Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Російський символізм

У Росії ідеї символізму приходили і прямо з Франції, і в німецькому переломленні. Народження російського символізму зазвичай відраховується від 1892 р. В цьому році був прочитай знаменитий доповідь поета, прозаїка, публіциста та громадського діяча Д. С. Мережковського. У доповіді "Про причини занепаду і про нові течії сучасної російської літератури" він вперше заявив, що в Росії в даний час зароджується символічне мистецтво. При цьому, як вважав Мережковський, символізм - не наслідування французької моді, а повернення до давнього мистецтва символів. В цьому ж році вийшла книга поем Мережковського "Символи", а через два роки побачив світ перший з трьох випусків збірки "Російські символісти", що видавалися Валерієм Брюсовим (другий випуск вийшов в 1894 році, третій - в 1895 р.).

Слід зазначити, що російський символізм мав коріння у вітчизняній культурі. У 1884 р. В Києві була зроблена спроба створити предмодернистское по своїй спрямованості суспільство "Нові романтики". Двоє з його членів - Микола Максимович Мінський (Віленкін; 1855 - 1937) та Ієронім Иеронимович Ясинський (1850-1931) вже в мс роки створювали, по суті, декадентські твори. Згодом обидва вони, особливо Н. М. Мінський, який був відомим поетом, взяли участь у формуванні російського символізму. В кінці століття В. І. Ясинський створив одну з самих декадентських творів російської прози - роман "Прекрасні виродки".

Російський символізм - як, втім, і французький, німецький - з самого зародження не був цілком однорідною течією. Символістів можна розділяти за хронологічним, географічним та ідеологічною ознаками. За хронологічною ознакою розрізняють старших (1890-е рр.) і молодших (1900-1910-і рр..) символістів. Старших символістів називали також декадентами. З точки зору географічної ознаки протиставлялися автори, пов'язані з Петербургом і Москвою. Особливо важливим географічне розмежування було для старших символістів: "петербурзькі містики" протиставлялися московським письменникам, сгруппировавшимся навколо В. Я. Брюсова. Ідеологічно найбільш чітко розділялися письменники індивідуалістичної орієнтації ("декаденти") та учні В. С. Соловйова, для яких була важлива ідея всеєдності - розчинення особистості в Бога, народ, природу.

Однією із стійких і центральних тем російського декадентства був релятивізм: істин у житті багато і ні одна з них не краще іншого; поет може вибирати будь-яку з них і змінювати істини по своєму свавіллю. У вірші ". Н. Гіппіус" (1901) Валерій Брюсов заявляє:

Неколебимой істині не вірю я давно, І всі моря, всі пристані Люблю, люблю одно.

Наступний крок - думка про те, що добро і зло так само рівні, і жодне з них не може бути предпочтено іншому:

Хочу, щоб усюди плавала Вільна човен, І Господа і Диявола Хочу прославити я...

Більше того, російські ницшеанцы воліли добру зло і були схильні оспівувати швидше диявола, ніж Бога. Перевагу злу не слід розуміти поверхнево. Символісти зовсім не закликали до крадіжки або до дрібного хуліганства. Зло було для них вселенської силою, здатною очистити світ від міщанської сірості, побутового зла. В якості прикладу наведемо характерний вірш Федора Сологуба:

Коли я в бурхливому морс плавав І мій корабель пішов до дна, Я так заволав: "мій Батько Диявол, Спаси, помилуй, - я тону.

Не дай загинути раніше терміну Душі озлобленої моєї, Я влади темного пороку Віддам залишок чорних днів".

І Диявол взяв мене і кинув У напівзотлілуі човен. Я там знайшов і пару весел, І сірий парус, і лаву.

І виніс я знову на суходіл, болюче, лихе життя, Мою отверженную душу І тіло моє грішне.

І вірний я, мій батько Диявол, Обітниці, даного в злу годину, Коли я в бурхливому морі плавав І ти мене з безодні врятував.

Тебе, мій батько, я прославлю В докір неправедному дня, Хулу над світом я поставлю, І, спокушаючи, соблазню.

("Коли я в бурхливому морі плавав!...", 1902)

Таким чином, перемогти дріб'язкове зло, "неправедний день" може лише вселенське зло, в кінцевому рахунку, диявол. Тут же ми знаходимо і дуже давнє уявлення, згідно з яким поезія і взагалі всяке художнє творчість пов'язані не зі світлим, божественним світом, а з темними силами, підземним світом. Старші символісти лише в черговий раз оживили це подання, створивши стійкий образ "художника-диявола".

У декадентів склався свого роду культ диявола, причому, наприклад, для В. Я. Брюсова руйнівна сила революції безпосередньо асоціювалася з образом Люцифера - янгола, що повстав проти Бога і став Сатаною. Ці настрої, перемежаючись з ідеями Ніцше, приводили до зневаги до людей, людського "стада", і до підкресленому індивідуалізму. Характерно вірш Миколи Мінського "Моя віра":

Був я побожною дитиною, Вірив у Господа, як треба, Що Господь небесний пастир І що ми - земне стадо.

Ах, про пастуха небесному Я забув у земній гордині, Але того, що люди - стадо Вірю побожно й нині.

Психологічно індивідуалізм вів до створення двох типів ліричного героя. Перший пов'язаний з мотивами втечі від людей, створення свого ізольованого, ілюзорного світу. Цей тип ліричного "Я" панував в ранній творчості декадентів. Такі, наприклад, образи у творчості Федора Сологуба: "Самотність - загальний доля", "Нікого і ні в чому не соромлюся, - Я один, безнадійно один..." та ін. В кінцевому рахунку це призводить до оспівування смерті: тільки смерть може поєднати те, що роз'єднала життя. Ф. Сологуб пише:

У полі не видно ні зги. Хтось кличе: "Допоможи!"

Що я можу? Сам я і бідний і малий. Сам я смертельно втомився,

Як допоможу?

Хтось кличе у тиші: "Брат мій, прийди до мене!

Легше вдвох. Якщо не зможемо йти, Разом помремо на шляху,

Разом помремо!"

("У полі не видно ні зги", 1897)

В. Я. Брюсов починає вірш закликом: "Померти, померти, померти!" В мінливому, ненадійному світі смерть - єдино надійне, справжнє. В осяянні смерті видно примарна вульгарність світу:

Про володарка смерть, я нарікав на тебе, Що ти, зла, царішь, все земне гублячи. І прийшла ти до мене, і в сяйві дня На людські шляхи повела ти мене.

Побачив я людей в озареньи твоєму, Затьмарених тугою, і бессильем, і злом. І я зрозумів, що зло під диханням твоїм Разом з життям людей зникає, як дим.

Другий тип ліричного персонажа - активна, героїчна особистість. Такий герой став переважаючим в символистском творчості на початку століття і в роки першої російської революції. Більшість старших символістів так чи інакше взяли революцію і навіть брали участь в ній. Н. М. Мінський і деякі близькі до нього літератори якийсь час намагалися співпрацювати із соціал-демократами, причому саме з в. І. Леніним та іншими більшовиками. У 1905 р. Мінський створює вірш "Гімн робітників", яке відкривається таким чотиривіршем:

Пролетарі всіх країн, єднайтеся!

Наша сила, наша воля, наша влада.

В останній бій, як на свято, снаряжайтесь.

Хто не з нами, той наш ворог, той повинен впасти.

Але й інші декаденти пишуть у цей час вірші, звернені до робітників. Так, К. Д. Бальмонт в жовтні 1905 р. створює вірш "Російській робочого", перша строфа якого звучить так:

Робочий, тільки на тебе Надія всієї Росії. Важкий молот упав, дроблячи Оплоти кріпаки. Той молот - твій. Співаю тебе в ім'я всієї Росії!

Закінчується вірш впевненими словами:

Здійсняться всі мрії, Ти побелишь, робочий!

Уславлення сильної, героїчної особистості, революції як могутньої, руйнівної стихії займає чільне місце у творчості В. Я. Брюсова тієї пори. І навіть у песиміста Ф. Сологуба з'являються мотиви протесту і боротьби (драма "Перемога смерті" та інші твори).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СИМВОЛІЗМ
Символізм
ВИНИКНЕННЯ ЛІТЕРАТУРИ РОСІЙСЬКОГО ЗАРУБІЖЖЯ
Російська естетична думка XIX ст.
Російська школа геополітики
Російське образотворче мистецтво XVIII-XIX ст.
Державність та державне управління в руських землях у період політичної роздробленості Русі і ординського нашестя (XII - середина XV ст.)
Історія російської, античної та середньовічної філософії
ОБ'ЄДНАННЯ РОСІЙСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ НАВКОЛО МОСКВИ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси