Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Країни Сходу і фактори трансформації

Необхідно обмовитися, що в розпорядженні дослідників немає строгої шкали відліку або будь-яких надійних кількісних даних. Розмова може йти тільки про зіставленні з єдино потрібної для аналізу позиції: що саме сприяє трансформації традиційної структури і що перешкоджає цьому процесу.

Перший блок. Тут варто виділити два дещо різних варіанти.

- Природні умови Індії, незважаючи на субтропіки і джунглі, в цілому задовільні, хоча ні особливим кількістю пряностей, ні занадто сприятливими умовами для вирощування товарної продукції ця країна не відрізняється. Рівень розвитку цього гігантського субконтиненту, при всій строкатості його величезного населення, для Сходу, безумовно, вище середнього. Роль релігійно-цивілізаційного фундаменту тут мало сказати величезна, вона практично невимірна, а роль держави як інституту, навпаки, досить незначна. У подібних умовах ефект колоніалізму в Індії виявився чи не найвищий з можливих. Англійці зіграли надзвичайно важливу роль в історичних долях цієї країни, чому сприяли як сприятливі, так і несприятливі для субконтиненту випадковості і обставини.

Резюмуючи підсумковий розклад всіх факторів, зауважимо, що природні умови, хоча вони і були імпульсом, який спочатку залучив колонізаторів, вирішальної ролі в подальшому не зіграли. Рівень розвитку тут був сприятливим для можливої трансформації, традиційна слабкість держави також цьому сприяла, а про ефект колоніалізму і говорити не доводиться. Головною силою, що протистояла трансформації, був релігійно-цивілізаційний чинник. Вектор могутнього релігійно-цивілізаційного фундаменту завжди був спрямований у бік, протилежний зусиллям колонізаторів. Випадковості явно не відіграли помітної ролі, а от сприятливий збіг обставин, безсумнівно, було присутнє.

Приблизно так само йшла справа на Цейлоні, де до двох основних факторів слід додати важливу роль випадків і обставин, що сприяли посиленої уваги колоніальних держав (прагнення до прянощів). Для обох країн наслідком став прискорений процес еволюції і трансформації суспільства східного типу в суспільство змішаного типу, яке було (в Індії з урахуванням специфіки, що виділилися з неї ісламських анклавів) орієнтоване в подальшому на перетворення в суспільство західного типу з певними цивілізаційними особливостями їх ідентичності.

- Індонезія і Індокитай (якщо виключити деякі острови з їх полупервобытным населенням, а також близькі до них за стандартом відсталі райони північної частини Бірма і Лаос), із застереженнями Філіппіни відповідають середньому рівню розвитку і здебільшого справедливо вважаються багатими природними ресурсами. Держава тут, крім В'єтнаму, не занадто сильно, хоча сильніше, ніж в Індії. Не дуже велика міць релігійно-цивілізаційного фундаменту, до того ж нерідко багатошарового, з різнорідними елементами, які гасять вплив один одного. Випадок і збіг обставин тут працювали як на користь колоніалізму, так і на користь традиційного суспільства (ісламізація, зокрема, посилила його позиції). Якщо даний фактор вивести з аналізу як нейтральний (він, однак, зіграв свою роль у Сіамі), а рівень розвитку вважати середнім, то розклад сил буде приблизно таким: спирається на багаті ресурси ефект колоніалізму проти порівняно слабких, але зате діючих воєдино релігійно-цивілізаційного фундаменту і місцевої державності. Не надто войовничий іслам цементував частина регіону, не дуже при цьому перешкоджаючи поступової трансформації суспільства східного типу в суспільство змішаного типу з перспективою еволюції у бік суспільства західного типу.

Другий блок теж поділяється на два несхожих варіанти.

- Тропічна Африка багата ресурсами, про що, втім, ні населяли її народів і примітивні спільноти, ні навіть освоювати її дуже рано колонізатори в свій час (виключаючи хіба що проблему невільників, головний її в той час очевидний ресурс) не знали і не здогадувалися. Несприятливі для життя людей природні умови, так само як і дуже низький обумовлений ними рівень життя тут чинники різко негативні. Дуже відсталий, незважаючи на свою силу, примітивний релігійно-цивілізаційний фундамент і слабка, переважно зовсім отсутствовавшая державність можуть вважатися очевидним свідченням теж дуже несприятливого збігу обставин. У цих умовах про рівень розвитку і випадку говорити не доводиться, все ясно без слів. Залишається ефект колоніалізму, якого тут всі пасивно, але надзвичайно енергійно протистояло.

Нечисленні винятки типу Ефіопії, на жаль, лише підтверджують загальне правило. Навіть сьогодні, після деколонізації, Тропічна Африка являє собою заповідник товариств або, правильніше, спільностей первісно-східного типу зі слабко вираженою перспективою трансформації суспільства змішаного типу, не більше того. Це обставина, враховуючи спираються на інстинкт нечувані темпи зростання чисельності населення (в умовах, що склалися на призупинення приросту не доводиться сподіватися), дуже тривожно. Континент вже сьогодні (а далі буде ще більшою мірою) не в змозі прогодувати себе, що тяжким вантажем ляже на інше людство.

- Країни Магрибу (без Єгипту і Тунісу), в меншій мірі Сомалі і Судан на тлі положення держав Тропічної Африки у виграші. Природний фактор і рівень розвитку тут можна вважати середніми, хоча на півдні (Судан, Сомалі) вони багато нижче середнього. Релігійно-цивілізаційний фундамент (іслам) виняткова по силі і стійкості, консервативної стабільності і опірності. Державність, сила влади, вище середньої, хоча і ослаблена випадковостями і обставинами, які опинилися проти неї і, відповідно, на користь колоніалізму. Загальний розклад сил приблизно такий: ефект колоніалізму, в минулому зіпертий на сприятливі випадковості і обставини, а нині стикається з зростаючим протидією, проти ісламської традиції і державності.

Тут не дуже помітний зсув в процесі трансформації суспільства східного типу в суспільство змішаного типу, тим більше з перспективою еволюції в суспільство західного типу. Товариства Магрибу (крім Лівії) пройшли через початкову стадію зазначеного процесу (в Судані та Сомалі не було і цього), але потім суспільства східного типу під впливом ісламу почали енергійно пручатися такого роду еволюції.

Третій блок, світ ісламу, теж демонструє щонайменше два варіанти, хоча можна виділити і три.

- Туреччину, Єгипет, Пакистан, Іран, меншою мірою Бангладеш варто включити в число країн, які в недалекому минулому були готові до трансформації. За природними умовами, рівнем розвитку та, що дуже важливо, враховуючи ефект колоніалізму, ці країни були підготовлені до поступової трансформації державності та суспільства в бік Заходу. За винятком Ірану, ці країни не відрізняються багатством цінних ресурсів. Збіг обставин тут зіграло надзвичайно важливу роль у тому сенсі, що перш ослаблений було ісламський фундамент і відповідно держава несподівано виявилися фактором, сила якого з плином часу зросла. При загальному розкладі, який можна описати як ефект колоніалізму проти ісламу та його державності, зміна у співвідношенні сил призвело до помітного уповільнення процесу трансформації суспільств східного типу до змішаного товариства, а подекуди, як у Єгипті, Пакистані і більш всього в Туреччині, навіть розпочатого руху в бік суспільства західного типу. Сьогодні в кемалистской Туреччині, не кажучи вже про Єгипет і тим більше Пакистані та Ірані, іслам енергійно тіснить норми західного способу життя. Схоже на те, що деякі з цих країн, більш всього Іран, готові застигнути на рівні все більш войовничого суспільства змішаного типу, причому цілком усвідомлено.

- Багаті нафтодоларами невеликі країни Перської затоки, включаючи Саудівську Аравію, а також багатостраждальний Ірак, можуть скласти інший варіант еволюції ісламських країн. Відмінність їх у меншому рівні розвитку і, головне, в потенціях, необхідних для збереження такого рівня без постійного припливу нафтодоларів, який допомагає їм у цьому. Ефект колоніалізму спочатку був досить помітним, часом майже без участі самих колонізаторів (у випадку з країнами Затоки і Аравії він був дуже дієвим). Але вплив протистоїть Заходу ісламу відчувається і тут, включаючи Ірак. Мало того, протистояння ісламському фундаменту і ісламському державі, посиленим за рахунок багатих ресурсів, яким допомогли випадок і збіг обставин, ще більшою мірою, ніж в попередньому варіанті, не допомагає. Захід виявляється фактично безсилим у спробах сприяти трансформації східно-змішаних багатих суспільств у цих країнах суспільства західного типу.

- Країни Середньої Азії, Азербайджан, Афганістан, за винятком порівняно відсталою Туркменії, природними ресурсами (якщо не вважати недавно відкритих запасів) не розпещені і поки що, крім хіба Азербайджану, не в змозі їх ефективно використовувати. Рівень розвитку і сила держави середні, іноді помітно нижче середнього. Сила ісламу й ісламської держави різні, особливо при порівнянні Афганістану з його талібами і майже не знайомого з активним ісламом недавно ще радянського Азербайджану. Випадок і збіг обставин часом (як в Афганістані) виявляються вирішальними, але звичайно, якщо не мати на увазі пережитки радянської влади, не перевищують середнього рівня. Ефект колоніалізму помітний, але не однаковий. Загальний розклад сил той же: колоніалізм проти ісламу й ісламської держави.

Четвертий блок має два основних варіанти.

- Китай, де природні умови середні або навіть вище середніх. Рівень розвитку також вище середнього, можливо, найвищий на тлі всіх інших країн Сходу. Китай дуже швидко зростає за рахунок гігантської сили цивілізаційної традиції і могутності держави. Ефект колоніалізму нижче середнього, а випадок і збіг обставин виявилися значними. Загальний підсумок: порівняно слабкий ефект колоніалізму в умовах високої цивілізації і сильної імперії при різних мінливих обставинах зіграв позитивну роль. Сьогодні Китай впевнено, хоча і не поспішаючи, рухається у бік суспільства західного типу.

- Японія і ряд близьких до неї за типом розвитку невеликих країн. Природний фактор і рівень розвитку середні (в самій Японії з ресурсами і зовсім погано, хоча за рівнем розвитку набагато краще середнього), сила держави не надто велика. Роль цивілізаційного фундаменту, навпаки, величезна, причому в його користь були і випадок і збіг обставин. Ефект колоніалізму унікальний за характером: сила його вкрай незначна, а вплив колосально. Тут фактично зовсім немає протистояння. Загальний вектор приблизно такий: динамічна традиція, яка спирається на що сприяє еволюції фундамент і використовує сприятливі для неї випадковості і обставини, активно вбирає все корисне і засвоюване з того, що вище було названо ефектом колоніалізму. Причому в даному випадку цей ефект постає в найбільш вигідною для країни модифікації.

Отже, дев'ять варіантів. З'єднавши деякі близькі один до одного, в першу чергу ісламські і південно-азійські, одержуємо п'ять основних моделей.

1. Ісламська модель: ефект колоніалізму або, інакше кажучи, Захід проти ісламу, його потужної релігійної традиції і сильної держави, тиск яких постійно зростає.

2. Африканська модель: колоніальний Захід проти первісності і полупервобытности, що спираються на примітивну традицію і вкрай слабку державність.

3. Південно-азіатська модель: потужний ефект проти колоніалізму і частково у взаємодії з потужною цивілізаційною традицією при ослабленій державності.

4. Китайська модель: слабкий ефект колоніалізму проти надзвичайно потужної традиції, цивілізації і державності.

5. Японська модель: динамічна традиція, збагачувати за рахунок Заходу.

З цих п'яти моделей для подальшого розбору можна виключити, якщо йдеться про реальні потенції до трансформації, модель другу, африканську. Цілком очевидно, що тут внутрішніх потенцій практично майже немає, що тільки силовий вплив ззовні і в буквальному сенсі слова нав'язування Тропічній Африці європейських капіталістичних стандартів виявилися імпульсом, дещо сприяв трансформації. Спроби змінити що-небудь за рахунок посилення ролі держави і одержавленою за марксистсько-соціалістичному стандарту економіки об'єктивно вели лише до виходу на авансцену тієї самої первісної общинної традиції, про яку вже згадувалося, і тому ганебно провалилися. Можна також виключити з аналізу і японську модель, вже переконливо продемонструвала принципову можливість успішної трансформації суспільства східного типу в суспільство повноцінного західного типу з ненав'язливою цивілізаційної специфіки та ідентичністю.

Залишаються три моделі - ісламська, південно-азіатська і китайська. Власне, саме вони і охоплюють практично весь сучасний Схід, майбутнє якого в процес трансформації ще не визначилося. Саме вони відповідають трьом великим цивілізацій Сходу:

o ісламської;

o індо-буддійської;

o далекосхідної, конфуціанської.

Це означає, що основні чинники і потенції трансформації зрештою логічно зводяться до трьох цивілізаційним у своїй глибинній основі моделей. Розглянемо кожну з них окремо.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фактори і потенції трансформації
Трансформація Сходу в період колоніалізму. Колоніальний капітал і традиційний Схід
Економіка країн Сходу
Процеси модернізації і трансформації соціально-економічних систем після Другої світової війни (1945 - теперішній час)
Країни Південно-Східної Азії і Далекого Сходу: шлях капіталістичного розвитку
Країни Південно-Східної Азії і Далекого Сходу: соціалістичні експерименти
Релігійно-цивілізаційний фундамент і особливості розвитку країн Далекого Сходу
Трансформація країн соціалістичної системи
Державне, адміністративне та місцеве устрій країни
ТРЕТЯ Схід у період розвиненого колоніалізму (середина XIX - перша половина XX століття)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси