Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Реклама і зв'язки з громадськістю
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Психологічні причини застосування запахів у рекламі

1. "Велика сила запаху". Відомий німецький філософ і соціолог, основоположник формальної соціології Георг Зиммель ще 100 років тому писав, що, хоча сучасні люди не можуть за допомогою нюху отримувати так багато інформації та об'єктивно її оцінювати, як деякі первісні народи, тим не менш суб'єктивно люди дуже гостро реагують на нюхові враження.

2. "Запахи тісно пов'язані з пам'яттю". Давно відомо про тісний зв'язок запахів і пам'яті, причому цей факт можна вважати і "медичним", і літературним, оскільки про це кажуть і лікарі, і письменники. Ще в 1840 р. доктор Берар в "Медичному Словнику" писав, що нюх зачіпає спогад про минуле і уяву. Що стосується "литературности" цього факту, то в цілому ряді художніх творів, автори на основі своєї інтуїції і життєвого досвіду стверджують про такого зв'язку.

Про те, що запахи швидше всього будять пам'ять, причому не логічну, а емоційну, пише професор С. В. Рязанцев, віце-президент Російського товариства оториноларингологів: "...швидкоплинний запах може викликати в людини ланцюг зв'язаних асоціацій".

Запах не можна описати, використовуючи формальні визначення. Візуальні враження описують, використовуючи геометричні терміни (лінії, кути, поверхні, тіла), кольору, освітлення і т. д. Можна досить точно формалізувати сприймається звук, описавши його з допомогою фізичних параметрів: довжина хвилі, частота, гучність тощо

Про смак ми можемо сказати, що він солодкий, кислий, солоний, гіркий. Що стосується нюху, то уявлення про запахи є суто предметним. Ми не можемо охарактеризувати запах, не називаючи речовини або предмета, якому він властивий. Ми говоримо про запах троянд або запаху цибулі, в деяких випадках ми намагаємося узагальнити запахи групи споріднених речовин або предметів, говорячи про квітковому або фруктовому запаху, запаху кухонних, парфумерних, лакофарбових. Неможливо викликати в уяві який-небудь запах, не пов'язуючи його з певним предметом. У той же самий час, відчуваючи запах, можна воскресити давно забуту пам'ять про пов'язаний з ним епізод.

3. "Враження людей від запахів емоційно забарвлені". Нюх - це перший дистантный рецептор живих організмів, тобто найдавніше почуття. Коркові центри нюхового аналізатора людини знаходяться у найдавнішій частині головного мозку - у нюховому мозку. Поряд з нюховим мозком знаходиться лімбічна система, що відповідає за наші емоції. Тому всі запахи емоційно забарвлені, вони приємні чи неприємні, "байдужих" запахів не існує.

Провідні фахівці в галузі дослідження впливу запахів на людину X. Эрлихманн і Л. Бастон з приводу емоційного дії запахів пишуть, що запах може витягувати з пам'яті давно забуті емоційні спогади, що деякі специфічні запахи можуть впливати на настрій і поведінку людини, наприклад деякі запахи можуть діяти расслабляюще, а деякі стимулююче. Далі вони вказують, що враження людей від запахів можуть мати ефекти, функціонально еквівалентні ефектів емоцій, особливо станом настрою; запахи впливають на емоції, емоції впливають на поведінку, тобто від дії запахів виникає ланцюг пов'язаних наслідків.

4. "Запахи впливають багатьма тонкими способами, яких ми не усвідомлюємо". Крім зв'язку запахів, пам'яті та емоцій з давніх пір відомо, що за допомогою запахів можна надавати прямий вплив на багато сфер людського життя. В деяких країнах Сходу поширене древнє мистецтво складання і застосування пахощів. Запахи одних пахощів (благовонних паличок) підвищують зосередженість і увагу, інші сприяють апетиту і т. д. Запахи здатні керувати настроєм, працездатністю. У 1939 р. радянський фізіолог Д. І. Шатенштейн вперше науково обґрунтовано довів, що деякі нюхові подразнення підвищують працездатність людини.

5. "У сучасному суспільстві у людей перевантажені зорові і слухові аналізатори". З цієї причини використання нюхового аналізатора має великі перспективи і дозволить досягти необхідного рекламного ефекту за допомогою меншого обсягу реклами. Простіше пробитися до незагруженному нюхової аналізатору, ніж до перевантаженого зоровому або слуховому.

На підставі викладеного зовсім очевидно, що використання ароматів у підвищенні ефективності реклами має дуже великі перспективи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Психологічні аспекти реклами в лінгвістиці російської мови
Психологічні особливості споживчого сприйняття реклами
Основні види реклами та рекламних засобів
Зовнішня реклама
Основні психологічні причини травматизму
Психологічні чинники формування інтересу до реклами
Основні напрямки створення ефективної інтернет-реклами
Підходи до аналізу внутрішніх причин психічного розвитку дитини
Реклама в системі масових комунікацій
Використання відомих образів у рекламі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси