Меню
Головна
 
Головна arrow Страхова справа arrow Страхування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Страхування майна від вогню та інших ризиків

Страхування майна - процес договірних відносин між сторонами, в яких одна сторона (страховик) за певну плату зобов'язується виплатити компенсацію іншій стороні (страхувальникові) або іншій особі, на користь якої укладено договір (вигодонабувачу), за повний або частковий шкоду, заподіяну застрахованим об'єктам дією визначених у страховому договорі ризиків.

При цьому страхувальник повинен мати юридично обґрунтований інтерес у збереженні цього майна. Найбільш часто включаються об'єкти в поліси страхування майна представлені в табл. 8.2.

Таблиця 8.2. Об'єкти страхування майна

Об'єкти страхування майна

юридичних осіб

фізичних осіб

Основні засоби

Об'єкти незавершеного будівництва

Транспортні засоби

Сільськогосподарська техніка

Продукція

та ін.

Об'єкти нерухомості

Домашнє майно

Транспортні засоби

Домашні тварини

та ін.

Основні ризики, що загрожують схоронності майна, представлені в табл. 8.3.

Таблиця 8.3. Класифікація ризиків у страхуванні майна

Основні

ризики

Деталізація ризиків

Наслідки здійснення страхових випадків

Пожежа

Удар блискавки, вибух, розрив (газової труби) і ін

Збитки від гасіння водопровідною водою або спринкельной рідиною, необхідність розчищення території після пожежі, втрата прибутку від простою та ін.

Протиправні дії третіх осіб

Крадіжка, розбій, грабіж, вимагання та ін

Пошкодження дверей, вікон, стель і інших елементів будівель, втрата прибутку від простою та ін.

Стихійні

лиха

Повені, землетрусу, бурі, урагани, град та ін.

Припинення подачі електроенергії. Пожежа, аварії, необхідність розчистки території, втрата прибутку від простою та ін.

Аварії

Аварії опалювальної, водопровідної, каналізаційної та інших систем, проникнення води із сусідніх приміщень, падіння літальних апаратів або їх частин та ін

Виникнення відповідальності за шкоду третім особам, втрата прибутку від простою та ін.

У страхуванні майна застосовуються умови страхування, які поєднують в одному полісі основні ризики, що загрожують об'єкту страхування: пожежі, крадіжки, стихійні лиха, аварії, протиправні дії третіх осіб та деякі інші. Такі договори називаються полісами "від усіх ризиків". Кожна страхова компанія пропонує свої набори ризиків, або програми страхування, орієнтовані на потреби різних груп клієнтів. У страхуванні майна допускається відхилення страхової суми (але тільки в бік зменшення) від страхової вартості. Ця ситуація називається недострахованием, і в ній при настанні страхового випадку застосовується принцип пропорційного відшкодування збитків.

В договорах страхування майна частіше, ніж в інших страхових договорах передбачається власну участь страхувальника в покритті збитку або у формі фіксованого відсотка від величини будь-якого збитку, або у формі обумовленої договором суми, що не відшкодовується страховиком. Поліси з умовою власної участі страхувальника в покритті збитку коштують дешевше, ніж без цієї умови. При страхуванні домашнього майна, товарів на складах, заставного майна (вигодонабувачем вказується кредитна організація) і в інших випадках, коли страхова сума не може бути визначена точно або на її розмір впливають супутні фактори (наприклад, сума кредиту), договори страхування часто укладаються на умовах "першого ризику".

Страхування від пожежі

Пожежа - найпоширеніше і спустошлива лиха на земній кулі, не втрачає своєї актуальності і в XXI ст. Відповідно "вогняне" страхування - найпопулярніший вид у страхуванні майна, а пожежа - базовий страховий випадок в полісах "від усіх ризиків".

З історії питання

Страхування від пожежі стало швидко розвиватися після катастрофічної пожежі, що сталася в 1666 р. в Лондоні, жертвами якого стали 70 тис. осіб. Протягом XVII-XVIII ст. повсюдно в Західній Європі стали організовувати товариства взаємного страхування від вогню, "вогневі" каси і комерційні страхові організації, що спеціалізуються на страхуванні майна. У Росії першими страховими компаніями, які пропонують послуги зі страхування від пожежі, стали "Перше російське страхове від вогню суспільство" (1827 р.), "Друге російське страхове від вогню суспільство" (1835 р.), "Саламандра" (1864 р.). Велике значення для розвитку вогневого страхування в Росії мала організація земського страхування.

Нормативною базою протипожежного страхування в Російській Федерації став Федеральний закон від 21 грудня 1994 р. "Про пожежну безпеку" (з наступними змінами), передбачає, що протипожежне страхування може здійснюватися як у добровільній, так і обов'язковій формах. Згідно з цим Законом передбачалося, що підприємства, іноземні юридичні особи і підприємства з іноземними інвестиціями, які здійснюють підприємницьку діяльність на території РФ, повинні проводити обов'язкове протипожежне страхування майна, що перебуває у їх віданні, користуванні, розпорядженні, цивільної відповідальності, за шкоду, яка може бути заподіяна пожежею третім особам. Однак зазначене положення не було реалізовано на практиці, і в даний час страхування від пожежі залишається добровільним.

Об'єктами страхування можуть бути будівлі, споруди, об'єкти незавершеного будівництва, земельні ділянки, машини та устаткування, передавальні пристрої, інвентар, продукція, сировина, матеріали, товари, паливо, домашнє та інше майно.

Договір страхування може бути укладений як на все майно, так і на його окремі види. Різні види майна можуть мати різні умови страхування. Цінні види (гроші, цінні папери, коштовності, предмети мистецтва тощо), а також найбільш небезпечні (вибухонебезпечні та горючі речовини) види майна страхуються за особливими умовами.

У страхуванні майна можуть використовуватися основний і додатковий договори. За основним договором може страхуватися тільки належить страхувальнику майно на праві власності. За додатковим - орендоване майно; майно, прийняте від інших підприємств та населення для переробки, ремонту, перевезення і зберігання, а також майно на час проведення експериментальних, дослідних робіт і виставок.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Страхування майна (нерухомого) фізичних осіб з відповідальністю за всі ризики
Страхування майна від крадіжки
Договір страхування відносно цілого комплексу фінансових ризиків на ринку фінансових послуг
Договір страхування комп'ютерних та технічних ризиків банку
Автомобільне страхування
Прогнозування і оцінка обстановки при аваріях, що супроводжуються пожежами
ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА
Причини пожеж і вибухів на виробництві
Автомобільне страхування
Страхування по хворобі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси