Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Неврожай і голод

У 1601 - 1603 рр .. в країні був голод. По всій Європі було значне похолодання. Це завдало шкоди селянству і нижчих, найбільш численним шарів дворянства. Літо 1601 р. було холодним і вологим. Від Пскова до Нижнього Новгорода дощі йшли 10-12 тижнів. Хліба на полях не дозріли, і селяни почали прибирання незрілого хліба. Але 1 вересня 1601 р. почалися люті морози. Дощі змінилися сильними снігопадами. Дніпро в кінці осені замерз в середньому і верхньому плині, за нього їздили як в середині зими. На полях розводили багаття, щоб врятувати залишки врожаю. Після суворої зими настала тепла весна 1602 р. Озимі хліба дали рясні сходи, але в середині весни вдарив сильний мороз, і побив хліб та інші посадки. Втративши озимі, селяни намагалися наново засіяти поля, але нові посіви не зійшли. Навесні 1603 р. зелень на полях не загинула. Літо було сухе і спекотне, але селяни витратили запаси хліба, і у них не залишилося насіння, і було чого їсти.

Після першого неврожай ціни на хліб піднялися до 1-2 руб. на чверть, до кінця голоду - до 3-4 крб. (а до Смути - 15 коп. за чверть). Хліб подорожчав у 25 разів і більше. З весни 1602 р. населення почало гинути від голоду. Люди їли собак і кішок, сіно, траву, навіть канібалізм. Приблизно, по всій країні вимерло дві третини жителів, а на півдні одна третина. Уряд не мало точних даних про кількість померлих. Цар Борис Годунов наказав обряжать мертвих у казенні савани, і тому число померлих відомо по Москві - 120 тис. (за 2 роки і 4 місяці). На початку XVII століття населення Москви не перевищувала 50 тис., отже, більшість померлих становили біженці.

Борис Годунов зайняв трон всупереч волі аристократії. Він використовував розкол в Боярської думі і зумів спертися на Земський собор і населення столиці. В його грамотах вказувалося, що він обраний на трон соборними чинами і народом. У промові з нагоди коронування Борис Годунов присягнувся перед народом що в його царстві не буде жебраків. Податна населення було на рік звільнено від податків. Напередодні голоду Борис Годунов організував богадільні в Москві. Щоб забезпечити заробіток нужденним, цар наказав розширити будівельні роботи у столиці. З нагоди коронації Борис обіцяв нікого не страчувати. Замість страт використовував посилання в Сибір та інші місця. Цей обітницю він зберігав до вересня 1603 р.

Під час голоду влади намагалися допомогти голодуючим. Скарбниця поставляла на ринок дешевий хліб, голодуючим хлібці видавали безкоштовно. Роздачами 1601-1602 рр .. відав Наказ Великого приходу. Крім припасів голодуючі могли отримати невеликі грошові допомоги. Щодня на 4 великих площах столиці чиновники роздавали біднякам у будній день за полушке, в неділю по грошу, тобто вдвічі. Скарбниця витрачала на жебраків по 300-400 руб. в день і більше (тобто для 60 - 80 тис. голодуючих). Аналогічні заходи проводилися в Смоленську, Новгороді, Пскові та інших містах.

Прагнучи не допустити зростання цін, уряд вперше спробував почати державне регулювання цін. Восени 1601 р. посадські люди Сіль-Вычегодска звернулися до Москви з скаргою на те, що місцеві торгівці підняли ціни на хліб до рубля за чверть і вище. 3 листопада 1601 р. цар Борис Годунов вказав ввести в Сіль-Вычегодске єдину ціну на хліб, обов'язкову для всіх. Державна ціна була вдвічі менше ринкової. Указ вводив нормовану продаж хліба, щоб покінчити зі спекуляцією (в одні руки не більше 2-4 чвертей хліба). Посадський "світ" отримав право відбирати у торговців хлібні надлишки у торговців і пускати їх в роздрібний продаж. Торговці, які відмовилися продавати хліб за державною ціною, підлягали тюремного ув'язнення і 5 крб. штрафу. Покарання не позбавляло порушників торгової прибутку. Навіть укладені у в'язницю великі торговці повинні були отримати всі гроші, виручені від продажу вилученого у них хліба. По відношенню до дрібних спекулянтів покарання було суворіше - їх карали батогом.

Однак не спекуляція була головною причиною голоду, а суворий клімат і неврожаї. Незабаром влади визнали своє безсилля і припинили продаж дешевого хліба і роздачу грошей бідноті, щоб не залучати в місто нові натовпи біженців. Після голоду чисельність вищої категорії служилих дітей скоротилася, а нижчих, навпаки, збільшилася. У південних степових районах з'явилися дрібні поміщики, що вибули з кінного ополчення і служили з пищалью (городяни). Вони потім дуже активно брали участь у Смуті.

Юріїв день, визначав порядок виходу селян від землевласників, був головним регулятором економічного життя села. Особливе значення він мав в період неврожаю, коли селяни залишали найбільш розорені володіння. Селі було складно пережити голод за скасування Юр'єва дня, і в 1601-1602 рр Борис Годунов тимчасово його поновив. Селянський вихід був відновлений не у всій державі і не для всіх категорій землеволодіння. У бояр, багатих московських дворян, вищої наказовій бюрократії, землевласників столичного Московського повіту, патріарха Іова, єпископів і монастирів, а також для палацових і черносошных земель Юр'їв день не був відновлений. Юріїв день знову встановили тільки у дрібних і середніх поміщиків. Держава була зацікавлена в збереженні податків в казну, які складали самі землевласники. Дрібнопомісні служиві люди не мали достатньо коштів і запасів, щоб врятувати населення від голодної смерті. Щоб уберегти селян з дрібних і найменш економічно стійких маєтків і зберегти їх як платників податків, уряд був змушений дозволити їм залишати землі власників (укази 1601-1602 рр..). Влади пожертвували інтересами тих феодалів, які не могли забезпечити збір податків з селян і справно нести повинності. Можливість вивезти до себе селян мали ті, хто міг надати їм допомогу, дати насіння і пільги. У 1602 р. Юр'єв день був відновлений у деяких володіннях Московського повіту через вимирання населення. Поміщики легко відпускали селян, зубожілих і не мали хліба, насіння, худоби. "Прожиткових" (більш заможних селян із запасами навпаки, намагалися утримати. Якщо це не вдавалося зробити, то колишні власники часто грабували селян і забирали їхнє майно.

У результаті сталася масова витік селян від рядових служилих людей до найбільш багатим і заповзятливим поміщикам, а також великих землевласників, світським і духовним які змогли переманити до себе селян і зміцнити своє становище за рахунок служилої маси. Провінційні дворяни були незадоволені відновленням Юр'єва дня при Борисі Годунові. Його політика не задовольняла ні селян, ні власників (почалися справжні бої і битви за селян). Застосування указів 1601-1602 рр .. породило суперечки і кровопролиття в середовищі служилих людей. Заборону переходів в 1603 р. викликав невдоволення селян, які розраховували за допомогою царя повернути волю. Селяни по-своєму тлумачили урядове законодавство, вони перестали платити державні податки і здійснювали стихійні, незаконні виходи. Селянська політика Бориса Годунова захищала інтереси боярства, верхів дворянства і заможного повітового дворянства, але не повітового дрібнопомісного дворянства. Це теж одна з причин кризи початку XVII століття.

Зовнішня політика Бориса Годунова

Борис Годунов наказав відновити будівництво фортець на південних кордонах (вже згадуваний Царьов-Борисов, який з 1599 р. будував Богдан Бєльський). Щоб убезпечити південні кордони, в 1602 р. Борис Годунов направив у Крим посла Волконського з подарунками на 14 тис. руб. Хан Казі-Гірей підтвердив мир з Росією, і нападу татар на руські землі припинилися вперше за багато років.

При Борисі Годунові був укладений союз з Іраном, щоб спільно діяти проти Османської імперії і вигнати турків з Дербента, Шемаха і Баку. Влітку 1604 р. воєвода окольничий В. М. Бутурлін виступив з Москви до Астрахані на чолі кількох тисяч ратних людей. Восени російські полки прибули на р. Терек, а взимку зайняли городище Тарки. Вони взяли під контроль дороги в цьому районі. У 1605 р. почалися перші сутички з турками. Після трьох днів облоги містечка Тарки В. М. Бутурлін почав переговори про умови здачі. Турки погодилися, щоб росіяни могли безперешкодно піти. Але при відступі російські сили були оточені в степу і майже повністю перебиті (7 тис. людей загинули). Росіяни зосередили сили в Терському містечку, але турки на р. Терек не пішли.

Розпад польсько-шведської унії і назревавшее зіткнення Швеції і Польщі з-за Лівонії змінили становище в Прибалтиці. Шведським королем став герцог Карл Тявзінскій світ 1595 р. між Росією і Швецією означав для російських припинення боротьби за вихід на Балтику. Шведи могли контролювати російську торгівлю на Балтиці, проте Москва не ратифікувала цей договір. Зате Москва підтримала короля Карла в конфлікті з Сигізмундом III. Годунов не забував про те, що ще в 1598 р. польський сейм пропонував Сигізмунда III у ролі нового російського царя. Борис Годунов пропонував Швеції допомогу проти Речі Посполитої на умовах поступки Росії порту Нарви. Але коли дяк Власьєв в 1600 р. привів у гирлі р. Наровы два найнятих в Любеку корабля, шведський флот їх блокував. Тоді Росія спробувала укласти союз з Данією, але без успіхів. Не знайшовши союзників на Балтиці, Борис Годунов схилився до ідеї миру з Річчю Посполитою, і 1 березня 1602 р. переговори з нею завершилися підписанням 20-річного перемир'я.

Англія допомагала Росії щодо найму фахівців. В 1600 р. до Москви прибули три ювеліра, в 1603 р. - архітектори, і каменярі. Крім того, два студенти вивчили в Москві російську мову, вони поїхали в Англію в 1600 р. В 1602 р. російські власті відправили в Англію чотирьох студентів для навчання (в організації цієї поїздки допомагав агент торговельної компанії Meric). Імена учасників поїздки відомі - це Никифор Григор'єв, Софон Кожухів, Казарін Давидов, Федір Костомаров - всі діти боярські з сімей дьяков. У червні 1603 р. п'ятеро студентів вирушили на навчання в Любек (Німеччина). Однак зі смертю Бориса Годунова гроші на їхнє навчання виділятися перестали.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вступ на престол Бориса Годунова
Російська держава наприкінці XVI століття. Правління Бориса Годунова
Культура у правління Бориса Годунова
Основні напрямки зовнішньої політики Росії в 1992-2009 роках
Зовнішня торгівля та торгова політика
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси