Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Право користування землями водного фонду

Водні об'єкти можуть надаватися у користування на підставі договору про водокористування або рішення про надання водного об'єкта у користування. Для деяких видів водокористування укладення договору або прийняття рішення про водокористування не вимагається (наприклад, для наукових, навчальних цілей).

На підставі договорів водокористування водні об'єкти, що перебувають у федеральній власності, власності суб'єктів РФ, власності муніципальних утворень, що надаються в користування для забору (вилучення) водних ресурсів з поверхневих водних об'єктів; використання акваторії водних об'єктів, у тому числі для рекреаційних цілей; використання водних об'єктів без забору (вилучення) водних ресурсів для цілей виробництва електричної енергії.

За договором водокористування одна сторона - виконавчий орган державної влади або орган місцевого самоврядування - зобов'язується надати іншій стороні - водокористувачу водний об'єкт або його частину в користування за плату. До договору водокористування застосовуються положення про оренду, передбачені ГК РФ, якщо інше нс встановлено ВК РФ і не суперечить суті договору водокористування. Даний договір визнається укладеним з моменту його державної реєстрації в державному водному реєстрі.

Законодавцем передбачено низку істотних умов договору водокористування, у тому числі: відомості про водному об'єкті, включаючи опис його меж; мета, види та умови використання водного об'єкта або його частини; строк дії договору; розмір плати за користування водним об'єктом або його частиною, умови і строки її внесення; порядок припинення користування водним об'єктом або його частиною; відповідальність сторін договору за порушення його умов.

Граничний строк надання водних об'єктів у користування на підставі договору водокористування не може становити більше ніж 20 років (ст. 14 ВК РФ).

Договір водокористування в частині використання акваторії водного об'єкта, у тому числі для рекреаційних цілей, укладається за результатами аукціону у випадках, встановлених Урядом РФ, а також у випадку, якщо є декілька претендентів на право укладення такого договору.

На підставі рішень про надання водних об'єктів у користування вони надаються, зокрема, для забезпечення оборони і безпеки країни; скидання стічних вод; розвідки і видобутку корисних копалин; підйому затонулих судів; вилучення водних ресурсів для зрошення земель сільськогосподарського призначення і т. д.

Рішення про надання водного об'єкта в користування має містити відомості про водопользователе; зазначення мети, виду та умов використання водного об'єкта або його частини; відомості про водному об'єкті, в тому числі опис меж водного об'єкта, його частини, в межах якої планується здійснювати водокористування; термін водокористування. До рішення додаються матеріали в графічній формі (у тому числі схеми розміщення гідротехнічних споруд, а також зон з особливими умовами використання водних об'єктів) та пояснювальну записку до них.

Для прийняття рішення про надання водного об'єкта у користування зацікавлена фізична або юридична особа подає заяву до органу публічної влади, що здійснює повноваження власника водного об'єкта, яке повинне бути розглянуто в 30-денний термін. Відмова у наданні водного об'єкта повинен бути мотивований.

Право користування поверхневими водними об'єктами припиняється з підстав і в порядку, встановленому цивільним законодавством, а право користування підземними водними об'єктами в порядку, передбаченому законодавством про надра.

Необхідно підкреслити, що примусове припинення права водокористування може здійснюватися як в якості санкції за порушення водного законодавства (наприклад, нецільове використання водного об'єкта), так і у разі виникнення необхідності використання водного об'єкта для державних або муніципальних потреб.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Платежі за користування лісовим фондом
Збори за користування об'єктами тваринного світу і за користування об'єктами водних біологічних ресурсів
ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ ВОДНОГО ФОНДУ ТА ЗЕМЕЛЬ ЗАПАСУ
Збори за користування об'єктами тваринного світу і об'єктами водних біологічних ресурсів
Особливості охорони земель водного фонду
Право постійного (безстрокового) користування земельною ділянкою
Ринок землі
Правовий режим охорони і використання водних об'єктів
Землі рекреаційного призначення
Право безоплатного термінового користування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси