Меню
Головна
Відповідальність орендодавця за недоліки зданого в оренду майнаПрава та обов'язки сторін оренди нерухомого майнаПриватизація державного та комунального нерухомого майнаПравові засади орендиОренда нерухомості і ринок прав орендиСуб'єкти орендиОсобливості оренди окремих видів нерухомостіМСФО (IAS) 17 "Оренда"

o майно, що належить на праві власності міських і сільських поселень, а також іншим муніципальним утворенням.

Укладення договору оренди державного майна ще не означає, що орендар автоматично визнається податковим агентом з ПДВ щодо орендної плати. Все залежить від того, хто в договорі вказаний в якості орендодавця і яким чином прописана вартість оренди - з урахуванням ПДВ чи без цього податку.

1. Договір оренди укладено з державним або муніципальним унітарним підприємством (ГУП або МУП). Найчастіше орендодавцем за договором виступає не сам власник держмайна, а його балансоутримувач, тобто державне або муніципальне унітарне підприємство, у якого орендоване майно знаходиться в оперативному управлінні або господарському віданні. Ці підприємства відповідно до п. 3 ст. 161 НК РФ зобов'язані перерахувати до бюджету ПДВ з орендної плати та виставити орендарю рахунок-фактуру з виділеною в ньому сумою ПДВ. Таким чином, у даній ситуації орендар не є податковим агентом з ПДВ.

2. При укладенні договору оренди федерального майна з казенними установами на підставі пп. 4.1 п. 2 ст. 146 НК РФ з 1 січня 2012 р орендарі федерального казенного майна не визнаються податковими агентами з ПДВ щодо сум орендної плати. Отже, у казенного установи - орендодавця і орендаря не виникає ніяких наслідків щодо нарахування та сплати ПДВ.

3. При укладенні договору оренди з територіальним управлінням Росимущества (департаментом нерухомості) в якості орендаря виступають безпосередньо органи державної влади. В даному випадку організація-орендар визнається податковим агентом щодо ПДВ з орендної плати (п. 3 ст. 161 НК РФ).

Орендарі (податкові агенти) зобов'язані обчислити, утримати та сплатити до бюджету суму ПДВ з доходів, сплачуваних орендодавцю. Податкова ставка завжди застосовується у розмірі 100% від 18: 118. Податкова база визначається як сума орендної плати з урахуванням податку, окремо по кожному орендованому майну. Податковий агент складає рахунок-фактуру в одному примірнику з позначкою "Оренда державного (муніципального) майна", реєструє його в книзі продажів у момент фактичного перерахування до бюджету орендної плати та ПДВ.

Нерідко сума в договорі оренди вказується без ПДВ. У такій ситуації податок сплачується орендарем понад орендної плати. Податкова база визначається як орендна плата, збільшена на суму ПДВ. При цьому сума податку, що підлягає сплаті в бюджет, визначається розрахунковим методом із застосуванням податкової ставки у розмірі 100% від 18: 118.

Приклад

Організація на підставі договору з територіальним департаментом нерухомості орендує офіс в будівлі державної установи. Будівля знаходиться у федеральній власності. Розмір щомісячної орендної плати в договорі вказано без ПДВ і становить 100 000 руб.

За умовами договору оренди плата вноситься до 10-го числа місяця, наступного за розрахунковим. Для обчислення ПДВ організація - орендар визначає податкову базу у розмірі 118 000 руб.(100 000 + 100 000 · 0,18).

Сплатити ПДВ до бюджету за орган державної влади або місцевого самоврядування необхідно навіть у тому випадку, якщо орендна плата не перераховується грошима, а покривається виконанням робіт або наданням послуг своїм орендодавцю.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Відповідальність орендодавця за недоліки зданого в оренду майна
Права та обов'язки сторін оренди нерухомого майна
Приватизація державного та комунального нерухомого майна
Правові засади оренди
Оренда нерухомості і ринок прав оренди
Суб'єкти оренди
Особливості оренди окремих видів нерухомості
МСФО (IAS) 17 "Оренда"
Державна реєстрація прав на нерухоме майно та угод з ним
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси