Меню
Головна
 
Головна arrow Інвестування arrow Інноваційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Стратегічне планування інновацій та диверсифікація

Всі розглянуті вище інноваційні стратегії можуть застосовуватися фірмами у двох принципово різних ситуаціях: на першій стадії жизненною циклу, коли нова компанія впроваджується на ринок і починає виробництво нового товару, і на наступних стадіях, коли вже досягла стадії зростання або зрілості компанія обирає ту чи іншу стратегію свого інноваційного поведінки. В останньому випадку мова йде про диверсифікацію діяльності.

Стратегія диверсифікації використовується компаніями для досягнення наступних специфічних цілей:

o впровадження в галузі і на ринки з високими перспективами довгострокового зростання і рентабельності;

o оптимізація співвідношення зовнішніх і внутрішніх доходів;

o збалансування високоризикових капіталомістких виробничих операцій і менш ризикових операцій у сфері послуг;

o встановлення балансу між високоризиковим наукомістким виробництвом електронних технологій і менш ризиковим промисловим виробництвом і т. д.

Крім зниження галузевих циклічних ризиків, стратегія диверсифікації покликана також скорочувати загальні витрати всього виробничо-збутового циклу за рахунок використання єдиної системи постачальників, єдиного технологічного циклу при випуску родових товарів, загальних збутових і комунікаційних каналів і т. д.

Аналіз інноваційних процесів диверсифікації, використовуваних компаніями в цілях адаптації до змін зовнішнього середовища, дозволяє зробити висновок про існування трьох субстратегій в рамках стратегії диверсифікації:

1) горизонтальна (родова) диверсифікація - фірма розширює масштаби своєї діяльності за рахунок випуску нових товарів або послуг в рамках однієї галузі;

2) вертикальна диверсифікація - фірма охоплює різні етапи виробничого циклу;

3) інтеграційна диверсифікація - фірмова номенклатура розширюється за рахунок товарів різних галузей.

Одним із завдань, які багато в чому визначають успішність реалізації стратегії диверсифікації, є встановлення жорсткого централізованого фінансового контролю над діяльністю всіх виробничо-господарських груп, організованих за товарним або галузевим принципом.

При прийнятті рішення про методи диверсифікації керівництво компанії повинно сформулювати дві стратегічно важливі позиції: на які нові ринки виходить фірма і яким чином буде забезпечена її конкурентоспроможність. Вивчення практики інноваційної діяльності сучасних компаній дозволяє виділити наступні методи диверсифікації діяльності:

o розширення власної виробничої бази за рахунок внутрішнього розвитку;

o розширення власної виробничої бази за рахунок придбання ліцензій на нові технології і продукти;

o створення спільних підприємств;

o придбання нових фірм (в тому числі і венчурних);

o венчурні капіталовкладення (участь у венчурних фондах, часткове фінансування венчурних фірм, участь у науково-дослідних альянсах).

Ні один із методів диверсифікації не є ідеальним, кожен з них пов'язаний з низкою проблем. Для оптимізації процесу вибору необхідно розробити стратегію застосування даних методів диверсифікації в залежності від визначальних факторів. У ролі таких чинників виступають ступінь знання компанією цільових ринків і планованих до використання технологій виробництва нового продукту.

Так, наприклад, якщо компанія вирішує вийти на абсолютно незнайомі їй ринки, то найменш ризикованим способом буде або створення спільних підприємств з фірмою, що діє на даному ринку, або використання венчурних вкладень. Прийняття рішення про використання власних ресурсів або придбанні ліцензії, швидше за все, буде пов'язано з наявністю у фірми ноу-хау в новій області, як з точки зору технології, так і з точки зору знайомства з цільовим ринком. Очевидно, що при розширенні бізнесу зі значним залученням капіталу компанія повинна обмежуватися використанням знайомих технологій на знайомих ринках. І навпаки, при виході на незнайомі сфери бізнесу компанії слід використовувати низьковитратні стратегії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Стратегічне планування інновацій та диверсифікація
Стратегічне планування як функція інноваційного менеджменту
Стратегічне планування розвитку ланцюга поставок
Стратегічне планування розвитку ланцюга поставок.
Планування на підприємстві: стратегічне, поточне та оперативне
СТРАТЕГІЧНЕ ПЛАНУВАННЯ В АНТИКРИЗОВОМУ УПРАВЛІННІ
СТРАТЕГІЧНЕ ПЛАНУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Стратегічне планування в НКО
Використання інституту державно-мастного партнерства у стратегічному управлінні та плануванні
СТРАТЕГІЧНЕ УПРАВЛІННЯ ТА ПЛАНУВАННЯ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси