Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна теорія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості формування ринку в Росії. Сучасні проблеми розвитку

Більшість опонентів реформи в Росії вважають, що реформа провалилася, цілі, які ставилися, не виконані. Чи це Так?

Якщо розглядати глобальні цілі - підвищення ефективності виробництва, високі темпи економічного зростання і підвищення життєвого рівня населення, то не можна не визнати їх правоти. Але, ймовірно, вирішити такі задачі в країні, що займає одну шосту частину суші, за такий короткий історичний відрізок часу просто нереально.

За останні роки стан економіки Росії покращився, але проблем залишилося багато. Ще не досягнуто рівня виробництва дореформеного періоду, у важкому стані перебуває науково-дослідна сфера, що спричинило за собою зниження конкурентоспроможності національної економіки та зменшення потенціалу економічного зростання. Банківська система насилу оговтується після фінансової кризи 1997-1998 рр., коли більшість дрібних і середніх банків збанкрутували. Не вдається впоратися з інфляцією, мафією, корупцією. Звичайно, за ці роки зроблено багато, але вирішити проблему до кінця не вдалося. І досі немає єдиної комплексної економічної програми, здатної вивести країну з цього стану.

Як показує статистика, стався спад виробництва в період переходу до ринку - явище закономірне. Виробництво скоротилося у всіх країнах, що вступили на шлях реформ. Просто порівнювати рівень спаду і терміни його подолання в Росії і в будь східноєвропейській країні, ймовірно, неправомірно: всі вони становлять лише незначну частину від розмірів території та виробництва Росії, і навести порядок там значно легше. Не треба забувати, що інститути приватної власності та ринкові відносини були скасовані в цих країнах відносно недавно і повернутися до них їм простіше: ще живе покоління людей, які пам'ятають ринок і знають, як працювати. В Росії такого досвіду немає, його доводиться купувати заново.

Є ще один фактор, углубляющий спад виробництва: диспропорції соціалістичної економіки, послужила базою для реформи. За мінімальними оцінками, 40% ВВП СРСР становила продукція військово-промислового комплексу, зараз її частка - не більше 5-8%. Різниця дає половину 50%-ного спаду виробництва, ще 10-15% - скорочення виробництва низькоякісної продукції та непридатного асортименту, яку брали тільки через відсутність вибору. У результаті на частку факторів, викликаних реформою, припадає 10-15% спаду, тобто стільки ж, скільки в середньому у всіх перехідних економіках.

Фінансова криза, яка сильно вдарила по російській економіці, призвела до девальвації, в результаті якої було дано поштовх до пожвавлення виробництва. У 1999 р. обсяг реального ВВП зріс на 3,2%, промислової продукції - на 8,1, вантажооборот підприємств транспорту - на 5,2%. І всі наступні роки спостерігалося економічне зростання.

Найбільше нарікань відноситься до результатів приватизації. Звичайно, створити ефективного власника, дбайливого господаря не вдалося. Існує думка, що це - результат приватизації "по Чубайсу"; саме вона призвела до виникнення фінансових олігархів та криміналізації економіки. Але не треба забувати, що основне розтягування державної власності почалося при уряді М. Рижкова через оренду з викупом та створення народних підприємств. Програма А. Чубайса лише призупинила цей процес, ввела його в якісь законні рамки. Навіть без ваучерів результат був би приблизно тим же, але ваучери зробили головне - в короткі терміни зруйнували державну власність і створили реальну основу для ринкових відносин. Зараз вже існує більш ефективний у порівнянні з державним ринковий сектор, здатний брати участь у конкурентній боротьбі, розвиватися і створювати необхідні товари.

Зниження інвестиційної активності викликано конкретними причинами: припиненням централізованого інвестування з державного бюджету; нестабільністю політичної та економічної ситуації; постійними змінами оподаткування; відсутністю стабільного ринку приватних капіталів. Все це стримує і вітчизняних та іноземних інвесторів, зумовлює втеча капіталів за кордон.

Реальний рівень життя, за оцінками, значно впав, але споживання відносно стабільно. Разом з тим в даний час в російських сім'ях набагато більше товарів довготривалого користування, ніж до початку реформ. Значно розширився асортимент вітчизняних та імпортних товарів, зникли дефіцит і черги, більшість населення приватизували житло і стали власниками нерухомості, а це теж показники рівня життя, про що не треба забувати.

Для вирішення соціальних проблем необхідні кошти, в основному з державного бюджету. Профіцит державного бюджету, який мав місце в останні роки, і накопичений Стабілізаційний фонд дозволяють почати вирішення багатьох соціальних проблем. Таких проблем безліч, але основа для їх вирішення є: є розробки теоретиків з цих питань і досвід багатьох країн, що пройшли той чи інший перехідний період і подолали кризовий етап розвитку.

На наш погляд, програма розвитку повинна передбачати вирішення головної на сьогоднішній день завдання: забезпечення економічного зростання. Для цього необхідно розробити і реалізувати інвестиційну політику, що передбачає використання всіх вільних грошових коштів, у тому числі і заощаджень населення. Реалізація такої політики можлива, якщо вдається створити дійсну систему перетворення заощаджень населення в інвестиції. Одночасно потрібно буде вести роботу по скороченню інфляції та поліпшення збору податків. Необхідно вдосконалювати банківську систему, здійснювати додаткові заходи щодо соціальної підтримки населення. Якщо робота у цих напрямках піде успішно, то намітилися соціальна стабілізація і зростання в економіці зміцняться і країна зможе почати рух вперед.

Вже зараз можна сказати, що основи ринкової економіки у Росії створено: почали функціонувати суб'єкти ринкових відносин, а держава сформувало інструменти економічного впливу на ці суб'єкти (податкову систему, грошово-кредитні інструменти тощо). Російська економіка реагує на використання цих інструментів в основному так само, як і будь-яка економіка розвиненої країни. Тому цілеспрямоване, грамотне використання створених важелів та інструментів дозволить вирішити більшість економічних проблем.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості сучасних зовнішньоекономічних відносин Росії
Інноваційна система Росії та проблеми її формування
Реформи державного управління в історії Росії. Закономірності і особливості модернізації суспільства
Теоретико-методологічні проблеми сучасної культурології. Дискусії та огляд деяких підходів
Сучасні проблеми в продажах та особливості їх здійснення на російському ринку
Особливості формування податкової системи в Росії
Проблеми інноваційного розвитку промисловості Росії
Формування і розвиток законодавчої системи в Росії
Економічна політика держави. Особливості сучасної економічної політики Росії
Проблема стадій полеміки про шляхи розвитку російської економіки між народниками і марксистами
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси