Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.

Велику роль у вітчизняній історії зіграло Велике князівство Литовське. Воно не тільки увібрала в себе величезний масив давньоруських земель, історія яких довгий час протікала в рамках історії Литовського князівства. У процесі свого становлення і розвитку литовські князі виступили сильними суперниками московських князів. Боротьба за лідерство у справі об'єднання Русі багато в чому визначала політику московських правителів.

Численні литовські племена (летьгола, земигола, литва, жмудь, ятвяги та ін) жили за течією річок Західна Двіна, Німан і Балтійського узбережжя. Належали вони до землеробським народам, займалися скотарством і рибальством, мисливством і бортництвом.

Процес формування держави в литовських племен припав на XIII ст. У результаті гострого суперництва на перший план висунувся Міндовг, який проголосив себе в 1237 р. великим князем. Створене ним Литовське князівство включало в себе Аукшайтию, Жемайтию (Східна і Західна Литва) і Новогрудскую землю ("Чорна Русь"). Щоб убезпечити себе з боку Лівонського ордена, здійснював військові походи проти язичників, Міндовг прийняв католицтво. Але це був не більше, ніж маневр. Варто ситуації змінитися, як князь повернувся до язичництва і, підтриманий литовськими племенами, розгромив німців. Проте створене ним об'єднання не відрізнялося міцністю і з загибеллю Міндовга (1263 р.) розпалося.

Князем, якому вдалося заснувати династію великих литовських князів і зробити процес становлення державності незворотнім, став Гедимін (1316-1341). Талановитий і успішний політик, він силою, інтригами, спілками і династичними шлюбами розширив територію Литви. До складу нової держави увійшли Туровское, Пинське та Витебское князівства. Гедимін підтримував тісні зв'язки з князями Північно-Східної Русі. Його дочка Марія стала дружиною тверського князя Дмитра Михайловича; мабуть, одна з дочок вийшла заміж за московського княжича Насіння (князя Семена Гордого).

Гедимін, намагаючись відвоювати захоплені російські землі, почав боротьбу з ординцями. Населення давньоруських земель побачило в Литві прийнятну альтернативу ординського володарювання. Спираючись на допомогу Гедиміна, Смоленське князівство з 30-х років XIV ст. перестало платити "вихід" в Орду. Свій вплив Гедимін поширив на Київську, Галицьку і Волинську землі. До кінця його князювання руські землі становили вже більше двох третин усієї території Литовської держави.

Політику Гедиміна продовжив князь Ольгерд (1345 - 1377), який діяв у тісному союзі з братом Кейстутом. До князівства було приєднано Чернігово-Сіверські землі. Ольгерд почав наступ на Смоленське князівство і залежні від нього Верховський князівства.

У 1363 р. Ольгерду в битві біля Синіх Вод (недалеко від Бугу) вдалося розгромити ординців. Перемога прискорила звільнення Південної Русі від ординського панування. За Литвою остаточно закріпилися Київська, Подільська (Східна частина) і Волинська землі. Велике князівство Литовське стало одним з центрів об'єднання давньоруських земель, залишивши позаду більш слабкі у військовому відношенні Тверське та Московське князівства. Політичні амбіції Ольгерда спонукали його втручатися в справи північно-східних сусідів - суперників" в справі об'єднання. На рубежі 60-70-х років це призвело до зіткнення з Московським князівством, в якому молодий князь Дмитро Іванович виявився стороною, що оборонялася.

У складі Литви руські князі та бояри не відчували себе сильно стисненными. На землях князівства діяли норми "Руської Правди" та церковного права. Російська мова в її західному варіанті стала державною мовою і засобом спілкування між литовцями і росіянами. Рюриковичі, які визнали владу Гедиміна, на правах намісників управляли підвладними землями, отримуючи "корми" і судові мита. Їх відносини з великим князем визначалися договорами.

Захищав у своїх володіннях Ольгерд і православної церкви. Після того, як йому не вдалося поставити під контроль діяльність митрополита, він спробував отримати згоду Константинополя на створення в Литві самостійної митрополії. Греки не пішли назустріч литовському князю. Москва, як місце перебування першосвятителя, зберегла свою перевагу, а митрополити-єдність єпархії.

Велике князівство Литовське перебувало під постійним тиском з боку Тевтонського ордену. З 50-х років Кейстут і Ольгерд вели війни з лицарями, намагаючись повернути землі ятвягів і прусів. Протистояння, безсумнівно, відтягувало сили Ольгерда з сходу на захід, даючи московським князям можливість зібратися з силами. Одночасно зростала залежність литовських князів від боярства російських земель, яке становило значну частину збройних сил.

Постійне коливання литовських правителів між східним і західним напрямками зовнішньої політики, і, як наслідок, коливання між православною і католицькою культурою - характерна риса історії Литви. Вибір на користь західного напрямку був зроблений в чому під тиском обставин: смертельна загроза, що виходила від Тевтонського ордена, спонукала зосередитися па боротьбі з лицарями-завойовниками. Загальна боротьба зблизила Литву з Польщею. Польська сторона висунула ідею об'єднання (унію двох держав.

Умовою шлюбу спадкоємця Ольгерда, князя Ягайла, і польської королівни Ядвіги, і отримання литовським князем польської корони стало поширення в Литві католицтва. Династична унія, укладена в 1385 р., поклала початок об'єднанню двох держав.

Зближення Литви і Полину проходило вкрай болісно. Стояла нижче в політичному і культурному відношенні литовська знать не без підстав побоюються опинитися на других ролях. Опір очолив син Кейстута Вітовт. Литовський літописець писав про молодого Вітовта як про "хороброму юнакові, сміливому серцем, люблячого війну". Історики прозвали Вітовта Великим. Він не допустив активного проникнення поляків на землі Великого князівства. Ягайло змушений був поступитися йому велике князювання. Формально Вітовт визнавав верховенство польського короля, але по суті вони були рівноправними суверенними государями.

У 1409 р. почалася "Велика війна" королівства Польського і Великого князівства Литовського проти Тевтонського ордену. У 1410 р. біля містечка Грюнвальд війська Ордена зазнали поразки. Німецька експансія була зупинена.

Успіхи Вітовта великого і далекоглядного політичного діяча, зміцнили позицію Литовського князівства. У 1413 р. Ягайло і Вітовт підписали Городелъскую унію. Згідно з її умовами, сторони зобов'язалися вибирати государів не інакше, як за взаємною угодою; литовські пани, які сповідували католицтво, отримували такі ж права і привілеї, що і польські феодали; успадковувати посади і володіння мали право тільки католики. Таким чином, унія відкривала шлях для проникнення в Литву католицької релігії і польської культури. Місцева землевладельческая еліта в православних землях Литви-руські князі і бояри, православна громада змушена була вибирати: або, примирившись з дискредитацією, залишитися в "віри батьків", або, набуваючи привілеї та посади, перейти в католицтво. Майбутнє показало, що частина російської еліти обрала останній варіант.

Вітовт продовжив східну політику Ольгерда. Користуючись ослабленням Орди і усобицами, він посилив тиск на князів Центральної та Північно-Східної Русі. При цьому війни чергувалися з дипломатичними і династичними акціями. Вітовт видав свою дочку Софію Витовтовну, за Василя I Дмитровича. Шлюб привів до виникнення нових зв'язків між Москвою і Вільно. Вмираючи, Василь I залишив свого малолітнього сина на піклування князя Вітовта. Наступ на Смоленське князівство завершилося захопленням Смоленська (1404 р.). Ряд договорів призвели до того, що Твер і Рязань опинилися в номінальному підпорядкуванні Литві.

При Вітовті Литва стала однією з найсильніших держав Східної Європи. Прагнучи налагодити союзницькі відносини з литовським князем, імператор Священної Римської імперії Сигізмунд запропонував Вітовтові корону. У 1430 р. Вітовт вирішив прийняти титул короля, що повинно було зміцнити самостійність князівства. Коронація загрожувала польсько-литовської унії, польські магнати зірвали її.

Смерть Вітовта (1430 р.), не має прямого спадкоємця, призвела до смути. Ситуацією скористалися польські пани, які захопили південні землі Литви - Захід-ніс Поділля. У цей період почастішали переїзди православних литовських князів на службу до московського князя.

При сина Ягайла Казимир (1440-1492), королеві Польському (з 1446 р.) і великому князеві Литовському, зміцнилося державний устрій Литви і відновилося зближення з Польщею, що завершилося у XVI ст. об'єднанням "двох пародов". Наділення служилих людей землями в спадкове володіння призвело до появи феодальних вотчин-латифундій. В результаті у політичному житті князівства велика вага стала набувати могутня нетитулованная знати литовського походження. Латифундії великих магнатів звичайно розташовувалися на колишніх руських землях.

Після смерті Казимира польський і литовський престоли знову були розділені. Великим князем Литовським став Олександр Казимирович. Війни, які він вів проти Івана III, виявили перевага Москви над Литвою. Невдачі спонукали литовських магнатів до Польщі. Ця тенденція за Сигізмунда і та Сигізмунда II августа була закріплена державної унією Польщі та Литви (Люблінська унія 1569 р.).

На початку XVI ст. Литва - розвинене феодальну державу на чолі з великим князем, який мав титул господаря. Влада його була обмежена. До вищим верствам панівного класу належали князі та пани. Численним і строкатим за своїм юридичним і соціальному положенню була шляхта - дрібні і середні феодали-землевласники. Реальна влада належала раді при великому князі (пани-рада), куди входили представники найбільших магнатських родів. Рада приймала рішення з найважливіших питань внутрішньої і зовнішньої політики. Її члени володіли ключовими державними посадами. До середини XV в. до її складу входили православні феодали. З другої половини сторіччя рада стала відкритою лише для католиків.

Велике значення мали місцеві поветовые і общелитовские сейми, вирішували найрізноманітніші питання життя князівства - від обрання великого князя до затвердження нових законів (статутів) та податків. Поветовые сейми звичайно сильно залежали від магнатів, навколо яких об'єднувалася місцева шляхта.

Вже в XV ст. на руських землях Литви виникли такі важкі форми особистої залежності землеробів, що це дає підставу говорити про виникнення кріпацтва. Селяни поділялися па схожих, тобто мають право в певний час переходу від одного землевласника до іншого, і несхожих, що втратили право переходу. Дуже численною була прошарок челяді і холопів, що відрізнялися безправним становищем.

Велике князівство Литовське довгий час не мало єдиного закону, що побічно свідчило про пезавершенности процесу політичного об'єднання земель. У Литві одночасно існувало російське, польське, литовське право. При Казимирі робиться перша спроба узагальнити і систематизувати існуюче законодавство. Але найбільш розробленим зводом законів став Литовський статут 1588 р., прийнятий за Сигізмунда I. Статті статуту захищали феодальну власність і прирікали селянство на безправне становище. Багато розряди хліборобів юридично зближувалися з положенням челяді, що дає підставу говорити про появу в князівстві в XVI ст. єдиного стану кріпосних селян. Статут закріплював права і привілеї шляхти, її обов'язок брати участь у місцевих станових інститутах - поветовых сеймиках.

З поширенням католицизму і католицької культури Велике князівство Литовське вже не могло претендувати на роль об'єднувача руських земель. До того ж різко зросла могутність московських князів, які після Куликовської битви стали лідерами визвольного руху і захисниками православної церкви. Ці зміни відбилися на поведінці частини православних руських і литовських князів. Гедиміновичі (Вельские, Трубецькі) і Рюриковичі (Одоевские, Білівські, Новосильские та ін), чиї володіння розташовувалися на східних кордонах Литви, стали переходити на службу до московських князів.

Перед вибором виявилися не одні лише князі. У XV ст. "литовський елемент" тонув у масі російської народності, складаючи, за підрахунками дослідників, лише одну десяту частину населення. У свідомість зверненої в католицтво шляхти впроваджувалася думка, що православ'я - релігія "хлопів". Змінювався характер гніту низів, зберігали прихильність до православ'я. На Україні і в Білорусії до соціального гніту додавався гніт національний та релігійний. Високий рівень внутрішньої напруженості виступає фактором, постійно присутнім в історії Литовського князівства.

Етнічна неоднорідність і слабка централізація Великого князівства Литовського сприяли збереженню значної автономії увійшли до нього російських земель. У другій половині XV ст. власники частини цих земель прагнуть перейти в Російське держава. Одночасно в слов'янських землях у складі Литви йде процес становлення української і білоруської народностей. Він, однак, був ускладнений тим, що в ньому майже не брала політична і духовна еліта, яка активно сприймала польську культуру. Патріотичне свідомість стає долею низів і тієї частини феодалів, які не втратили коріння православної релігії і культури.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
Велике князівство Литовське і Руське в XIII - середині XV вв
Зовнішня політика Великого князівства Литовського у другій половині XIII - першій половині XVI ст.
Становлення Великого князівства Литовського. Федеративний характер держави (XIII - перша половина XIV ст.)
Стародавня Русь, Золота Орда і Велике князівство Литовське: історичні альтернативи державно-політичного розвитку середньовічної Русі в XIII-XV ст.
Державний лад Великого князівства Литовського
Київське князівство
Велике Володимирське князівство
Руські князівства в період утворення єдиної держави
Руські князівства в період утворення єдиної держави
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси