Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Організаційна структура управління персоналом підприємства

У нашій країні спеціальні підрозділи, що займаються проблемами персоналу, виникли в 1920-1930-х роках. Вони виконували роботу, пов'язану з веденням документів, розбором конфліктів, присутністю в судах. Їх функції були допоміжними, а всі основні рішення по кадрам приймалися керівництвом підприємства.

Сьогодні в силу зростаючої важливості та багатопрофільності роботи колишні кадрові служби перетворюються у служби управління персоналом або людськими ресурсами.

Служби управління персоналом є функціональними і не беруть участь безпосередньо в управлінні основною діяльністю персоналу, а лише допомагають керівництву підприємства і підрозділів вирішувати питання про прийом на роботу, звільнення, переміщення, підвищення кваліфікації і т. д. Тому на практиці важливо оптимальне поєднання прав лінійних керівників і фахівців з персоналу.

Завдання, структура і чисельність служб управління персоналом

Істотно змінилися завдання кадрових служб:

(1) участь у формуванні стратегії бізнесу й організаційних змін;

(2) надання допомоги лінійному керівництву;

(3) професіоналізація сфери управління персоналом і скорочення у ній ролі технічних виконавців;

(4) участь у формуванні і реалізації політики соціального партнерства;

(5) робота по всебічному розвитку персоналу.

У багатьох випадках на великих підприємствах служби управління персоналом очолюють керівники, які займають другі місця в управлінській ієрархії, або директор з управління персоналом (HR-директор). Функції HR-директора в сучасних умовах значно відрізняються від звичних функцій начальника відділу кадрів, тобто він входить в керівництво підприємства (рада директорів, правління тощо) і бере участь у розробленні планів розвитку підприємства, вносить пропозиції щодо оптимізації організаційної структури підприємства, що дає оцінку діям керівництва компанії з точки зору служби з управління персоналом. Словосполучення "директор з управління персоналом", або "HR-директор", увійшло в лексикон російських управлінців на початку 1990-х після появи на нашому ринку великої кількості західних компаній.

Менеджер по персоналу виступає в ролі захисника інтересів працівників, радника з проблем відносин між працівниками, координатора взаємодії персоналу, профспілок і адміністрації.

Як і інші підрозділи, служба з управління персоналом має власну ієрархію посад, що є складовою частиною общеорганизационной структури (рис. 17.1).

Рис. 17.1. Типова структура служби управління персоналом

У великих організаціях може спостерігатися подальше структурування внутрішніх підрозділів системи управління персоналом. Найбільш характерний приклад - виділення проміжних підрозділів у відділи, наприклад, у відділі професійного навчання і розвитку персоналу можуть бути виділені групи, сектора по професійному навчанню, розвитку кар'єри, роботи з резервом.

Кількісний склад служби управління персоналом організації визначається: (1) статуту організації, (2) штатним розкладом, (3) загальною чисельністю працівників, (4) конкретними умовами і характерними особливостями організації, пов'язаними зі сферою його діяльності, (5) масштабами та різновидами окремих виробництв, (6) наявністю філій, (7) соціальною характеристикою організації, (8) складністю і трудомісткістю виконуваних завдань, (9) кваліфікацією персоналу

Чисельність співробітників служби управління персоналом коливається за результатами різних досліджень, від 30 до 2000 осіб на одного працівника служби управління персоналом. В середньому на одного фахівця припадає 200 працівників організації. Наприклад, у США один фахівець з управління персоналом припадає на 115 працівників організації, в Японії - на 38 осіб.

Чисельність працівників по управлінню персоналом (осіб), необхідних для виконання робіт з управління персоналом, можна розрахувати за наступною формулою:

де Ч - чисельність працівників служби управління персоналом;

Τ1 - сумарна трудомісткість робіт, розрахованих за типовими нормами за рік (квартал);

До1 - чисельність персоналу організації;

Фn - фонд оплати праці.

Визначення складу функцій підсистем організаційної структури управління персоналом виробляється на підставі структуризації цілей, а також формулювання критеріїв досягнення цілей і визначення форми представлення результатів досягнення цілей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Механізм управління підприємством. Організаційна структура
Організаційна структура служби управління персоналом
Функціональне поділ праці і організаційна структура служби управління персоналом
Організаційна структура управління підприємством
Організаційні структури управління
Функціональне поділ праці і організаційна структура служби управління персоналом
Організаційна структура служби управління персоналом
Цілі служби управління персоналом, напрямки її діяльності та функції
Структурний місцезнаходження служби управління персоналом у загальній системі управління
Планування робочого часу і чисельності персоналу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси