Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Державна зв'язок Комуни Парижа з провінцією

Рух у провінції, благоприятствовавшее зміцненню Комуни, йшло по двох лініях. З одного боку, у великих центрах - Ліоні, Марселі, Тулузі, Ліможі, Нарбоні, Діжоні, Ліллі, Сент-Етьєні, Руані - виникали комуни, причому в деяких містах - двічі; при вторинному виникненні Комуни в Марселі вона усунула префектуру департаменту і створила замість неї свою комісію.

З іншого боку, сприятливий Комуні рух підтримували створені одночасно з Центральним республіканським комітетом у Парижі - республіканські комітети захисту і пильності майже у всіх містах Франції і значна частина її муніципалітетів. Бачачи це, уряд Тьєра терміново призначило (на 30 квітня) перевибори всіх муніципалітетів - міських і сільських, в результаті чого з 700 000 (у круглих цифрах) членів муніципальних рад, які були обрані в 35 000 громад, 200 були легитимистами, 600 орлеанистами, 700 бонапартистами, всі інші - республіканцями або комуністами. Новообрані муніципалітети хотіли метою мирного дозволу боротьби між двома урядами у Франції скликати свій з'їзд в Бордо, але уряд Тьєра заборонило це і повело боротьбу проти нових муніципалітетів.

Цивільне і кримінальне законодавство Комуни

Подібно до того, як почалася у вересні 1870 р. революційної боротьби робітничого класу й інших трудових верств стали складатися зародки державної влади соціалістичної держави, так в цій боротьбі стали складатися елементи соціалістичного правосвідомості і правотворчості, пов'язані з тенденціями нових соціалістичних суспільних відносин.

Посилання у влади Центральний Комітет Національної гвардії і потім - Рада Комуни в перших своїх декретах дворазово санкціонували найбільш наполегливо висували невідкладні вимоги трудящих. За короткі 9 тижнів влади Комуна не могла розгорнути систему соціалістичного законодавства і обмежилася декретами, відображають нагальні завдання боротьби.

В області цивільно-правової найбільш значним за своїм соціалістичним тенденціям був декрет 16 квітня про покинутих господарями промислових підприємствах.

Ще ЦК Національної гвардії, ставши біля влади, оголосив про відстрочення квартирної плати, боргових платежів, про повернення закладені в ломбарді необхідні домашніх речей, білизни та одягу без викупу. Рада Комуни в декретах, детально розроблених стосовно до майнового стану зацікавлених осіб, став реалізувати ці заходи. 25 квітня Рада Комуни видала декрет про реквізицію порожніх квартир, які окружними муніципалітетами повинні були передаватися в першу чергу постраждалим від військових дії.

В області трудового права треба відзначити насамперед затверджений Комуною статут Луврских майстерень по ремонту та ремонту зброї, яким встановлювався робітничий контроль на виробництві, мабуть поширений на всі промислові підприємства військового виробництва. Потім - постанова Комуни про уполномочии Комісії праці та обміну переглянути всі контракти Комуни про постачання і підряди з тим, щоб вони в першу чергу укладалися з робітниками, кооперативними асоціаціями, щоб умови та ціни встановлювалися спеціальними комісіями і обумовлювався б мінімум заробітної плати.

Декретом 4 квітня встановлювався вищий розмір заробітної плати в 6000 франків на рік (якого ніхто не отримував). Депутатам Ради Комуни була встановлена ставка - 15 франків на день. Іншим декретом були заборонені штрафи і вирахування з заробітної плати.

Був заборонений нічна праця в булочних. Були закриті приватні посередницькі контори за наймом робочої сили, і потім були організовані біржі праці при окружних меріях.

По лінії кримінального права були видані декрети про притягнення до судової відповідальності членів версальського уряду з арештом і секвестром їх майна, про притягнення до суду всіх спільників версальського уряду і про заручниках.

Що стосується загальнокримінальної злочинності, то, як зазначають пізніші офіційні джерела, в період Комуни вона була нижче звичайного рівня.

Судоустрій і судочинство зазнало великих змін у ряді декретів і пов'язаних з ними заходах комісій юстиції. В результаті сформувалася нова система загальногромадянських судів, що складалася з світових судів, палати цивільного суду обвинувального журі у справах версальці.

Мирові судді розбирали і цивільні та кримінальні справи; ці судді мали обиратися загальним голосуванням, але тимчасово призначалися і Виконавчою комісією і Комітетом суспільного порятунку з тих колишніх суддів, які зобов'язувалися "застосовувати нові принципи, внесені в законодавство революцією 18 березня".

Палата цивільного суду була створена постановою Комуни 12 травня "для розгляду невідкладних справ у порядку спрощеного судочинства, яке тим самим прискорювалося і удешевлялось для зацікавлених кіл трудящих.

Постанова про організацію обвинувального журі було прийнято 5 квітня рада Комуни у відповідь на звірства версальці; "Положення про журі" було прийнято лише 22 квітня, склад журі був обраний Радою Комуни 6 травня, а функціонувати журі почало лише 20 травня, тобто через півтора місяці після постанови про створення цього органу для боротьби з контрреволюцією, аж ніяк не бездействовавшей ці півтора місяці; в той же час "Положення про журі" укладало ряд ліберальних гарантій для обвинувачених; все це послаблювало судову репресію проти ворогів Комуни.

Великим досягненням Положення про обвинувальному журі був розділ про присяжних, яким руйнувалися колишні обмеження і цензи для виборів присяжних, зокрема вік знижувався з 30 до 17 років - як для вступу в Національну гвардію, яка обирала присяжних, причому не тільки для обвинувальним журі, але у всіх випадках участі присяжних у суді.

Пункт III Положення про суд присяжних свідчив: "Функції громадського обвинувача виконують прокурор Комуни і його чотири заступники, безпосередньо обрані Паризької комуною". Так створена була прокуратура Комуни, у діяльності своєї далеко виходила за межі функцій судового звинувачення, тісно пов'язана з роботою Комісії громадської безпеки та юстиції Комісії, а потім Комітету громадського порятунку.

Паризька комуна увійшла в історію, як прообраз радянської влади. "Її справжньою таємницею було ось що: вона була по суті справи урядом робочого класу". При всіх помилках і недоліках Комуни це була "диктатура пролетарського більшості, диктатура маси, спрямована проти буржуазії, проти меншості". "Народ, як "єдиний володар", "не диктатура однієї людини, а всього народу" - ось чим була Паризька комуна" , - говорив Сталін, цитуючи слова учасників Паризької комуни.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Від Паризької комуни до великої жовтневої соціалістичної революції
Податки провінцій
Париж
Відшкодування збитків, завданих у зв'язку з виконанням або розірванням державного (муніципального) контракту
Провінції Риму
Від Паризької комуни до великої жовтневої соціалістичної революції
ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОГО ЗАКОНОДАВСТВА
Найвищі форми психічного відображення в структурі особистості суб'єктів кримінального, цивільного процесу
ОСОБЛИВОСТІ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ В ЗАРУБІЖНОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ
Особливості кримінальної відповідальності в державах соціалістичної системи права (на прикладі сучасного кримінального законодавства Китаю)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси