Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Руські князівства в період утворення єдиної держави

Історією Москви зовсім не вичерпується політична історія удільного періоду. Дослідники усвідомлюють, що москвоцентрическая концепція формування Російської держави спрощує навіть історію піднесення Москви. Історія, з якої виявляються "вилучені" цілі сторінки, що розповідають про інших князівствах, збіднюється і втрачає свою унікальність. Між тим Калита і його нащадки на протязі довгого часу зустрічали сильне суперництво з боку сусідів. Про свої домагання заявляли тверські, рязанські, суздальско-нижегородські князі.

Свою історію мали і більш дрібні князівства. Деякі з їхніх правителів навіть кидали виклик найголовнішим учасників об'єднавчого процесу. Однак більшість удільних князів змушені були задовольнятися другорядними ролями, спрямовуючи свої зусилля в основному на те, щоб своєчасно прилучитися до сильного і тим самим продовжити своє політичне існування. Це було легше зробити, поки ординські правителі виявлялися в змозі проводити політику рівноваги, не допускаючи надмірного піднесення ні однієї зі сторін, яка претендує на великий стіл. Полегшувало становище удільних князів та існування декількох суперничали центрів, між якими вони відносно успішно маневрували. Однак з ослабленням Орди і піднесенням Москви можливості для рятівного маневру були вичерпані. Удільні князі втрачали свою владу.

Ліквідація питомої системи не відрізнялася великою різноманітністю, включаючи кілька моделей зміни стану місцевих правителів. Спочатку багато князі низводились до положення "молодших братів" московських або тверських князів. Наступний крок, що означав втрату суверенних прав, - набуття статусу службових князів. Причому для майбутнього важливо було, службовим князем при якому великому князі ставав колишній власник удільного князівства. Перевага отримували ті, хто відразу потрапляв на службу до нащадків Калити. Дроблення князівств призводило до того, що колишні уділи потрапляли до московським князям як "купівлі", на яких продовжували жити як вотчинників нащадки недавніх можновладних князів. Нарешті, особливо завзяті противники московських князів, втративши свої князівства в результаті завоювання, втекли до Литви (ще одна модель збирання земель).

До середини XV ст. Велике князівство Литовське включало в себе значну частину земель, що колись входили в Давньоруську державу. Виділення двох центрів збирання земель - Вільно і Москви - неминуче вело до зіткнення, під час якого дрібні прикордонні князівства перетворювалися на розмінну монету для могутніх правителів.

Після загибелі I! Орді Михайла Всеволодовича Чернігівського його князівство було поділене між його синами. Цим було покладено початок створення так званих Верховских князівств, розташованих у басейні Верхньої Оки. Незабаром до Чернігівському, Брянському, Новосильскому, Тарусскому, Глухівського князівствам додалися Воротинські, Одоєвський, Бельовський, Козельський, Мосальский, Борятинский та інші уділи. Ці невеликі князівства стали об'єктом територіальних зазіхань Москви, Смоленська і Литви. Страждали вони від татарських набігів. В результаті деякі удельно-князівські лінії пресеклись - їх представники "звелися" від "війни татарські".

Східна експансія Вітовта призвела до того, що верховський князі - Одоевские, Новосильские, Воротынские, Мосальських, Мезецкие - до кінця XIV ст. виявилися в підданстві Литви. Цей вибір не завжди був обумовлений загрозою сили. Свою роль грала культурна близькість, давньоруські традиції, що зберігалися у Великому Литовському і Руському князівствах.

Під час правління Івана III верховський князі стали від'їжджати до Москви. Перехід у московське підданство супроводжувалися зміною меж: від Литви відпали Серпейск, Мезецк, Мосальськ. Це призвело до цілого ланцюга литовсько-російських війн (1487-1494, 1500-1503 рр..), в результаті яких верховський князівства відійшли до Москви.

Смоленським князям довелося вести завзяту боротьбу з Литвою. Вже при Ольгерде виявилася перевага Литовського князівства, мав незрівнянно більшим економічним і військовим потенціалом. В 1386 р. смоленський князь Святослав Іванович спробував повернути Мстиславль, але зазнав під містом поразки і був убитий. Смоленські князі визнали свою залежність від Литви.

Князя Юрія Святославича в 1400 р. вдалося не тільки повернути батьківський уділ, але і розправитися з прихильниками Литви у середовищі боярства. Однак його становище залишалося вкрай хитким. У 1404 р. він вирушив шукати допомогу у Москві. Але Василь I не став втручатися в конфлікт, визнавши Центральну Русь "сферою інтересів" Литви. Скориставшись відсутністю князя Юрія, Вітовт захопив Смоленськ. Минуло ще кілька років і смоленські полки в складі військ Вітовта внесли чималий внесок у розгром тевтонських лицарів у знаменитій Грюнвальдській битві. Таким чином, Смоленська земля на століття увійшла до складу Великого князівства Литовського.

Тверське князівство навіть після трагічних для нього подій 1327 р. залишалося суперником Москви. З середини 40-х років XIV ст. тверські князі були втягнуті в конфлікт між різними гілками тверського княжого роду. Слід зазначити, що тверський великокнязівської влади доводилося багато частіше стикатися з домаганнями на удельно-князівську незалежність, ніж їх московським родичів. Руйнівний вплив спадкових уділів позначалося в Твері сильніше, що також визначило поразку місцевої династії.

Усобица дала привід сусідам втрутитися в справи Тверського князівства. У 1368 р. з допомогою московських військ був вигнаний з Твері великий князь Михайло Олександрович. Це послужило приводом для походу на Москву військ литовського князя Ольгерда. Гостра боротьба між тверскими князями негативно позначалася на становищі Тверського князівства, яке потрапляло в залежність від своїх сусідів. У 1375 р. Михайло Олександрович підписав договір з Дмитром Донським, визнавши себе "молодшим братом" московського князя. Договір передбачав невтручання в Твері справи Кашинського князівства (другого міста за значимістю у Тверській землі), правитель якого орієнтувався на Москву.

Після нашестя Тохтамиша на Москву у 1382 р. тверському князю вдалося позбутися від нерівноправного договору. Проте для цього треба було зміцнити зв'язки з Литвою. Результат такої політики - зростаюча залежність від литовських князів. 1380-1390-ті роки стали періодом економічної стабілізації Тверського князівства. Велося активне кам'яне будівництво. За князя Івана Михайловича (1399-1525) у Твері заробив монетний двір.

Проте це не позбавило Твер від нових усобиць. Тривала запекла боротьба за Кашин. Свою смертельну жнива знімали пожежі та епідемії. Особливо важким виявилося десятиліття з середини 1410-х до середини 1420-х років. Епідемія 1425 р. забрала за кілька місяців життя двох великих князів Тверських. Наступником став князь Борис Олександрович (1425-1461), з ім'ям якого пов'язаний останній розквіт Твері.

Князювання Бориса Олександровича довелося на час феодальної війни між князями московського будинку Однак йому не судилося перехопити ініціативу в справі об'єднання земель і отримати ярлик на велике Володимирське князювання. Поперемінно підтримуючи одну з сторін, Борис Олександрович зрештою уклав союз з Василем II проти Дмитра Шемяки. Союз був закріплений шлюбом княжича Івана Васильовича з дочкою тверського князя Марією. Панегірична література вихваляла князя. Книжники Твері величали свого правителя "царем" і "самодержцем", а Твер порівнювали з "великою державою" і "богоспасаемым градом", що сприймалося сучасниками як виклик Москві.

Наступник Бориса Олександровича, князь Михайло Борисович вже не міг продовжувати колишню самостійну політику. Його становище ускладнювалося по мірі того, як тверське боярство схилялася на бік енергійного московського князя Івана III. Похід 1485 р. завершився захопленням Твері московськими військами.

Суздальско-Нижегородське князівство відігравало важливу роль у справах Північно-Східної Русі за князя Костянтина Васильовича. Він заохочував колонізацію краю, при ньому Нижній Новгород зміцнив свій столичний статус. У 1347 р. князь домігся установи особливої Суздальської єпископії. В кінці життя Костянтин Васильович безуспішно оскаржував у московського князя Івана Червоного великокнязівський ярлик.

Справу батька продовжив князь Дмитро Костянтинович. Однак незгода з молодшим братом Борисом змусила Дмитра Костянтиновича вдатися до допомоги московського князя, що поставило його в залежність від Москви. Зближення було закріплено шлюбом у 1367 р. московського князя на княжі Євдокії, дочки Дмитра Костянтиновича. Нижегородський князь перестав заперечувати великокняжий ярлик і визнав себе "молодшим братом" свого зятя.

В умовах наростання антиордынской політики, що проводиться Дмитром Донським, союз з Москвою мав для нижегородського князя негативні сторони. Прикордонне Нижньогородське князівство піддавалася ударам з боку ординців. Після 1382 р. союз з Москвою розпався. Останнє десятиліття XIV ст. ознаменувався для Суздаль-ско-1 Позаміського князівства гострої міжусобної боротьбою. Нижегородське боярство відступилося від Бориса Костянтиновича і визнало своїм правителем московського князя Василя I. Сини низведенного нижегородського князя - Семен і Василь - не змирилися з поразкою. Вони вирушили в Орду, вимагаючи відновлення законних прав. У 1395 р. Семен Борисович з союзними татарськими загонами зайняв Нижній (місто було розграбоване). У відповідь Василь відправив полки на супротивника. У 1412 р. В битві біля села Лыскова на Волзі великокнязівські війська зазнали поразки від спадкоємців Бориса Костянтиновича, які знову захопили Нижній. Однак Василь Дмитрович "перекупив" в Орді ярлик на князювання. У 1416 р. московські війська зайняли Нижній Новгород, змусивши суперників змиритися з поразкою. Тим не менш наполегливий опір нижегородських князів надовго пов'язав Василя I. Ординська і литовська політика будувалася ним з урахуванням уразливості свого положення в Нижегородському краї.

Ярославське князівство перебувало у володінні нащадків смоленського князя Федора Ростиславича, який отримав його разом з рукою ярославської княжни Марії Василівни. Старший в роді князь Василь Давидович був одружений на дочці Івана Калити і тримаються у фарватері московської політики. Його син Василь Васильович продовжував лінію батька. На боці Москви він воював проти Твері (1375 р.), брав участь у Куликовській битві. Його старший син Іван Васильович був вірним "подручником" Василя I Дмитровича в завоюванні Нижегородського князівства. При Івана III більша частина ярославських князів продали свої володіння, але ще існували невеликі уділи князів Курбских, Ситских, Прозоровських, Шаховських та ін. Ставши в XVI ст. підданими московського князя, ці горді нащадки удільних князів зберегли свої землі на правах родових вотчин.

Дроблення Ростовського князівства на уділи оберталося падінням владних можливостей удільних князів і зростанням їх залежності від Москви. Вже при Івані Калиті ростовські князі за своєю незначністю рідко згадувались у митрополичих літописах - пряма ознака падіння ролі. З духовної грамоти Василя Темного видно, що втратили суверенітет ростовські князі володіли землею за волею верховного власника - московського князя. У 1474 р. останні ростовські князі продали Івану III залишилися за ними володіння в Ростові.

Безліч дрібних володінь існувало в Білозерському князівстві, що виділився з Ростовського ще в середині XIII в. можновладні князі Шелешпанские, Белосельские, Ухтомские та інші були занадто слабкі, щоб втручатися у справи сусідів і вести самостійну політику. Дуже рано з'явилися "купівлі", зроблені Іваном Калитою. За однією з версій, московський князь купував ярлики на них в Орді, виплачуючи "вихід" за збіднілих місцевих князів. До кінця XV - початку XVI ст. родові володіння білозерських князів в результаті дроблень настільки подрібнювали, що не всі вони змогли закріпитися при дворі великого князя. Багато догодили в розряди місцевих служилих людей. А один з князів Шелсшпанских відомий як "послуживец" - військовий холоп.

Доля самого Белоозера пов'язана з його останнім правителем, князем Федором Романовичем. Він підтримував московського князя, беручи участь у 1375 р. у поході на Твер. П'ять років опісля Федір Романович разом із сином Іваном бився на Куликовому полі. Обидва князя загинули. Білоозеро перейшло в руки Дмитра Донського.

Положення околичного Рязанського князівства було таке, що на нього одним з перших обрушувалися хвилі ординських навал. Князівство страждала від численних татарських ратей, і від невеликих розбійних експедицій, які на свій страх здійснювали татарські князі та мурзи. В Орді загинуло чимало рязанських князів. В 1308 р. був убитий князь Василь Костянтинович Рязанський, через двадцять років загинув князь Іван Ярославович. Міжусобна боротьба, нерідко підтримана ординцями, негативно позначалася на становищі князівства. Гострим було суперництво між рязанскими і пронскими князями.

Боротьба супроводжувалася втручанням московських князів. У 1371 р. московські полки розбили раті Рязанського Олега Івановича. Престол у Переяславі-Рязанському зайняв союзник Москви, князь Володимир Пронський. Відновлюючи положення, князь Олег скористався допомогою ординців.

У 70-ті роки Рязанське князівство тричі піддавалася вторгненням з боку Золотої Орди. Особливо сильним було розорення після поразки татар на р. Воже (хоча рязанські полиці в ньому не брали участь). Мамай в помсту обрушився на Рязанське князівство, чого "вся земля бысть порожня і спалена вогнем". Мабуть, саме побоювання нового відплати визначило ухильну позицію Олега Рязанського напередодні Куликовської битви. Він уклав союз з литовським князем Ягайлом, союзником Мамая. Одночасно до Дмитру Івановичу від рязанського князя були спрямовані гінці з повідомленням про небезпеку. Відомо також, що рязанські бояри брали участь у Куликівському битві на боці Дмитра.

Однак після перемоги над Мамаєм московський князь вважав дії Олега ворожими і направив війська в Рязань. В помсту в 1382 р. Олег Рязанський вказав Тохтамишу броди на Оці. Це не врятувало Рязань від розорення. Слідом за ординцями з'явилися полки Дмитра Івановича, опустошившие князівство "пущі татарської раті". Олег Рязанський був змушений укласти союз з московським князем, визнавши себе "молодшим братом" Дмитра Івановича.

В кінці XIV - початку XV ст. Олег Рязанський очолив кілька експедицій південноруських князів проти Литви і татар. Однак підтримати свого родича Олега Святославича Смоленського (той був одружений на доньці Олега Рязанського), знесиленого у боротьбі з Вітовтом, рязанському князеві так і не вдалося.

Зі смертю князя Олега його наступники залишилися в тісних стосунках з московським князівським домом. Рязанський князь Федір Олегович, одружений на княжні Софії, дочки Дмитра Донського, визнав свого шурина, Василя I Дмитровича, "старшим братом". Федір Олегович зобов'язався не укладати союзу з татарами й у випадку війни діяти разом з московським князем.

Усобица між князями московського будинку дозволила Рязані звільнитися від залежності. Однак рязанський князь Іван Федорович не прагнув до повної самостійності. У 1427 р. він поспішив укласти нерівноправний союз з могутнім Вітовтом - "віддався йому на службу".

В ході феодальної війни Іван Рязанський брав сторону переможця. В результаті він опинився в таборі Василя II Темного. Після його смерті в 1456 р. малолітній син Івана Федоровича Василь Іванович, згідно духовної, перебував під опікою московського князя. Князь виховувався при дворі Василя П. В Рязань були відправлені московські намісники.

Рязанське князівство, номінально зберігаючи незалежність, потрапляло в орбіту впливу Москви. Це положення закріплював шлюб Василя Івановича Рязанського з сестрою Івана III, Ганною Василівною. Важливо, що рязанцев брали участь у багатьох акціях московського князя, вагомою була їх допомога у війнах з Литвою.

До початку XVI ст. рязанські бояри і діти боярські перебували на великокнязівської службі. Тим не менш, ні Іван III, ні Василь III не поспішали з ліквідацією Рязанського князівства. Лише в 20-му році, коли опозиційно налаштоване рязанське боярство спробував з допомогою старшого князя Івана Івановича Рязанського (онука Василя Івановича) відновити колишню незалежність, Василь III пішов на крайні заходи. Іван Іванович, викритий у зв'язках з Кримом, був узятий під варту. Вислизнувши з-під варти, останній рязанський князь шукав притулок у Литві.

Тривалий номінальна існування Рязанського князівства вплинуло на долю рязанських бояр і дітей боярських. Вони виявилися відтісненими від московського великокнязівського двору, формування якого йшло вже не одне десятиліття. Для численної корпорації рязанських служилих людей стали характерні опозиційні настрої.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Руські князівства в період утворення єдиної держави
Руські князівства в період роздробленості
ЄДИНЕ РОСІЙСЬКЕ ДЕРЖАВА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XV-ПЕРШОЇ ТРЕТИНИ XVI ст.
Освіта Російського централізованого держави
Київське князівство
Культура Руських земель у період монгольського панування (середина XIII-XV ст.)
Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
Велике князівство Литовське і Руське в XIII - середині XV вв
Державність та державне управління в руських землях у період політичної роздробленості Русі і ординського нашестя (XII - середина XV ст.)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси