до кінця і тис. н. е. (передувала мерянам). У Ярославській області її типові пам'ятники - Березняковское городище і Попадьинское селище. На початку XX ст. тут пройшли розкопки Олександра Андрійовича Спіцина, у 1930-х рр. копав Петро Миколайович Третьяков, а в 1950-х рр. - Катерина Іванівна Горюнова. Існування землеробство підтвердили знайдені зернотерки і серпи. До кінця дяківської культури в руках окремих осіб починали накопичуватися матеріальні цінності, тобто виділялася привілейована верхівка общини. У літописі меря останній раз згадувалася в 907 р. при перерахуванні раті при поході Олега на Царгород. Потім в літописі згадується "Ростовська земля", тобто племінне поділ змінюється територіальним. Літописцю Нестору було відомо 14 племінних союзів, з яких склалася Давньоруська держава.

В основі східнослов'янської етномовної спільності лежить кілька різнотипних племінних утворень праслов'ян. Слов'янське населення у Східній Європі ассимилировало финноязычные та балтські племена. Не завжди можна за археологічними знахідками розрізнити мерян і слов'ян, т. к. тип господарства схожий. Різний поховальний обряд - у слов'ян трупоспалення і довгі насипу, у мерян - трупоположение без курганних насипів. У могильниках IX-XI ст. зустрічається змішаний поховальний обряд - тілоспалення, але мерянские речі - трикутні підвіски, фігурки коней з брязкаючими підвісками), важливішими стають майнові відмінності (багаті з секирами і мечами, бідні з грубої керамікою).

Слов'янська колонізація - не простий механічний процес, а складне економічне, соціальне і політичне явище. І. в. Дубів пропонує термін не слов'янська, а давньоруська колонізація. Ці процеси почалися у другій половині IX ст. і були пов'язані з розвитком торгівлі і річкового судноплавства. Балтійсько-Волзький ("з варяг у перси") і Ильменско-Дніпровський ("з варяг у греки") торгові шляхи. Не просто торговельні шляхи, а військово-політична вісь складання держави. Шляхи пов'язували землі і забезпечували економічне зростання територій. Саме на Ильменско-Дніпровському шляху зосередилося дружинное стан (курганні некрополі Гнездова під Смоленськом, Шестовиц під Черніговом та ін). Кургани показують, що дружина й військо Русі мали надплеменной характер і формувалися з різнорідного населення - слов'янські племена, скандинавські варяги і финноязычное населення. Давньоруська дружина стала першим надплеменным станом, сформованим з різнорідних населення. До IX ст. складається дружинний шар (прості воїни і знати).

Східнослов'янські племена заселяли близько 700 тис. кв. км. Територія ділилася на кілька ландшафтних зон - ліс, лісостеп, степ. В лісовій зоні виділялося Суздальське "опілля" (чорнозем). За Волгою починалася тайгова зона - до Білого моря. Нерівномірність природних умов позначалася на видах господарства та його рівні. Рід - історично сформована спільність людей, заснована на кровній спорідненості, що має спільну власність і ведуть спільне господарство. З'являється виробляє господарство ("неолітична революція"): скотарство, землеробство, ремесло. Наявність землеробства довів Б. Д. Греків (Київська Русь. М., 1934: 1953). До цього вважали основою полювання. Господарство було комплексним - землеробство, скотарство (велика рогата худоба, коні, свині), полювання (м'ясна - лосі, олені, ведмеді, гуси, тетерева; хутряна - ведмеді, бобри, лисиці, вовки, білки, соболя, куниці), рибальство, бортництво. Особливий дохід давала хутра, віск і мед.

На зміну великим родовим колективам приходило господарство однієї родини, однієї "диму" або "рала" (плуга). Процес виділення окремих родин простежується з похованням - індивідуальні і парні кургани. На зміну родовій громаді приходила територіальна сусідська (світ, верв). Родова власність замінювалася сімейної й особистої. Зростала майнова нерівність. Економічно більш стійкий був феодальний двір зі стадами худоби, засіками зерна, з садибними ковалями (зброя, плужні лемеші, сокири тощо). Тут накопичувалися матеріальні та людські резерви. Через неврожаїв, пожеж, падежу худоби і т. п. члени громади могли йти на закупи (за зерно, худобу). Від громад до вотчинам. Виділення племінної знаті почалося ще до утворення держави.

Озброєння - луки, стріли, списи, метальні списи, щити, сокири.

З VIII ст. в місцевостях слов'янського розселення з'явилися торгово-ремісничі поселення - протоміста. У них зосередилося військово-дружинное і торгове стан, ремісники. Протоміста були строкатим в етнічному відношенні. Так, Стара Ладога мала у складі жителів багатьох етносів: ільменські словени, кривичі, чудь, балти, варяги.

На етапі розкладання родової общини руйнуються внутриродовые зв'язку і зароджуються майбутні державно-правові інститути. Особливості влади родової общини: 1) Джерело влади - вся родова громада в цілому. Період прямого правління, коли люди безпосередньо здійснювали всю повноту влади. Члени родової общини самі встановлювали для себе правила поведінки, самі забезпечували їх виконання і самі залучали порушників встановленого порядку до відповідальності. 2) Вища влада - загальні збори (рада) усіх дорослих членів роду, який вирішував всі головні питання життя громади. 3) Повсякденне керування справами родової громади здійснював старійшина, що обирається на зборах усіма членами роду. Його влада не була спадковою, і його могли в будь-який момент замінити. Старійшини і воєначальники брали участь у виробничій діяльності нарівні з іншими членами родової громади, а не тільки займалися виключно управлінням. 4) Влада спиралася на авторитет, повагу, традиції. До порушників порядку застосовувався примус, проте ніяких спеціальних каральних органів не було. Примус виходила від всього роду. 5) У більш широких, ніж рід, соціальних об'єднаннях (плем'я в Росії) влада ґрунтувалася на тих же принципах, що й у родовій громаді. Таким чином, це був період первісної демократії. Соціальний організм вимагав регулювання і порядку. Основними різновидами соціальних норм первісного суспільства були звичаї, норми моралі, релігійні норми, табу, агрокалендари, міфологія.

Рід - плем'я - союз племен. Союз племен - нова форма організації суспільства. Над князями і знаттю окремих племен з'явився загальний князь.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Східні слов'яни в давнину
Східні слов'яни у VI-VIII ст.
Культура східних слов'ян періоду давньоруської держави
Культура і релігія східних слов'ян
Заняття східних слов'ян та їх соціальна організація
Східні слов'яни напередодні утворення Давньоруської держави
Східні слов'яни напередодні утворення Давньоруської держави
Становлення ранньофеодальної державності у східних слов'ян
ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ
ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси