Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Зулюм і молодотурки

Роки правління Абдул-Хаміда II в Туреччині стали іменувати терміном "зулюм" (деспотія, тиранія). Режим зулюма обернувся для імперії вибухом реакції, фактичною відміною всіх завойованих раніше прав і гарантій особи, розгулом беззаконня і свавілля, хабарництва і казнокрадства, доносів і арештів. Преса була або закрита, або поставлена під строгий нагляд цензури. Полурегулярная кавалерія хамідіє (букв, "належні Хаміду"), що виконувала жандармські функції і складалася з башибузуков (неприборканих, головорізів), наводила страх на населення. Особливо характерно це стало для нетурецких районів імперії, де свавілля і насильство оберталися страшними погромами і десятками тисяч беззахисних жертв, як то відбулося в турецькій частині Вірменії восени 1894 р. Беззахисною перед лицем реакції виявилася і слабка ще система світської освіти. Шкільні підручники переглядалися, спеціальні середні учбові заклади і Стамбульський університет являли собою жалюгідне видовище і часом закривалися зовсім. На всіх отримали європейську освіту дивилися криво, як на неблагонадійних.

Вінцем системи зулюма стало її ідеологічне обрамлення - доктрина панісламізму, яка проголошувала султана-халіфа главою всіх мусульман.

Ідеологи панісламізму аль-Афгані і Мухаммад Абдо, що заклали основи доктрини, змушені були орієнтуватися на Абдул-Хаміда, а аль-Афгані навіть провів останні роки життя (1892-1897) в Стамбулі. Однак слід зауважити, що в уявленні ідеологів доктрини панісламізм являв собою рух, що ставило свою за мету якось пристосувати світ ісламу до існування в нових умовах і протиставити мусульманську єдність натиску європейського колоніалізму. Що ж до Абдул-Хаміда, то він сприймав зміст доктрини інакше, бачивши в панисламизме лише добрий засіб зміцнення власної влади в імперії і підтримку цієї влади за межами країни. Не дивно, що на практиці (султан і його політика) панісламізм скоро перетворився на суто реакційну ідеологію, сила і вплив якої в світі і імперії зменшувалися у міру упадку влади султана.

Не можна сказати, щоб Абдул-Хамід був занадто завзятим мусульманином-панисламистом. Зокрема, він добре усвідомлював залежність імперії від держав, що сильно пов'язувало його в глобальних устремліннях. Залежність ця все росла, особливо фінансова. Ще в 1875 р. вперше був поставлено питання про неможливість виплачувати зовнішні борги, а в 1879 р. імперія офіційно оголосила себе банкротом. Результатом було створення Управління Оттоманського боргу (1881), у відання якого, тобто в розпорядження держав, поступали доходи від державних монополій на тютюн, сіль, спирт і ряд податків. Спочатку в Управлінні і взагалі у сфері економічної і промислової експансії переважали англійці і французи, але з кінця століття, особливо після придбання залізничної концесії в Анатолії і початку будівництва дороги до Багдаду (1888), ведучі позиції в економіці Туреччини стали переходити до німців. Німецькі офіцери приступили до реорганізації турецької армії.

Європеїзація Туреччини, не дивлячись на опір панисламистов, потроху робила свою справу. Хай конституційні права порушувалися, але вони існували в думках і прагненнях нового покоління, що виросло і сформувалося в боротьбі за реформи. Не можна забувати і про міське населення, що користувалося плодами економічного зростання і промислового розвитку країни і теж стояло за реформи, проти повернення до минулого. Нарешті, незважаючи на утиски, в країні працювали світські учбові заклади, випускали все нові загони турецької інтелігенції, яка цілком очевидно що орієнтувалася на європейські знання, демократичні права і культурні традиції. Словом, в імперії османа складалася ситуація, звичайна для багатьох країн Сходу тієї епохи. Традиційна структура, поставлена в умови насильного проникнення в неї колоніального капіталу, чинила опір і пристосовувалася одночасно, причому обидві сторони процесу були представлено відповідними тенденціями і політичними силами. В Османській імперії кінця XIX ст. сили традиціоналізму були представлені режимом зулюма. Але потроху знову консолідувалися і представники течії реформаторів, біля витоків якого свого часу стояли як здійснювали реформи сановники імперії, так і інтелектуали з числа "нових османів". В кінці XIX ст. на зміну новим османам в умовах зулюма прийшли молодотурки.

Перші організації молодотурків виникли в 1889 р. В Стамбулі це був осередок серед курсантів військово-медичного училища, побудований за принципом організацій карбонаріїв, яка ставила за мету позбавлення країни від деспотизму, повернення до конституційних норм. По її зразку незабаром були створені аналогічні осередки і в інших учбових закладах. Одночасно з цим в Парижі, в еміграції, один з ідеологів младотурок Ахмед Риза-бей створив товариство борців проти тиранії. Перша листівка від імені організації Іттіхад її теракки (Єднання і прогрес") стала розповсюджуватися в Стамбулі в 1894 р., після чого почалися гоніння на иттихадистов-молодотурків. Значна частина їх тікала до Парижа, де в 1895 р. Риза-бей почав видавати газету, излагавшую програму організації. Цілями були боротьба за свободу, справедливість, рівність при єдності прав і інтересів всіх підданих імперії; збереження імперії з урахуванням необхідних реформ; прогрес і розвиток країни в умовах конституційного ладу і при невтручанні іноземців в її справи.

Вся освічена частина населення імперії, як і багато інші верстви, в тому числі немусульманські народи, з увагою стежили за розвитком подій і співчували иттихадистам. Були навіть зроблені спроби державного перевороту (1896), на що султан відповів репресіями. Однак, незважаючи на репресії, кількість осередків иттихадистов швидко зростало. В 1902 р. в Парижі відбувся перший з'їзд молодотурків, в якому взяли участь декілька десятків делегатів. Серед них відбувся розкол, в основному з питання про те, чи варто спиратися на допомогу держав в боротьбі за досягнення мети молодотурків. Але, незважаючи на розкол, відділення иттихадистов раніше діяли вельми активно, часом змінюючи назву своїх організацій. В умовах революційного підйому в світі на початку XX в. радикалізм прагнень і вимог молодотурків все наростав. Другий конгрес младотурків, теж відбувся в Парижі (1907), завершився ухваленням декларації, яка закликала країну до повстання проти режиму Абдул-Хаміда. Різко посилилася пропаганда молодотурків в армії, особливо серед молодих офіцерів. Були також налагоджені контакти з опозиційними партіями і організаціями нетурецких народів імперії. Назрівали вирішальні події. Центром їх виявилася розташована на північ від Стамбулу Македонія.

Влітку 1908 р. офіцери розквартированих в Македонії турецьких військ Ніязі-бей і Енвер-бей виступили з своїми загонами проти Абдул-Хаміда з вимогою відновлення конституції. Султан був вимушений прийняти цю вимогу, і вже восени 1908 р. відкрилися засідання новообраної палати депутатів, де молодотурки мали дві третини місць. Правда, незабаром султан, спираючись на вірні йому війська в Стамбулі, спробував було узяти реванш. Весною 1909 р. він знов розпустив парламент, відновив всю повноту влади шаріату і почав переслідувати діячів младотурецька руху. Але лідери молодотурків з Салонік посунули на Стамбул свої озброєні сили, які з боями зайняли столицю і скинули Абдул-Хаміда, захопивши при новому султані Мехмеді V всю реальну владу в свої руки. Так завершився військовий переворот, не дуже вірно звичайно іменований в історіографії младотурецкой революції.

Молодотурки провели в країні ряд реформ, з яких найважливіша торкалася реорганізації армії, жандармерії і поліції. Але головну свою мету вони бачили в тому, щоб відстояти цілісність імперії в умовах, коли держави прагнули розчленувати її. Саме в розпал успіхів младотурок Австро-Угорщина анексувала Боснію і Герцеговину, а Росія і Англія вели переговори про статус Македонії, що і послужило приводом для виступів армійських офіцерів в цій провінції. Для досягнення генеральних цілей иттихадисты знову висунули на передній план доктрину османизма, причому в досить жорсткій трактуванні. Нетурецкие землі і населяючі їх народи - невід'ємна частина Туреччини, всі османське, всі османи. Відповідно до цієї жорсткою політикою були і внутрішньополітичні акти молодотурків. В 1910 р. почалися гоніння на нетурецкие народи під гаслами панісламізму і пантюркізму, що викликало сильний опір і помітно послабило позиції иттихадистов.

У 1911 р. на базі існуючих раніше опозиційних партій і угрупувань була створена ліберальна асоціація Хюррієт ве иттиляф (Свобода і згода), причому иттиляфисты, пообіцявши нетурецким народам автономію в рамках імперії, добилися швидких успіхів і влітку 1912 р. прийшли до влади. Проте невдачі в балканській війні 1912 р. знов привели до влади младотурків, причому на цей раз у формі ще більш жорсткою. У 1914 р. вся повнота влади була зосереджена в руках тріумвірату, який складається з Енвера, Талаата і Джемаль. Саме ці лідери молодотурків керували Туреччиною в роки Першої світової війни, коли імперія воювала на стороні Німеччини. Саме вони були відповідальні за страшну різанину вірмен в 1915 р. Поразка Німеччини в світовій війні, військові невдачі і незадоволеність в країні, нарешті, капітуляція Туреччини в жовтні 1918 р. поклали край владі молодотурків, лідери яких тікали з меж імперії. Султанська імперія агонізувала. Союзники анексували всі її зовнішні володіння (Балкани, арабські землі). Постало питання про те, якій бути післявоєнній Туреччині.

В ці важкі дні рішення питання узяв на себе сам турецький народ на чолі з його новими лідерами, отошедшими від гасел молодотурків і що поставили основною надає перевагу тезу про незалежність власне Туреччини.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси