Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Нові небезпеки і ризики в сучасній геополітиці

Як вже зазначалося, прогнози експертів свідчать про те, що геополітична модель світу сьогодні знаходиться в складному, нерівноважному, перехідному стані. Існують песимістичні прогнози, згідно з якими в найближчому майбутньому є всі підстави очікувати подальшого посилення протидії "всіх проти всіх" з виникненням короткострокових ситуативних об'єднань для вирішення конкретних проблем1. Крім цього насторожує розмах конфесійних і етнонаціональних конфліктів на цивілізаційні розломи, відсутність міжнародних гарантій безпеки, що неминуче штовхає світ до нової гонки озброєнь, в тому числі і в малих країнах, які будь-якою ціною прагнуть отримати ракетно-ядерні озброєння. Найгірший варіант, прогнозований експертами, -приєднання найближчим часом до ядерного клубу (крім Росії, США, Великобританії, Франції, Китаю, Індії та Пакистану) Ірану, КНДР, Тайваню і Японії.

Одночасно відбувається процес деградації "світового Півдня", що складається в основному з країн Африки, який все частіше називають "сірою зоною", "чорною дірою" і "новим варварством, задушливим цивілізацію". За оцінками експертів, сьогодні від 40 до 50 країн Африки належать до цього "світового андеграунду", про який ЗМІ воліють замовчувати. Криваві конфлікти в Анголі, Конго (Заїр), Сомалі, Мозамбіку, Руанді, Сьєрра-Леоне щорічно забирають мільйони життів, масові руйнування відкидають економіку цих країн на століття назад - до застарілих способів виробництва і архаїчним племінним ідеологіям. Але цивілізовані країни не цікавляться правами людини в цьому районі земної кулі, їх наче більше взагалі не існує у світовій геополітиці.

Таким чином, ще одна тенденція, яка підриває старі класичні схеми геополітиків, - неухильне звуження геополітичної карти сучасного світу.

Багато експерти сьогодні прогнозують подальше розширення зони "світового варварства", що дозволяє припустити все більше обмеження сфери активної геополітики. Ця геополітична тенденція парадоксальним чином йде врозріз з загальною тенденцією глобалізації сучасного світу. Глобалізація виявилася чреватої такими некерованими процесами світових трансформацій, які скоріше сприяють зубожіння і витіснення на узбіччя світової периферії, ніж процвітанню світової цивілізації. І в сфері геополітики, де питання контролю над простором перебувають у фокусі уваги світових центрів сили, це відразу ж позначилося гранично ясно.

Якщо класична геополітика мала важливою якістю системності: конкуруючі світові центри сили прагнули втягнути в свою орбіту "третій світ", -то постклассическая геополітика повністю втратила інтерес до світової периферії, де вирують громадянські війни та епідемії. Неважко прогнозувати, що варваризація такої значної частини світу (40-50 країн вже сьогодні) здатна в недалекому майбутньому створити серйозні проблеми, про які сьогодні поки що ніхто не хоче думати.

Глобальна економічна криза супроводжується ще більш стрімким зубожінням "світового Півдня", який скочується до племінної архаїці кривавих громадянських воєн. На цій осі вже намічена безжальна лінія резервації і знищення "світового Півдня" - так звана вісь зла, яку передбачається просто "стерти з лиця Землі".

Цивілізаційний аналіз світової се теми геополітичних координат дозволяє виявити ще одну особливість поствестфальской системи - стрімке зростання конфуціансько-буддійської, індо-буддійської та ісламської цивілізацій на тлі все більш низьких темпів розвитку західного світу. Експерти Світового банку прогнозують бурхливий розвиток цих східних цивілізацій. Наприклад, питома вага Азії та Північної Африки у світовому ВВП зріс з 16,2% у 1950 р. до 29,9% у 2001 р.; у 2015 р. цей показник може досягти 36,5%, тобто впритул наблизитися до рівня західних цивілізацій.

Більш скромна роль США у світовій політиці та економіці особливо гостро відчувається на тлі досить скептичних прогнозів економістів, які звертають увагу на те, що за останні півстоліття частка США в мироном ВВП впала майже в півтора рази. Експерти підкреслюють: американська економіка переобтяжена боргами, акції американських компаній сильно переоцінені, а перспективи економічного зростання в умовах виходу з кризи блокуються досить високими цінами на нафту. Активно заявляють про себе альтернативні фондові біржі, які відтягують компанії від американських фондових бірж і навіть оголошують про первинному розміщенні акцій (IPO - Initial Public Offering). Зокрема, Лондон як світовий фінансовий центр конкурує з і навіть випередили його за кількістю IPO. Долар під час кризи значно впав по відношенню до євро і англійського фунта, швидше за все, його курс буде знижуватися також і по відношенню до азіатських валют. Велика частина закордонних авуарів у світі зараз номінована не в доларах, а кроки, націлені на визначення ціни па нафту в євро або набір валют, зроблять американську економіку ще більш вразливою перед обличчям не тільки інфляції, але і валютних криз. У світовому імпорті частка США у 2008 р. впала до 15%. І хоча ВВП США становить сьогодні понад 25% загальносвітового, за прогнозами американських економістів ця частка буде з часом знижуватися через нинішньої і прогнозованою різниці між темпами зростання Сполучених Штатів та азіатських гігантів", а також інших країн, багато з яких зростають у два-три рази швидше Америки.

Російські економісти попереджають: "Економіка США перебуває в крутому піке... економіка об'єднаної Європи не може "перепарить" відтік капіталу з США... Найближчим прогнозований наслідок цієї кризи - світова економічна дезінтеграція. Швидше за все, вихід з структурної кризи світової економіки лежить в оздоровленні локальних ринків... М ір чекає переходу до посилення контролю за локальними ринками. Цей контроль може здійснити лише держава. Ті держави, які найбільш ефективно зможуть реалізувати в своїй діяльності саме функцію планування, отримають серйозні переваги за підсумками кризи".

Цивілізаційний аналіз дозволяє прогнозувати і бурхливе зростання ісламського чинника у світовій геополітиці, що пов'язано із зростанням національної самосвідомості, передусім у країнах арабського Сходу. Незважаючи на те що більшість ісламських держав поки що не входить в число світових економічних лідерів, тим не менше серед 25 країн, які показують сьогодні стійкі темпи зростання, майже половина належить до мусульманського світу. Міжнародні мусульманські організації поки не змогли виробити консолідований підхід до міжнародних проблем, але приналежність до ісламського світу вже визначає зовнішньополітичні позиції більшості держав Сходу.

Нарешті, ще одним новим чинником поствестфальской системи геополітичних координат є перехід до нових постклассическим технологій контролю над простором, які диктує інформаційна революція.

На початку нового століття США повністю переорієнтувалися на технології інформаційної війни, яку називають мережний (network-centric warfare). Концепція інформаційної війни покладена в основу програми американського військового будівництва на період до 2020 р. ("Joint Vision 2020").

Концепція інформаційної війни передбачає використання масованих комунікаційних потоків, де діють руйнівні інформаційні фантоми: "вісь зла", "зіткнення цивілізацій", "боротьба з тероризмом", "порушення прав людини". Ці фантоми стають частиною ефективних геополітичних технологій у боротьбі за контроль над простором.

Експерти вважають, що про орієнтацію США на ведення "мережевої війни" з допомогою інформаційної зброї побічно дозволяють судити і опубліковані в 2002 та 2006 р. концепції стратегії США в області національної безпеки, проголосили на рівні державної доктрини перехід до планів превентивної війни в рамках глобального інтервенціонізму. Мова веде про перехід до стратегії запобіжних дій, що включає в себе можливість нанесення превентивних ударів. Військові операції в Югославії, Афганістані та Іраку вже продемонстрували на практиці дію нової геополітичної стратегії США.

До числа нових інформаційних технологій в геополітиці відноситься і стратегія програмує лідерства, що дозволяє світовому гегемону "превентивно" формулювати порядку денного з найбільш важливих питань.

Таким чином, сучасні технології контролю над простором набувають все більш віртуальні форми, що, однак, не виключає слідом за інформаційним настанням проведення "гарячих" операцій, покликаних закріпити моральні перемоги".

Нарешті, останній важливий посткласичний фактор формування поствестфальской системи геополітичних координат - глобалізація. Вона принесла з собою новий нетрадиційний для геополітики клас загроз, пов'язаний з некерованими міграційними потоками, глобальним наркотрафіком, мережевим віртуальним андеграундом неформальних міжнародних організацій, багато з яких є відверто терористичними.

Сьогодні в глобальному світі стикаються не тільки інтелекти, фінанси, організаційні принципи, технічні можливості, технологічні рішення, а й насамперед світогляду, кодекси поведінки колишньої цивілізації і нової культури. Поступово на планеті шикуються глобальні і багатоярусні мережі легальних і нелегальних організацій. Неформальний стиль і гнучкість подібних організмів виявляється їх істотною перевагою. У новій, неформалізованої міжнародному середовищі мережеві конгломерати прокреслюють межі власної поліфонічною і динамічною географії, виступаючи в якості хоча й віртуальних, але на ділі рівнозначних партнерів звичних державних і корпоративних структур управління. Таким чином, сучасне геополітичне простір пронизаний мережевими структурами, які досить довільно перетинають силові геополітичні лінії, вносячи нові акценти в геополітичні правила гри.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сучасна континентальна геополітика
НЕБЕЗПЕКИ ВИРОБНИЧОГО СЕРЕДОВИЩА
Основні тенденції розвитку сучасної англо-американської геополітики
Геополітика як боротьба панидей в інформаційному просторі
Міжнародні зв'язки регіонів як новий фактор сучасної системи міжнародних відносин
Предметне поле і основні категорії геополітики
ЗАХИСТ ВІД НЕБЕЗПЕК ТЕХНОСФЕРИ
"Кольорові революції" як технології переділу влади в сучасній геополітиці
Основні ознаки небезпеки у міських поселеннях
Провідні геополітичні парадигми і сучасна методологія геополітики
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси