Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільне та торгове право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Спадкування за законом

Спадкування за законом в країнах континентальної Європи

Спадкування здійснюється за законом у випадках, коли: відсутній заповіт, заповіт визнано недійсним, заповідано не все майно, всі або частина спадкоємців за заповітом відмовилися від спадщини або коли мова йде про реалізацію права на резерв" або права на обов'язкову частку".

У країнах континентальної Європи застосовуються дві системи спадкування за законом: романська система і система парантелл. Відповідно до романської системою, використовуваної у Франції, Італії, Бельгії і деяких інших країнах, всі спадкоємці за законом поділяються на чотири категорії або розряду, по черзі призываемые до па-слідуванню: низхідні (діти, у тому числі усиновлені, онуки, правнуки - за правом представлення); батьки, брати, сестри; дід і бабуся, прадідусь і прабабуся; інші родичі до шостого ступеня споріднення (дядьки, тітки, двоюрідні брати та сестри тощо).

Спадкоємці ближчого розряду усувають спадкоємців всіх наступних розрядів. Всередині призываемого до спадкоємства розряду більш близькі родичі усувають більш далеких (з урахуванням, зрозуміло, застосування інституту права уявлення). Пережив чоловік включається в четвертий розряд. При цьому залежно від наявності дітей або бічних родичів чоловік може успадкувати одну четверту частину або половину спадку, а при їх відсутності всі спадщину (ст. 765-767 ФГК).

По системі парантелл, застосовуваної у ФРН, Австрії, Швейцарії, спадщина переходить до групи кровних родичів, також по черзі вступають у права спадкування. Внаслідок цього кожна парантелла (або "порядок", "група") закликається до спадкування при відсутності попередньої парантеллы. Разом з тим, на відміну від романської системи, всередині кожної парантеллы ступінь споріднення з спадкодавцем не грає вирішальної ролі.

Система парантелл не збігається повністю в країнах, де вона застосовується. Наприклад, у Швейцарії спадкоємці за законом об'єднані лише в три парантеллы, а у ФРН кількість парантелл не обмежується. Згідно з чинним законодавством першу парантеллу утворюють у ФРН низхідні спадкодавця; другу - батьки та їхні низхідні (при цьому, якщо батьки живі, до них переходить усі спадщину); третю - дідусь, бабуся та їх низхідні; четверту - прадід, прабаба та їх низхідні і т. д. Пережив чоловік не входить ні в одну з парантелл, але він набуває право власності на певну частину спадщини, призивається до спадкування разом з родичами трьох перших парантелл і успадковує одну четверту частину (перша парантелла) або половину спадщини (друга і третя парантеллы). При відсутності спадкоємців двох перших парантелл, а також дідусі і бабусі або при відмові їх від спадщини до пережив дружину переходить усі спадщину.

Спадкування за законом в країнах загального права. Важливою особливістю спадкування за законом в країнах англо-американської системи права поряд з участю в спадкових справах особистого представника є привілейоване становище пережив чоловіка: при наявності невеликих спадків" (насамперед у малозабезпечених сім'ях), а також за відсутності у спадкодавця низхідних, батьків, братів і сестер пережив чоловік нерідко є єдиним спадкоємцем. В інших випадках він - один із спадкоємців.

Так, при наявності низхідних пережив чоловік має право на отримання певної твердої суми: так зване право "на перші фунти стерлінгів" (у Великобританії) або "на перші долари" (у ряді штатів США). Зазначені суми можуть бути замінені речовим еквівалентом. Інша частина спадщини розподіляється між пережили чоловіком і іншими спадкоємцями. Наприклад, у відповідності з парламентськими актами Великобританії 1925 і 1952 рр. пережив чоловік при наявності дітей та інших низхідних успадковує 40 тис. фунтів стерлінгів і половину решти майна, що передається йому в довірче управління. Друга половина успадковують в рівних частках дітьми та (або) онуками спадкодавця (за правом представлення). За законодавством штату Нью-Йорк пережив чоловік має право отримати 2 тис. дол. або їх вещный еквівалент. Крім того, він має право на третину іншого майна - за наявності у спадкодавця двох і більше дітей або їх низхідних. Якщо у спадкодавця є лише одна дитина або його спадні, який пережив дружину покладається половина майна (за вирахуванням "перше доларів"). При відсутності низхідних і наявності у спадкодавця батьків пережив чоловік має право отримати 25 тис. дол. і половину іншого майна.

В цілому своєрідна черговість спадкування за законом в країнах загального права, перш за все у Великобританії і США, виглядає наступним чином. Крім пережив чоловіка, спадкоємцями за законом є низхідні спадкодавця. За наявності другого з подружжя вони спільно з ним успадковують майно, що перевищує суму перших доларів або фунтів стерлінгів. При відсутності другого з подружжя майно переходить до дітей в рівних частках. При цьому правом власності на спадкове майно наділяються тільки повнолітні спадкоємці. Стосовно майна неповнолітніх застосовується інститут довірчої власності.

За відсутності чоловіка і низхідних спадкоємцями стають батьки спадкодавця (Великобританія). У більшості штатів США батьки спадкують не тільки за відсутності низхідних і пережив чоловіка, але і у випадку, якщо пережив чоловік не отримує все спадщини. Бічні родичі та інші (крім батьків) висхідні закликаються до спадкування лише за відсутності низхідних, другого з подружжя і батьків та в такому порядку: повнорідні брати і сестри, неповнорідні брати і сестри, дідусі, бабусі, повнорідні дядьки і тітки і т. д.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Спадкування за законом
Спадкування за законом
Закони кредиту
Спадкування
СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАКОНОМ
Особливості розвитку капіталістичних відносин в країнах західної Європи
Спадкування за законом
Спадкування за законом
Особливості спадкування у країнах загального права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси