Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Археологія кушанского і раннемусульманского періодів Середньої Азії

Середня Азія на початку 1-го тисячоліття н. е. до завоювання арабами перебувала під впливом могутньої Кушанської імперії. Кушанська імперія включала Північну Індію, територію сучасного Афганістану і частина Середньої Азії. Поворотним подією середньовічної історії народів Середньої Азії було арабське завоювання в IX ст. і поширення мусульманства.

До кушанскому періоду відноситься палац правителів Хорезму - Топрак-калу (I-III ст.) - величезний замок з трьома вежами. Висота збережених стін замку - 25 м. По кутах височіли великі квадратні вежі, всередині яких розміщувалися житлові приміщення. У палаці було безліч різних будівель. Досліджена група парадних залів, у тому числі величезний "зал царів", в якому на високих, що примикали до стін постаментах височіли скульптурні групи, що зображували царів Хорезму в оточенні рідних і богів-покровителів. Вхід у внутрішні приміщення палацу йшов через невеликий "алебастровий зал", також мав парадний вигляд. Його стіни прикрашали пишні горельєфні зображення царя. З іншого боку "алебастрового залу" був розташований так званий "зал темношкірих гвардійців", де представлені скульптури воїнів в залізних лускатих панцирах і високих головних уборах. У південній частині палацу знаходився гарем і інші приміщення. Стіни гарему також прикрашали чудові розписи. Цілий комплекс приміщень палацу-фортеці займав арсенал, де перебували майстерня по виробництву зброї, склади військового спорядження.

Під час розкопок фортеці Топрак-калу було знайдено близько 100 текстів на глині, дереві і шкірі. Деякі з них датовані початком III ст. Цікаві відомості про правителях Хорезму дає нумізматичний матеріал поселення.

Інше місто - Пенджікент - був пізнім согдийским містом. Він виник у V ст., у VII - початку VIII ст. переживав розквіт і загинув в результаті арабських завоювань. Місто розташовувалося в долині Заравшана. Його розкопки проводяться з 40-х роках XX ст.

У центрі міста, за фортечною стіною знаходилася площа з двома храмами, за якою тягнувся величезний масив будівель. Близько цитаделі були розкидані садиби пенджикентского передмістя, а далі на південь - похоронні склепи. У передмісті були відкриті виноробні, скляна майстерня, господарські двори.

На центральній площі міста розташовувалися храми. Великий відкритий двір захищали глухі стіни з розташованими усередині них приміщеннями. Уздовж внутрішніх стін двору тягнулися високі дивани для відпочинку, прикриті зверху навісами. У центрі двору був водойму, обсаджений деревами. Стіни покривала барвиста розпис.

Найцінніші знахідки в Пенджикенте - це епічні полотна согдійської живопису. Так, на лівій південній половині одного з храмів розташовувалася композиція - водна стихія з пінистими гребенями хвиль, розфарбованих в синій колір. У воді зображені людські фігури, риби, дельфіни і величезне морське божество, що сходить з води, з тризубцем у руках. Тут же могутній тритон і фантастична істота з тілом людини і плавниками замість ніг.

Зразком сюжетної живопису є і сцена оплакування померлої жінки. В центрі композиції похоронний намет з покійною. Навколо нього катують себе юрби плакальниць та плакальників, причому жінки і чоловіки стоять двома окремими групами. Вони рвуть на собі волосся, надрізають вуха, дряпають щоки. Люди розрізняються за зовнішнім виглядом: одні світлошкірі з овальними особами (согдійці), інші - жовто-коричневого кольору, з підкреслено виступаючими вилицями і видовженими розкосими очима. Над людьми розташовані значно переважаючими їх за розмірами чоловічі і жіночі божества з німбами навколо голови. Багата настінний розпис прикрашала не лише стіни храмів, але і житлові приміщення. Це сцени, що зображують подвиги Рустама, героя відомого епосу "Шахнаме". Розпис складається з трьох сюжетних ярусів. Сцени на нижньому ярусі бордюру оповідають про подвиги богатиря. Герой верхи на гнедом коні їде на чолі дружини. Потім він постає вступили в єдиноборство з іншим вершником. У двох інших сценах Рустам б'ється з фантастичним чудовиськом - крилатим драконом з головою лева, тілом змії і людськими руками, з ран чудовиська вириваються язики полум'я. В одному з кутів зображена разюче динамічна сцена боротьби з лютими демонами-дівами з цапиними бородами і ногами з копитами. Двоє з демонів, натягнувши луки, стрімко летять в бій на крилатою колісниці.

Мистецтво Пенджікента яскраво і самобутньо, одночасно реалістично за виконанням і епічно за сюжетом, свідчить про високий рівень розвитку кушанської культури Середньої Азії.

Пенджікент не єдине місто, видатний чудовою настінним живописом. Велике наукове значення має городище Варахша на заході долини Заравшана, де були також відкриті настінні розписи, кушанский місто Дальверзін-тепе, розкопаний на півдні Узбекистану.

У VIII ст. Середня Азія потрапила під вплив арабів. Багато міст занепали, перетворились на руїни, але виникли і нові - центри мусульманської культури. Змінилася навіть планування міст: в центрі розташовувався арк - цитадель з палацом правителя, навколо нього - шахристан з будинками аристократії і базарами. Шахристан в свою чергу оточував рабад - ремісничо-торгові поселення. Такі елементи планування були характерні для середньовічного міста.

На культурі середньоазіатських міст лежить друк мусульманської ідеології. Мистецтво, воспевавшее людини, героїв і богів, поступилося місцем схематичному орнаменту. Стіни будівель цього часу прикрашав химерний геометричний орнамент з комбінацій пересічних багатокутників, які спліталися в складний зірчастий візерунок. В орнаменті часто використовувались стилізовані квіти та гілки рослин. Мистецтво орнаменту в Середній Азії було доведено до досконалості: орнаментальні мотиви становили навіть букви арабського алфавіту, тексти з Корану.

У спорудженні монументальних будівель стали застосовуватися обпалену цеглу та поливні блакитні кахлі. Шедевром домонгольської архітектури є мавзолей Саманідів у Бухарі, збудований в кінці IX ст. Будівля мавзолею чудово збереглося. Його стіни прикрашені красивим мозаїчним орнаментом з дрібних квадратних цеглинок. Середньовічні архітектурні пам'ятники і міське будівництво з характерним безладним нагромадженням будівель настільки відрізняються від античних пам'яток, що створиться враження, ніби вони створені різними народами. Але перед нами не культура двох різних народів, а всього лише пам'ятки різних епох - античної і феодальної.

Зміни торкнулися і сільського господарства. Наприклад, в ході археологічних робіт в Хорезмі з'ясувалося, що антична іригація Хорезму являла собою систему величезних широких і дрібних каналів, які йшли паралельно руслу річки. Від магістральних каналів відходили більш вузькі і глибокі, з численними відгалуженнями, подававшими воду на поля. У середні століття в окремих районах країни значно збільшилася щільність населення. Багато старі землеробські райони перетворилися в зони кочового і полукочевого скотарства. Сільське господарство стало вестися, мабуть, більш інтенсивно. Це помітно хоча б по асортименту сільськогосподарських культур. Поряд з просом, пшеницею і ячменем в середні століття вирощували бавовну і кунжут, виноград і персики, абрикоси, сливи, груші. Широко були поширені баштанні та городні культури.

Розквіт середньовічної Середньої Азії припадає на XII ст. Наймогутнішою державою в той час була імперія Хорезм-шахів, що проіснувала до 1221 р. і впала під ударами Чингісхана. Матеріали, отримані в результаті розкопок, малюють повну драматизму боротьбу середньоазіатських міст з монголами. Стародавній Самарканд був зовсім зруйнований. Руйнування зазнали всі міста Середньої Азії. Знищена майже вся зрошувальна система, у результаті чого пустеля протягом короткого часу поглинула багато створені людською працею землеробські райони.

Самарканд був відновлений і став столицею гігантської імперії Тимура. Місто придбав нову, небачену для середньовіччя планування: його перетинали прямі, широкі радіальні вулиці. Для архітектурних споруд цього часу було характерне застосування мозаїчних кахельних розеток і мармурових плит.

Були споруджені багато грандіозні будівлі, серед яких побудована у 1405 р. усипальниця Тимура - Гур-Емір, щедро оздоблена прозорим зеленим і білим мармуром. У XV ст. онук Тимура Улугбек, могутній правитель і вчений, побудував поблизу Самарканда обсерваторію. У ході розкопок був виявлений гігантський секстант, споруджений у спеціально виритої для нього шахті і служив для астрономічних спостережень. Визначною спорудою світу XV ст. можна назвати будівлю Самаркандської медресе, вищої духовної школи, вчинене за своїми формами і архітектурному оздобленню: воно прикрашене численними комбінаціями багатопроменевих зірок і многолепестковых квітів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Археологія Античних міст причорномор'я і землеробських районів середньої Азії і Казахстану в 1-му тисячолітті до н. е .. - 1-му тисячолітті н. е.
перша. Археологія
Археологія середньовічних етносів східної Європи, Центральної та Північної Азії
Археологія середньовічних етносів Євразії середини 1-го - початку 2-го тисячоліття н. е.
Другий період раннього залізного віку. Початок великого переселення народів. Гунно-сарматська доба
Зміна обсягу і витрат виробництва в короткостроковому періоді. Закон спадної віддачі. Граничний і середній продукт. Гранична та середня продуктивність. Постійні, змінні та валові витрати. Середні витрати. Граничні витрати
Дохід фірми: валовий, середній і граничний
Середні витрати.
Оцінка точності обчислення генеральної середньої Хо
Середні поточні СЦ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси