Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оподаткування комерційної діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості обліку ПДВ кліринговими компаніями

Клірингова діяльність - це діяльність з визначення (звірки) зобов'язань по укладаються на біржових торгах та (або) торгах організаторів торгівлі на ринку цінних паперів цивільно-правовими договорами, предметом яких є товар або іноземна валюта фінансових інструментів термінових угод, а також щодо забезпечення та (або) контролю їх виконання.

Для цих організацій п. 4 ст. 170 НК РФ передбачені спеціальні правила визначення пропорції пред'явлення до відрахування сум ПДВ і обліку ПДВ у вартості товарів (робіт, послуг). Так, при розрахунку пропорції не враховують операції з цінними паперами, фінансовими інструментами термінових угод, інші угоди, за якими клірингова організація є стороною з метою здійснення їх клірингу, а також операції, що здійснюються нею в цілях забезпечення виконання зобов'язань учасників клірингу. Іншими словами, організації, які провадять клірингову діяльність на ринку цінних паперів, не включають до розрахунку пропорції для обліку ПДВ операції, пов'язані з даною діяльністю, тобто угоди, за якими організація є стороною з метою здійснення їх клірингу, і угоди, здійснювані в цілях виконання зобов'язань учасників клірингу.

За відсутності у платника податків роздільного обліку сума податку по придбаних товарах (роботах, послугах), в тому числі по основних засобів і нематеріальною активам, майновим правам, відрахування не підлягає і витрати, що приймаються при обчисленні податку на прибуток організацій (податку на доходи фізичних осіб), не включається. Сума "вхідного" ПДВ у такій ситуації покривається за рахунок власних коштів. При цьому вирахування буде визнано неправомірним по всіх товарах, придбаних для використання в операціях, оподатковуваних і не оподатковуваних ПДВ, а не тільки за тим, які використовуються в операціях, які не підлягають оподаткуванню.

Роздільний облік можна вести кількома методами:

o деталізований аналітичний облік, наприклад в регістрах податкового обліку;

o облік на підставі розробленої системи субрахунків бухгалтерського обліку.

Метод ведення детального аналітичного обліку здійснюється на підставі даних первинних документів, які узагальнюються у відповідні регістри синтетичного обліку окремо по оподатковуваним і окремо по неоподатковуваним операціям. Цей процес дуже трудомісткий і не застрахований від помилок в розрахунках.

Набагато простіше вести облік другим методом. Для цього до кожного субрахунку рахунку 19 "Податок на додану вартість по придбаним цінностям" відкриваються субрахунки другого порядку. Наприклад, до субрахунку 19-1 "ПДВ при придбанні основних засобів" відкриваються субрахунки другого порядку: 19-1-1 "ПДВ, який включається у вартість основних засобів", 19-1-2 "ПДВ, що приймається до відрахуванню" і 19-1-3 "ПДВ, що підлягає розподілу" і т. д.

Платник податків має право не застосовувати положення про роздільному обліку відповідно до абз. 9 п. 4 ст. 170 НК РФ в тих податкових періодах, у яких частка сукупних витрат на виробництво товарів (робіт, послуг), майнових прав, операції з реалізації яких не підлягають оподаткуванню, не перевищує 5% загальної суми сукупних витрат на виробництво.

При вирішенні питання про необхідність ведення окремого обліку такі показники, як вартість відвантажених товарів (робіт, послуг) або обсяги виручки or не оподатковуваної ПДВ діяльності, не приймаються до уваги.

Однак необхідність ведення окремого обліку "вхідного" ПДВ ніяк не залежить від частки неоподатковуваних операцій у загальній сумі виручки організації. Якщо виручка від не оподатковуваних ПДВ операцій складає лише 1% загальної суми виручки організації, але при цьому сукупні витрати на здійснення цих операцій перевищують 5% загальної суми витрат, то вести роздільний облік "вхідного" ПДВ необхідно.

Для розрахунку пропорції необхідно визначити суму витрат, що відносяться до неоподатковуваної діяльності. Дана сума складається з прямих витрат по звільнених від ПДВ операцій, а також частини непрямих витрат, що припадають на ці операції. Порядок розподілу непрямих витрат між оподатковуваними та операціями оподатковуваними ПДВ повинен бути закріплений в обліковій політиці організації.

Сума витрат (прямі плюс частина непрямих), які належать до звільнених від ПДВ операцій, поділяється на загальну суму витрат (прямих та непрямих), які належать і до оподатковуваних і не оподатковуваних ПДВ операціях.

Якщо співвідношення складе менше 5%, то платник податку має право пред'явити до відрахуванню "вхідний" ПДВ по всім товарам (роботам, послуг), майновим правам, прийнятим до обліку в даному кварталі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості бухгалтерського обліку, формування звітності і оподаткування страхових операцій
Особливості обліку окремих видів основних засобів
Особливості обліку окремих видів матеріальних запасів
Особливості бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті
Особливості обліку імпортних операцій
Особливості вартісної аналітичної моделі компанії
Клірингові розрахунки
Особливості міжнародного маркетингу при виході компаній на зовнішній ринок
Клірингова діяльність
Венчурне інвестування приватних компаній
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси