Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 16. Археологічні та архітектурні пам'ятки давньоруських міст

Основні особливості:

o виникнення міст на Русі в IX-X ст.;

o поділ культурних шарів стародавніх російських міст на домонгольські і послемонгольские;

o виникнення міст як центрів княжої адміністративної влади, ремесла, торгівлі і культури; як фортець з метою оборони.

Бурхливе зростання міст почався в IX-X ст. і до кінця XII ст. на Русі налічувалося вже 200 великих і малих міст.

Основні ознаки давньоруського міста - наявність в ньому ремісничого виробництва, постійної торгівлі і адміністративної, княжої чи боярської влади. Деякі міста виникали як центри племінних союзів, інші утворювалися з ремісничо-торгових поселень. Зростання міст сприяли вигідне для торгівлі географічне положення або відкриття джерел сировини для розвитку ремісничого виробництва: гончарної глини, залізної руди, цінних порід дерева.

Кожне місто складався з трьох головних частин: укріплення - "дитинця" (кремля), торгово-ремісничого селища - "посада" і ринкової площі - "торгу". Стародавні російські міста були центрами оборони для сільської округи. Їх зміцнення і феодальні споруди були дерев'яними.

Вивчення старих російських міст є одним із завдань вітчизняної археології. Розкопки ведуться в багатьох містах Русі. Вже багато десятиліть досліджуються культурні шари Великого Новгорода. Експедицією спочатку під керівництвом А. В. Арциховського, а в даний час - під керівництвом академіка Ст. Л. Яніна, проводилися і проводяться великі багаторічні розкопки в Києві, Старій Руссі, Москві, Ладозі, Смоленську, Пскові.

Академіком Б. А. Рибаковим був досліджений княжий замок XI ст. в Любечі. Розкопки показали, що в IX ст. на місці раніше існуючого слов'янського поселення виникло невелике містечко. У другій половині XI ст. на горі з'явився укріплений дерев'яний замок, всередині якого знаходився княжий двір. Від міста фортеця відділяв рів, через який було перекинуто підйомний міст. Стіни замку були збудовані у вигляді двох рядів укріплень. Внутрішній ряд утворювали житлові кліті, в яких жила челядь. Зовнішнє зміцнення складалося з високого паркану. Плоскі покрівлі внутрішніх приміщень-клітей служили бойової майданчиком для захисників. Уздовж стін стояли великі мідні казани для "вару" (так називали окріп, яким під час облоги поливали ворогів).

Щоб потрапити всередину фортеці, треба було проїхати бруківку вежу з воротами. Далі йшла мощена колодами дорога, яку оточували високі стіни. Дорога вела вгору, до головних воріт з двома вежами для варти, тунелем і трьома заслонами, які в будь-яку хвилину могли перепинити шлях ворогові. В глибині двору розміщувалася вежа - найвища споруда замку. У підвалах замку були влаштовані ями для зерна і води. Палац князя - центральне будова - являв собою триярусну будівля з високими теремами. Там розташовувалися князівські палати і широка галерея - сіни. В замку була невелика церква.

Разом з тим на Русі існували тисячі боярських вотчин. Палаци бояр, теж у вигляді феодальних фортець, що виникали як у містах, так і в селах. В містах розташовувалися двори князів, їхніх родичів і бояр, тут постійно жила частина княжої дружини. Основне населення міста становили ремісники. У російських містах IX-XII ст. налічувалося понад 60 різних ремісничих професій.

В основі ремісничого виробництва лежало отримання заліза і ковальська справа. Незмінними знахідками майже в усіх давньоруських містах є залізні криці, отримані сиродутним способом. Залозу на Русі вміли надавати різні якості: отримували м'яке залізо і тверду сталь, застосовуючи при обробці криц різні прийоми. Серед археологічних матеріалів досить багато ковальських інструментів: ковадла, кліщів, зубил, молотків-мітчиків, сокир і сошників, різних ножів та інструментів для обробки дерева. Особливою галуззю ковальського ремесла було виготовлення зброї і різних залізних обладунків: щити, кольчуги, шоломи-шишаків.

Встановлено, що в домонгольської Русі були відомі всі основні прийоми виготовлення ювелірних виробів: скань, зернь, чернь, кольорова емаль. При прикрасі сканню на золоту або срібну основу припаивался візерунок з найтоншої золотою або срібною злегка скрученого дроту. В іншому випадку на основу напаивалась тонка золота стрічка (контур майбутнього малюнка), потім кожна клітинка заповнювалася емаллю - скловидним кольоровим складом. Виходило чудове багатобарвне зображення. Емаллю покривали колти - спеціальні прикраси, які знатні жінки вплітали у волосся. Часто ювелірні вироби покривали зерню (на золоту або срібну основу припаювали найдрібніші золоті або срібні кульки). Російські майстри були знайомі з мистецтвом чорніння срібних речей (на поверхні предмета вирізувався малюнок, який потім заповнювався темним матовим складом, отриманим із спеціальних сплавів).

З XI ст. на Русі виявилися власні скляні вироби. Із скла робили браслети, намиста і художню посуд. Глиняний посуд з X ст. робили на гончарному крузі. Він поступово удосконалювався. Спочатку це була проста підставка під дно виготовляється посудини, яку можна було повертати руками. Потім з'явився коло, приводившийся в рух ногами. Росіяни гончарі майстрували горщики, миски, корчаги, світильники, глечики. Глиняний посуд прикрашали орнаментом з паралельних або хвилястих горизонтальних ліній.

З X ст. на Русі став відомий цегла. Він мав форму квадратної плитки розміром 30 х 30 см і товщиною близько 2,5 див. Називався він грецьким словом "плінфа". Для обробки підлоги і стін в будинках знаті застосовували яскраві поливні плитки - кахлі, а дахи крили черепицею.

У X-XI ст. в Києві і Новгороді з'явилися перші руські монети. Більшість ранніх руських монет відноситься до часу правління Володимира Святославича і Ярослава Мудрого. Про це свідчать написи: "Ярославле срібло", "Володимир на столі, а се його срібло". На лицьовій стороні монети зображувався або святий князь, а на оборотній - тризуб - родовий знак Рюриковичів. До цього в обігу були срібні зливки - гривні. Спочатку називалися гривнями срібні жіночі нашийні прикраси - обручі, пізніше - срібні злитки певної ваги, що служили мінової одиницею. Відомі новгородські гривни у вигляді металевих паличок і київські, мали форму шестикутника. Широке поширення на Русі отримали середньоазіатські дирхеми, візантійські та арабські монети.

У російських містах були знайдені свинцеві печатки. Вони підвішують до діловим документам і належали посадовим особам. На печатках позначалися імена князів, архієпископів, тисяцьких, посадників, намісників, а також зображувалися святі - покровителі власника друку.

Російська культура народжувалася на власній, слов'янської, основі. Міста на Русі були центрами поширення християнства, яке 988 р. було прийнято в якості державної релігії. Прийняття християнства сприяло розвитку культури, поширенню писемності, архітектури, музики, живопису, а також зміцненню князівської влади.

У багатьох княжих дворах і при монастирях велися літописи, записи давніх княжих актів, заповітів та інших офіційних документів. Представники панівного класу писали зазвичай на пергаменті, зробленому з телячої шкіри, а з XIV ст. - на папері.

Археологічні знахідки дозволяють говорити про поширення грамотності серед простого люду - ремісників, торговців, селян. Торговець написав на своїй посудині з товаром "горухша", а київський гончар по сирій поверхні корчаги накреслив: "Благодатнейша повна корчага сія".

Писали на всьому, писали серйозно і просто, діловито і глузливо. Цікаві написи, відкриті на стінах російських церков. У 1951 р. у Новгороді було зроблено одне з найбільших археологічних відкриттів: між колод мостовий XV ст. була знайдена перша берестяна грамота. Зараз зібрано, вивчено і опубліковано вже кілька сотень грамот. Відносяться вони в більшості своїй до XIII - XIV століттях, зустрічаються і більш давні грамоти XI ст. Серед них є боргові зобов'язання, скарги, заповіти, купецькі розрахунки і приватні листи. Так, в одному з таких листів новгородка Гостяна скаржиться своєму опікуну Василю на главу сім'ї, ймовірно, на свого чоловіка, який забрав у неї майно, вдруге одружився, а її вигнав з дому. Гостяна просить Василя приїхати і відновити справедливість. Грамоти знайомлять нас з давньоруської розмовної промовою і побутом наших предків. В листі до Бориса Анастасії читаємо: "Како приде ся грамота, тако прийшли ми цоловекъ на жерепце, зане ми тут делъ багато. Так прийшли сороцицю, сороцице забыле". Берестяні грамоти були виявлені не тільки в Новгороді, але і в Смоленську, Пскові, Вітебську, Старої Русі.

Рис. 83. Давньоруська писемність:

1 - найдавніша слов'янська книга на воску XI ст. "Новгородський псалтир"; 2 - зразок новгородської берестяної грамоти; 3,4 - новгородські берестяні грамоти № 286 та 278 (за Ст. Л. Яніну, П. Р. Гайдукову)

У багатьох давньоруських містах знайдені інструменти для письма - так звані писала, що представляли собою кістяне або залізне вістря, яким наносили ескіз букви на бересті або на навощенной дощечці. Лопаткою, розташовану на іншому кінці, стирали написане по воску.

У Новгороді виявлена дощечка з вирізаними на ній 36 літерами алфавіту. Очевидно, вона служила наочним посібником з вивчення азбуки. Цікаві учнівські записи на бересті. Так, знайдена береста, на одній стороні якої написаний алфавіт, а на іншій намальований звір таким, яким він представлявся дитячому уяві.

Давньоруські міста, виникнувши в IX в., були адміністративними, культурними та релігійними центрами православ'я.

В археологічному матеріалі, який зберігають міські верстви, простежуються два основних періоди історії: давньоруське місто до середини XIII ст., до монгольського завоювання, і російський місто після монгольського завоювання. Події 1240-1241 рр. призвели до загибелі багатьох міст. Повністю були розорені Рязань, Изяславль, що розташовувався між Києвом і Володимиром-Волинським. Їх долю розділили Райковецкое і багато інші укріплені городища і сільські поселення. Постраждала міська культура, архітектура, ремесло. Лише наприкінці XIII - початку XIV ст. з'явилися перші ознаки відродження.

Розкопки в Києві показали, що ядро Києва VIII-X ст. становило поселення на Андріївській горі. Воно являло собою невеликий укріплений замок з язичницьким капищем у вигляді круглого, складеного з необтесаних каменів жертовника. Навколо нього були знайдені уламки кераміки та численні кістки жертовних тварин. Можливо, в центрі майданчика капища стояв дерев'яний ідол.

Найдавніша міська стіна, зведена навколо Андріївського пагорба, була дерев'яною. В часи князювання Володимира її перебудували, а в місто увійшов ряд сусідніх з Андріївським пагорбом територій. В ході розкопок було встановлено, що при Ярославлі Мудрого була зведена нова міська стіна з дубових зрубів, примикали один до одного. За площею місто при Ярославі в кілька разів перевершував Київ при Володимирі. У політичному житті Києва найважливіше місце займав княжий двір. У X ст. на княжому дворі була збудована гридниця - місце для прийомів, бенкетів, великих зборів.

Княжий двір і найдавніша на Русі кам'яна споруда - Десятинна церква, побудована в 989 - 996 рр., - були архітектурним центром Києва до спорудження Софійського собору.

У часи правління князя Ярослава в Києві були споруджені великі кам'яні кріпосні ворота, що дістали в історії російського містобудування назва "Золоті ворота" - за аналогією з візантійськими. Ця назва потім перейшло до головних воріт у Володимирі.

Новгород вивчений краще за інших російських міст. У ньому добре простежуються культурні шари, які в більшості своїй надійно датуються за допомогою одержаних археологічних матеріалів. Місто будувалося не на порожньому місці, на його території були розташовані більш давні поселення. Новий місто в кінці X ст. займав значну площу на правому і лівому берегах Волхова, на найвигіднішому перехресті торгових шляхів, важливих для Русі і Північної Європи. У XI-XII ст. Новгород стає одним з найбільших міст середньовічної Європи, столицею державного утворення.

Протягом багатьох століть місто вів жваву торгівлю. По Волхову, через Ладозьке озеро і Неву новгородці потрапляли в Швеції, на о. Готланд і в землі інших прибалтійських народів. Через Ільмень-озеро відкривався шлях але Волзі в Болгарію, до хазарів, на Кавказ, в країни Середньої Азії. По Волхову, Ільмені, Дніпром пролягав знаменитий у давнину шлях "з варяг у греки". Новгородські купці проникали далеко на північний схід, у Сибір, на Північну Двіну, ходили по Льодовитого океану на Нову Землю. В місті існували іноземні торговельні двори: "готський", "німецький". Археологічний матеріал підтверджує активну торговельну діяльність міста.

Особливістю новгородських цивільних споруд є відсутність землянок. Тут люди жили в наземних дерев'яних хатах, часто двоповерхові. Підлогу настилають з товстих обтесаних плах. Над нижнім поверхом будинку зводився верхній поверх, який був трохи більший за площею і частково спирався на вертикальні стовпи. Будинки опалювалися печами, складеними з цегли. Встановлено, що житловим було тільки верхнє приміщення, а нижній поверх служив для господарських потреб. Там зберігали інвентар, запаси продуктів, розводили дрібну рогату худобу та птицю. Будинки були прикрашені різьбленням по дереву. Археологи часто знаходять уламки дерев'яних наличників і шматочки слюди від вікон. У місті застосовувалася своєрідна дренажна система. Під будинками і коморами вкопували бочки з відвідними трубами. Скапливавшаяся в бочці вода стікала по трубі у відстійник, а потім у річку. Новгородці, так і жителі деяких інших міст, робили труби з стовбурів дерев. Для цього колоду розколювалося уздовж, в половинках видовбували жолоб, після чого їх знову з'єднували, обмотуючи берестой.

У Новгороді, починаючи з X ст., будували дерев'яні мостові. Уздовж будинків і клав поздовжні колоди, а на них поперек настилали плахи. Із зростанням рівня грунту дерев'яна мостова поступово тонула в багнюці. Тоді на старий пастил клали нову бруківку. У місті відкрито близько 30 таких шарів, датованих X-XVI ст.

До XI ст. відносяться ранні кам'яні споруди. Серед них пам'ятник російської архітектури - Софійський собор. Новгородські церкви будувалися за допомогою тих же прийомів, що і собори інших міст. При спорудженні церков використовувався білий будівельний камінь і плитчастий цегла. В центрі міста виріс кам'яний кремль, що включав в себе Софійський собор та низка інших кам'яних будівель. Близько кремля перебував торг, Ярославовому дворище, вічова площа і будинки іноземних і багатих новгородських купців. Місто оточували з півночі і півдня монастирі-фортеці - Юр'єв та Антоніїв.

Древній Новгород був важливим ремісничим і торговим центром. Археологами були відкриті ремісничі майстерні. Так, майстерня гарбарника представляла собою цілий комплекс. Поруч з житловим будинком був прибудований величезний ящик, в якому зберігся товстий шар вовни і вапна - зольник для первинної обробки шкіри. Навколо майстерні шевця знайдено кілька тисяч обривків шкіри, взуття та окремих заготовок, ременів і різних шкіряних виробів.

Сліди ремісничого виробництва були відкриті у всіх кінцях міста. Воно охоплювало всі види ремесла - від ливарного і ковальського виробництва до виготовлення дитячих іграшок. Багато було пов'язано з обробкою деревини, виготовленням човнів. Підстави човнів робили долблеными. До виготовленому з колоди основи "пришивали" ребра, в результаті чого виходили так звані набойные човна. Вони були оснащені шпангоутами, лавами, веслами і кочетами. По річках ходили різні човни. Серед них були і великі многовесельные, і вітрильні. Водні шляхи, особливо на півночі Русі, були набагато важливіше сухопутних, які з величезним трудом доводилося прорубувати через лісові хащі.

В іншій частині Русі, в 50 км від сучасної Рязані, на правому крутому березі Оки піднімаються кріпосні вали Старої Рязані, трагічно загиблої в 1237 р. в результаті нашестя татаро-монголів. Це був багатий торгово-ремісниче місто, один з центрів Російської землі. В Старій Рязані археологами знайдено дев'ять скарбів, відкриті археологічні комплекси, залишки православних храмів.

Одним із об'єктів археологічної дослідження став зовнішній вал Старорязанского городища. Навіть простоявши з XII ст. він являє собою потужний споруда заввишки до 10 м. По всій його довжині тягнувся рів. У верхній частині валу відкриті залишки дерев'яної стіни з колод. Вздовж стіни був влаштований прохід, але якому пересувалися захисники фортеці. Очевидно, через рови були перекинуті містки, а над воротами височіли вежі. Навколо міста виникали окремі ремісничі посади, які пізніше обнесли ще одним, зовнішнім фортечним валом.

Основні археологічні матеріали, що свідчать про розквіт міста, належать до XI-XII ст. Майже вся площа Старої Рязані була забудована житлами двох типів - наземними і полуземлянками. Наземні житла являли собою бревенчатую споруду з глинобитною піччю всередині. До оселі примикали господарські будівлі - комори та ями-погреби. У полуземлянку вели дерев'яні сходи. Уздовж стін йшли покриті дошками нари або лави, настилають дощана підлога. Під підлогою знаходилися господарські ями. В одному з кутів на спеціальному підвищенні розміщувалася глиняна піч. Стіни складали з тесаних або розколотих уздовж колод, вставлених у пази вертикальних дерев'яних стовпів. Печі в більшості своїй робилися так: спочатку споруджувався дерев'яний каркас, який потім обмазывался товстим шаром глини. Поряд з глинобитними печами зустрічаються і печі-кам'янки. Ці печі не були рязанським винаходом, вони зустрічаються в давньоруських містах майже повсюдно, ставши надалі прототипом російських печей.

У південній частині Старої Рязані відкриті залишки хором рязанського боярина XIII ст., зруйнованих пожежею, і залишки великого будинку площею близько 100 кв. м. В передньому кутку парадної половини будинку збереглося підстава великий цегляної печі. Поруч з будинком знаходилися господарські будівлі, представляли собою кілька примикають один до одного маленьких наземних зрубів, господарські ями та прибудови скотарні.

Садиба згоріла, а на згарищі біля будинку були знайдені три скарбу, що містили жіночі прикраси з срібла. До складу скарбу входили виті срібні браслети, два масивні срібні браслети з черню і позолотою та інші предмети.

Стара Рязань була важливим торговельним і ремісничим центром Древньої Русі домонгольського періоду. На території міста відкрито залишки ремісничих майстерень. Встановлено, що тут були розвинені обробка заліза, деревини, кольорових металів, кістки і каменю.

В Старій Рязані виявлені сиродутні горни, безліч шлаків і криц, уламків повітродувних сопел. Часто зустрічаються предмети ковальського ремесла, яке забезпечувало всі інші види ремісничої праці інструментами, а також замки (навісні, врізні для скриньок, замки-засувки для дверей) і ключі.

Велика кількість ювелірних виробів відбувається з скарбів. Склад речей у скарбах типовий для останньої третини XII - першої третини XIII ст., що підтверджують і стратиграфічні умови їх залягання. Скарби, мабуть, були заховані при взятті міста Батиєм. Основу скарбу становить парадний убір - так звана жіноча кузнь з срібних прикрас. Це зірчасті колти, витончене ланцюжка, приналежності жіночого головного убору - так звані шумливі прикраси, скроневі кільця, які прикріплювали по кілька штук до ремінцю або смужці тканини біля скронь, широкі браслети-обручі, браслети, сплетені з товстої срібній дроту.

Предмети рязанських скарбів свідчать про розквіт у XII-XIII ст. ювелірного виробництва і ремесла в руських князівствах.

Відомо, що з XII ст. Володимиро-Суздальське князівство прагнуло проводити об'єднавчу політику серед руських земель. Володимир став столицею Давньої Русі за князя Всеволода. В цей час серед північних лісів будуються перші кам'яні храми: Спаса-Преображення в Переяславі (1152), Бориса і Гліба під Суздалем. У Володимирі зводяться кремль і Успенський собор (1158-1168). Складністю композиції і винятковою пишнотою оздоблення відрізнявся Дмитровський собор (1197). Його прикрашали барельєфні зображення царя Давида, що велить силами природи, людей, фантастичних тварин, рослин, птахів, а також рельєфи на бічних закомарах зі сценами вознесіння Олександра Македонського.

Пам'ятником прикладного мистецтва є врата собору Різдва Богородиці в Суздалі. Поміщені на них малюнки виконані золотий наведенням на мідних платівках але чорному тлу. Тут і грифони, і фантастичні леви, і архангел Михайло, навчальний Адама копати землю. Архітектурно-археологічні пам'ятки Північно-Східної Русі є цінними зразками давньоруської культури та архітектури.

Результативні археологічні дослідження проводилися в минулому і проводяться зараз в Москві. Археологам в ряді місць міста вдалося вивчити культурний шар, відкрити залишки багатьох стародавніх споруд, у тому числі згорілого в XVI ст. опричного палацу Івана Грозного. Найбільш значні розкопки проводилися поблизу Кремля, в Заряддя. У нижній частині культурного шару відкриті насичені будівельної тріскою прошарку. У цьому прадавньому шарі збереглися залишки будинків, майстерень ремісників, знайдено безліч речей. Таким чином, була відкрита околиця стародавнього ремісничого і торгового посада, центр якого розташовувався ближче до гирла Неглинній. Такий же давній культурний шар був виявлений в західній частині Кремля, неподалік від Троїцької вежі. Дослідження на території Кремля найдавніших горизонтів культурного шару показали, що місто виникло на мису в гирлі Неглинній. Тут були знайдені залишки дерев'яної фортеці, зведеної у другій половині XII - початку XIII ст. Вона була влаштована таким чином: поперек берега лежали короткі дубові колоди, один кінець колоди мав стирчав дерев'яний кілок, а з іншого кінця у спеціально пророблений отвір забивався дерев'яний штир, гострим кінцем йшов у землю. Поперек цих конструкцій були покладені дубові колоди. Зверху в них виконувались пази, в які вставлялися гаки-поперечки, а на них клали наступний ряд колод. Порожнечі усередині конструкції заповнювали землею. Зміцнення досягало у висоту 6 м. Древній вал ішов берегом Неглинній, в районі сучасних Троїцьких воріт повертав на схід, а далі тягнувся по березі Москви-ріки. Фортеця захищала в основному найбільш вразливу у військовому відношенні частина міста. Можна припустити, що в Кремлі тоді було два або навіть три в'їзду - воріт.

Рис. 84. Розкопки споруд XIII-XV ст. у давньоруському місті (по Л. А. Белов, Н. А. Макарову)

У XIV ст. споруджений при Івані Котите новий Кремль відрізнявся від першого розмірами і потужністю фортечних стін. Перебудований був і княжий палац, який займав велику територію древнього міста. На схід від палацу після будівництва соборів утворилася Соборна площа. Через 30 років князь Дмитро Іванович Донськой побудував "місто камен Москви". Територія Кремля була знову розширена і досягала в довжину 2 км. Фортеця охоплювала майже всю площу, яку займає сучасний Кремль. Білокам'яний московський Кремль мав передове по тим часам озброєння. На його стінах і вежах стояли перші російські гармати.

Археологічні розкопки в Москві показали, як широко була розвинена торгівля. Московський торг був жвавим місцем у місті. Тут кипіла економічна, політична і громадська життя. У домонгольський період Москва торгувала головним чином з південними та східними країнами. З Києва до Москви привозили красиву скляну посуд, уламки якої виявлені на території Кремля, - це келихи з тонкого жовтуватого скла. Виноградне вино, оливкову олію і південні фрукти завозили з Криму. Візантія поставляла шовкові тканини, парчу. Їх вдалося виявити в похованнях серед залишків жіночих головних уборів. У Москву стікалися не тільки готові товари, але і сировину.

Наприклад, привезеної із Закавказзя самшитового деревини московські різьбярі виготовляли красиві гребені. Із Західної Європи надходили тонкі дорогі сукна. Це вдалося визначити але знайденої в Заряддя невеликий свинцевої пломби від тюка тканини. На ній стояло клеймо рейнських майстрів.

Жорстокий шкоди торгівлі, ремесла, культурного життя завдало монголо-татарське іго. Але торгівля не припинилася, вона лише змінила напрямок. З XIII ст. навіть було відзначено розширення торгівлі з країнами Сходу. З'явилося багато посуду із Середньої Азії: яскраві поливні чаші типу піал, гарні глечики.

У різних частинах Москви торговці мали свої будинки і склади. Наприклад, за Яузой був відкритий будинок "хлебника" - торговця зерном і борошном. Будинок згорів наприкінці XV ст. Під обвалившимся під час пожежі підлогою знайшли велику кількість зерен пшениці, жита, ячменю, зберігалися в діжках.

Ремісники завжди складали основну масу московського населення. Вже у XII ст. за межами укріплень виникли перші вулиці ремісничого посаду, про що свідчать назви деяких московських вулиць (Таганка, Кузнецький міст, Гончарні провулки та ін). У початковий період розвитку історії Москви на Великому посаді зосереджувалися всі міські ремесла - кричное і ковальство, обробка дерева, гончарство, шкіряну і шевська.

В ході розкопок у різних частинах Москви вдалося виявити залишки споруд городян. Залишки стародавнього будинку в Москві було відкрито археологами глибоко під церквою Дванадцяти апостолів. Збереглося кілька перекривають один одного дерев'яних зрубів. Один з них, розташований в самому низу, був побудований, очевидно, ще в XI ст. Будинку в Москві будували найчастіше з соснових колод, з дощатим підлогою і тесовой дахом. Всередині будували глинобитні печі. Крім житлового приміщення на території садиби розміщувалися та інші господарські споруди: сарай, погріб, стайня.

У загальних рисах можна відновити внутрішнє планування і оздоблення хати. Важливе місце в будинку займала піч. Вона ставилася гирлом (отвором для тонкі) в протилежну від дверей бік, всередину приміщення.

Біля грубки, в кутку розташовувалася кухонний посуд. Поруч з піччю робили піл, на яких спали. В кутку, навпроти входу, стояли стіл і лавки. Це був "червоний" кут. Там сім'я сиділа за столом, приймала гостей. В кутку поряд з дверима працював господар-ремісник.

Не випадково, що при будівництві універмагу "Дитячий світ" були виявлені залишки ливарного виробництва і купи заготовленого деревного вугілля, на якому виплавляли метал. Серед матеріалів розкопок багато сільськогосподарських знарядь: лопат, мотик, кіс, серпів. Ковалі кували ножі, наконечники мисливських рогатин, сокири, тесла, скобелі, долота і пили, різні інструменти і робили предмети озброєння. В ході розкопок знаходили обривки кольчуг, пластинки від обладунків і поножі, стародавні ромбічні і більш пізні - вузькі, конічні або гранчасті вістря списів. Наступальним зброєю була крива шабля, яка до часу піднесення Москви повністю витіснила з військового озброєння прямий меч. З XVII ст. бойові сокири-бердыши стали зброєю стрілецького війська. Лезо сокири в бердыша було зігнуте у вигляді півмісяця, а верхній кінець його загострений так, що їм можна було й рубати, колоти. Бердыш насаджується на пряме довге ратище. Встромлений в землю, він використовувався як опора для рушниці.

Перші гармати на Русі клепали з кованих смуг заліза і скріплювали залізними обручами, як бочки. Такі гармати були неміцними і часто розривалися. У XV ст. поширюються литі гармати з міді і бронзи. Москва стає центром їх виробництва. Лиття гармат було справою трудомістким. Кожну гармату відливали окремо. Спочатку робили воскову модель, обмазували її глиною, а коли глина ставала твердою, заливали форми розплавленим металом. Майстром Андрієм Моховим була відлита найбільша в світі Цар-гармата. Калібр її - 89 см, довжина ствола - майже 5,5 м, а вага - 40 т.

Такі гармати не ставили на лафети, з них стріляли з нерухомою майданчика або зариваючи їх основу в землю. Кожна гармата була унікальна, тому вона часто мала своє ім'я. Майстри-ливарники відливали і побутові предмети, наприклад казани, сковороди-тагани. В XI ст. основною продукцією московських гончаров були горщики, миски і великі гладуни місткістю 5-7 л, що служили для зберігання, перенесення води та приготування квасу. Зручні круглі плоскі фляги з двома вушками можна було вішати через плече або завдяки спеціальним підставкам ставити на стіл. Серед безлічі інших побутових предметів були керамічні рукомийники, які представляли собою горщики з приробленими до них двома носиками або судини у формі стилізованого тварини, частіше усього барана, з рота якого лилася вода; різні керамічні світильники та лампадки з гострим дном, вставлявшиеся в металеву оправу; рельєфні і плоскі різнокольорові кахлі, дитячі іграшки - людські фігурки в одязі того часу, свищики у вигляді птахів, іграшковий посуд.

У XIV ст. після зведення потужних оборонних споруд Кремля було вирішено спорудити укріплення навколо Московського посада. За короткий термін звели рів і так звані городні з вертикально уриті в землю стовпів і жердин. Зв'язку таких жердин називалися "кита". Звідси пішла назва обгородженій частини - Китай-місто.

Відомо, що в кінці XV - початку XVI ст. після великої пожежі в Кремлі розпочалося будівництво нового мурованого палацу. Поруч археологи виявили викладений з білого каменю палату без вікон і з склепінчастою стелею. Очевидно, це приміщення було одним з численних царських погребів. Вважають, що над цим приміщенням розташовувалися покої дружини Івана III, грецької царівни Софії Палеолог. Розчищені частково і цоколі покоїв матері Петра I, збудованих за царським палацом. У комплекс палацу входили господарські будівлі та зали для урочистих прийомів. Один з цих залів - Грановита палата - зберігся до наших днів і разом зі стінами і кремлівськими соборами становить комплекс московського Кремля.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

друга. Дослідження археологічних пам'яток
Основні прийоми виявлення археологічних пам'яток
Археологічні пам'ятки етногенезу і культурогенеза слов'ян
Дослідження пам'яток наскального мистецтва та інших наземних археологічних об'єктів
Археологічні пам'ятки
Дозвіл на дослідження археологічної пам'ятки
Розвідка археологічних пам'яток
Археологічні пам'ятки Хазарського каганату. Волзька Болгарія
Археологічні пам'ятки Парфії, Бактрії, Маргіана, Согда і Хорезму
Робота на археологічній пам'ятці під час розвідки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси