Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Конкурентоспроможність товарів і послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Формування соціальної адресності у сфері послуг і промисловості

Формування соціальної адресності нових і складнотехнічних товарів на базі індивідуального маркетингу - его процес дискретний за формою і ітеративний за змістом.

Дискретність виражається в тому, що крок за кроком, тобто на всіх стадіях бізнес-процесу, здійснюється забезпечення характеристик продукції, які відповідають установленим запитам споживачів конкретного сегмента.

Ітеративності проявляється в тому, що йде уточнення як складових конкретної потреби, так і властивостей конкретних найменувань товару під запити окремого індивідуума.

Ілюстрацією дискретності і итеративности процесу формування соціальної адресності є: індивідуальне пошиття одягу, передбачає кілька примірок з підгонкою її під фігуру замовника; періодичний контроль замовником збудованого індивідуального будинку з подальшим коригуванням проекту і технології будівництва.

Формування соціальної адресності відбувається особливо ефективно, коли споживач співпрацює з виробником і продавцем. Цей процес отримав назву "кастомізація" (від англ. costumer - покупець). Футболки з написами власного виробництва, напої, на пляшках яких зображено обличчя споживача, - далеко не повний перелік прикладів використання ідеї кастомізації.

У сфері виробничих послуг (будівництво, розробка програмних продуктів) цілий ряд американських компаній працюють під гаслом: "Перетворити клієнта в учасника розробки продукції, що купується". Так, будівельні компанії дозволяють замовникам здійснювати нагляд за проектуванням і будівництвом своїх будинків, висловлювати зауваження і побажання.

Відомий маркетолог проф. В. В. Ліпсіц [62] назвав цю модель бізнесу "шведським столом". Поява "шведських столів" означає кардинальну зміну всієї моделі бізнесу: параметри товару визначаються не фірмою-виробником, а клієнтом, який з продуктополучателя перетворюється в продуктодизайнера.

У промисловості індивідуальні запити споживача враховують на етапі проектування і виробництва. Так, наприклад, близько 80% європейських покупців автомобілів концерну "БМВ" ("BMW") самі "доводять" дизайн своїх машин, вибираючи все - від двигуна до фар, які можуть повертатися разом з вигином дороги. БМВ залишає покупцеві можливість змінити комплектацію за п'ять днів до збирання.

Всесвітньо відомий виробник джинсів компанія "Левіс" ("Levis") надає своїм споживачам індивідуальний сервіс. У 2000 р. вона запропонувала покупцям конструювати моделі джинсів під їх смак і розміри. Людина знімає з себе мірку, залишає дані в спеціалізованому магазині або на сайті, а компанія шиє джинси спеціально для нього. Через два тижні йому надсилають замовлення, а коштує він всього на 10 дол. дорожче, ніж стандартний товар в магазині.

Роль торгівлі в забезпеченні адресності соціальної

Ітеративний процес часто відбувається в магазині під час консультування покупця продавцем.

Чим більше повнота (глибина) пропонованого магазином асортименту, тобто кількість найменувань товару (марок, моделей та інших різновидів), тим вище ймовірність здійснення покупки - "доставки товару за адресою".

Доставка за адресою визначається обсягом інформації про товар. У магазинах самообслуговування роль "мовчазного продавця" виконує маркування на упаковці. Чим вона інформативніше, тим успішніше операція вибору товару (див. рис. 4).

Наведемо приклад з фрагментом маркування органічної (екологічно чистого) молока, купленого в Нью-Йорку та Москві. Его молоко використовується при харчуванні дітей, людей з хворим шлунком. Якщо американському споживачеві повідомляються відомості про 10 компонентах молока (жири, у тому числі насичених жирів, холестерину, натрії, вуглеводах, цукор, вітамін А, вітамін С, кальцій, вітамін Д), то російському - тільки про трьох (білках, жирах, вуглеводах). Детальна інформація на американській етикетці дозволяє лікарю-дієтологу більш точно підібрати хворому продукт.

Мистецтво торгівлі - мерчандайзинг - передбачає в ряді випадків поглиблену очну консультацію покупця, особливо якщо мова йде про новий, раніше невідомий товар.

У ряді магазинів, зокрема в московській мережі "Арбат Престиж", консультантами є представники компаній - виробників парфумерно-косметичної продукції.

В одному з бутиків р. Парижа, а також в салоні р. Грасса на півдні Франції (світової столиці парфумів) відвідувачам пропонують познайомитися з запахом більше 2000 інгредієнтів духів, а потім за допомогою парфумера з'єднати ряд з них для отримання персональних духів ("немодно пахнути, як всі").

В магазині косметики з допомогою приладів може проводитися експрес-аналіз шкіри особи покупця для того, щоб запропонувати йому конкретне найменування косметичного засобу. Надаючи дану послугу покупцеві, магазин буде мати великі конкурентні переваги але порівняно з іншими.

В окремих магазинах соціальну адресність забезпечують з допомогою технічних засобів: в магазині меблів з допомогою комп'ютера здійснюють на екрані монітора "розміщення" конкретного набору предметів відповідно до заявлених покупцем розмірам і конфігурації приміщення.

За кордоном існує така категорія працівників, як персональні шопперы (personal shoppers). Шопперы вільно орієнтуються в безкрайньому морі модних течій в легкій промисловості і знають асортимент численних магазинів. Їх смаку довіряють зірки шоу-бізнесу, високооплачувані топ-менеджери і представники бізнесу, тобто ті, у кого є кошти і бажання придбати речі, але при цьому абсолютно немає часу на біганину але магазинах і на обдумування нарядів. Завдання шоппера - так підібрати клієнту взуття, одяг, аксесуари до них, ювелірні вироби, щоб він виглядав адекватно своєму соціальному положенню, уявленням про себе самого, того образу, який він хоче створити в середовищі оточуючих його людей. Як правило, персональні шопперы зараховані в штат великих магазинів і зарплату отримують не від клієнтів, а від власників торгових домів плюс відсоток від кожної зробленої покупки клієнтом. За є в цієї категорії працівників і люди, що працюють в статус "вільних художників".

Таким чином, забезпечення соціальної адресності в магазині визначається кваліфікацією персоналу, різноманітністю асортименту і технічними засобами, використовуваними при продажу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методичні основи формування пропозицій по наданню консультаційних послуг
Перетворення в соціальній сфері
Роль сфери послуг в економіці та забезпеченні конкурентоспроможності
Соціальна адресність
СПЕЦИФІКА ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ СФЕРИ ПОСЛУГ ЯК ОБ'ЄКТА ПЛАНУВАННЯ
Правове регулювання соціального забезпечення в деяких зарубіжних країнах
Соціальна адресність
Соціально-економічна сутність оптової торгівлі
Регіональний рівень додаткового соціального забезпечення
Правовідносини по соціальному забезпеченню
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси