Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 13. Легка промисловість

Однією з основних галузей комплексу, яка виробляє товари народного споживання, є легка промисловість. Легка промисловість випускає продукцію для населення, а також сировина і допоміжні матеріали для інших галузей промисловості, наприклад харчовій, машинобудування та ін.

Легка промисловість впливає і на загальну економічну ситуацію в країні, так як, по-перше, це галузь з швидкою оборотністю капіталу, а по-друге, її технологічний цикл втягує у свою сферу, сільське господарство, хімічну промисловість, машинобудування та ін.

У структурі легкої промисловості виділяється близько 20 підгалузей, які можуть бути об'єднані в три основні групи.

1. Текстильна, в тому числі лляна, бавовняна, вовняна, шовкова, трикотажна, а також первинна обробка льону, вовни, виробництво нетканих матеріалів, сетевязальная промисловість, валяльно-повстяна, виробництво текстильної галантереї та ін

2. Швейна.

3. Шкіряна, взуттєва, хутрова.

Основною галуззю легкої промисловості Росії є текстильна. В останні роки в Росії формується нова галузь легкої промисловості, яку називають "індустрія моди". За темпами зростання ця галузь обганяє інші.

Ефективне функціонування підприємств легкої промисловості залежить від швидкого реагування на постійно мінливу ринкову кон'юнктуру, збалансованого асортименту, зниження витрат на виробництво продукції.

Ефективність галузі залежить також від раціонального розміщення її підприємств.

Для легкої промисловості характерна менш виражена, порівняно з іншими галузями, територіальна спеціалізація, бо практично в кожному регіоні є ті чи інші її підприємства.

Галуззю спеціалізації легка промисловість є тільки в Центральному федеральному окрузі. В інших федеральних округах підгалузі легкої промисловості забезпечують внутрішні потреби, доповнюють господарський комплекс.

Фактори розміщення підприємств легкої промисловості різноманітні, проте можна виділити основні.

1. Споживчий чинник. Готова продукція легкої промисловості менш транспортабельна порівняно з напівфабрикатами. Наприклад, дешевше постачати пресований бавовник-сирець, ніж бавовняні тканини.

2. Фактор трудових ресурсів, що передбачає їх значні розміри і кваліфікацію, так як всі галузі легкої промисловості трудомісткі. Історично склалося так, що в галузях легкої промисловості використовується переважно жіноча праця, тому необхідно враховувати можливості використання в регіонах і жіночого, і чоловічого праці (тобто розвивати легку промисловість у районах зосередження важкої індустрії, створювати відповідні виробництва в регіонах концентрації легкої промисловості).

3. Сировинний фактор впливає на розміщення підприємств з первинної обробки сільськогосподарської сировини (наприклад, льнообрабатывающие фабрики розташовані в районах виробництва льону, шерстомоечные підприємства - в районах вівчарства, підприємства з первинної обробки шкір - поблизу великих м'ясокомбінатів).

Сировинна база легкої промисловості достатньо розвинена, вона забезпечує значну частину потреб підприємств у льноволокне, вовни, хімічному волокні і нитках, пушно-хутряному та шкіряному сировину.

Основний постачальник натуральної сировини для легкої промисловості - сільське господарство.

Льоноволокно на сьогодні залишається єдиним вітчизняним рослинною сировиною для текстильної промисловості. Льонарство - традиційна галузь в Росії - перебуває в дуже складному становищі. З року в рік скорочуються посіви льону-довгунця, падає його врожайність. Розміщено льонарство вкрай нерівномірно: основна частка заготовок льону припадає на Центральний і Північно-Західний федеральний округ.

Натуральну шерсть дають переважно вівці, дуже невелику частку (менше 1,5%) - кози та ін Основні регіони - постачальники сировини - Південний, Приволзький і Сибірський федеральні округи.

В даний час Росія здійснює 1,5% світового виробництва натуральних шкір, є їх експортером. Натомість закуповуються напівфабрикати для виробництва взуття та іншої продукції, що підвищує ціну готових виробів.

Сировина вітчизняного виробництва для виробництва кручених виробів (шпагату, мотузки, канатів) - пенька, вироблена із стебел конопель. Посівні площі конопель у Росії в даний час невеликі, є в Приволзькому і Південному федеральних округах.

Джут і сизаль імпортуються з Індії, Бангладеш та інших країн.

Бавовник в Росії не вирощується, тому розвинена бавовняна промисловість країни повністю базується на імпортній сировині. Бавовна-сирець надходить переважно з середньоазіатських держав (основні поставки з Узбекистану, а також з Туркменії, Таджикистану, Киргизстану), невелика частина - з Казахстану, Азербайджану, Єгипту, Сирії, Судану та ін

Крім натуральної сировини, у легкій промисловості широко використовуються синтетичні та штучні волокна, штучні шкіри, що поставляються хімічною промисловістю. Вихідна сировина для їх виробництва - продукти нафтопереробки, природний газ, кам'яновугільна смола. Основні райони - постачальники хімічних волокон - Центральний і Приволзький федеральні округи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Лісозаготівельна промисловість
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання в галузі промисловості і торгівлі
Целюлозно-паперова промисловість
Текстильна промисловість
Від ейфорії швидкого зростання "ситих років" до кінця періоду легких грошей і антикризової фінансової стратегії
Промисловість
Землі промисловості
Харчова промисловість
Промисловість
Адміністративні правопорушення в промисловості, будівництві та енергетиці
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси