Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Торгівля

В епоху ПНК зовнішня торгівля відігравала роль локомотива, який тягнув за собою розвиток промисловості, землеробства, кредиту, політичні і культурні перетворення. А. Сміт писав, що "зовнішня торгівля в деяких містах викликала пристрій більш тонких мануфактур або таких, які розраховані для збуту на далеких ринках; а мануфактури і зовнішня торгівля, разом узяті, породили головні поліпшення в землеробстві".

Іншою особливістю зовнішньої торгівлі цього періоду було відсутність зв'язків торговельних міст з господарством прилеглої території. А. Сміт писав, що "місто міг ставати багатим і могутнім, в той час як не тільки навколишня місцевість, але і країни, з якими він вів торгівлю, залишалися бідними і розореними".

Європейська торгівля з кінця XV ст. вступила в новий етап розвитку. В результаті ВГО центри європейської зовнішньої торгівлі перемістилися на Атлантичне узбережжя. Торговельне лідерство від Венеції переходить спочатку до Голландії, а з кінця XVII ст. у загальноєвропейський торговий центр перетворився Лондон. Шлях Англії в європейські лідери розпочався у другій половині XVI ст. Королева Єлизавета відмовилася визнати договір про поділ світу між Іспанією та Португалією. Англійські купці вели торгівлю в Північній Америці, Індії, Китаї, Росії. Після знищення Великої іспанської Армади (1588 р.) англійці почали активно проникати в іспанські колонії. На підставі договорів з Португалією (1635, 1654 рр.) португальські гавані в Індії були відкриті для англійських судів.

Основним торговим суперником Англії в XVII ст. була Голландія. Саме проти неї був спрямований Навігаційний акт О. Кромвеля. Після кількох воєн між Англією і Голландією, закінчилися перемогою англійців, почався швидкий ріст англійського торгового флоту. Вже у 1700 р. в Лондон щорічно прибувало понад 1300 кораблів. Другим за значенням містом Англії став Ліверпуль, зобов'язаний своїм підйомом, насамперед, торгівлі з "цукровими" колоніями. Слідом за Англією йшла Франція. З французьких міст в торгівлі найбільше досяг успіху Париж - "загальна комора королівства, де відбувається обмін одних творів провінцій на продукти інших", як про нього говорили сучасники. Великими торговими центрами були Марсель, був головним французьким портом в Середземному морі; Гавр, орієнтований на торгівлю з Американським континентом.

У XVII-XVIII ст. з'явилися нові види торговельних міст, - так звані порто-франко, які перебували за митним кордоном держави. У Франції таким статусом володіли Марсель, Дюнкерк, Байонна, Лоріан. На зони порто-франко не поширювалася політика протекціонізму. Сюди безмитно привозили іноземна сировина, яка тут же й перероблялася. Так, в Марселі виникли нові види промисловості - виробництво мила, цукру-рафінаду, шовкових тканин, парчі, капелюхів та ін. Товари, вироблені в таких містах, при ввезенні в інші області Франції обкладалися меншими митом, ніж іноземні товари. Міста порто-франко створювалися та іншими країнами.

Збільшення частки промислових виробів в міжнародній торгівлі було характерно для епохи первісного нагромадження. Серед них перше місце займали англійське сукно, французькі предмети розкоші: шовкові тканини, килими, одяг, мило і парфумерія. Промисловість Італії та Німеччини переживала занепад. Торговельну діяльність стимулювала торгівля промисловими товарами в колоніях.

У торговельній сфері посилилася спеціалізація. Відбувалося поступове розділення торгових і кредитних операцій, які в середні століття часто виконувало одне і те ж обличчя. Однак цей процес йшов повільно. Багато торгові фірми, крім торгівлі, займалися кредитними операціями. В самій торгівлі відбувався поділ на внутрішню і зовнішню, оптову і роздрібну. У самостійні види діяльності виділилися експедиторські, комісійні і транспортні послуги.

В організації ярмаркової торгівлі також відбувалися важливі зміни. З'явилися оптові ярмарки, що спеціалізувалися на певних групах товарів. Поряд з ними розвивалися прямі зв'язки з виробниками. Збільшилася роль скупників, з'явилася оптова торгівля зі складів, нерідко у формі аукціонів. Торгівля зі складів була характерна для портових міст.

Організаційні зміни торкнулися торгових компаній. Окремі групи купців об'єднувалися в товариства, які поділялися на повні і товариства на вірі. У повному товаристві купець брав участь як особисто, так і своїми капіталами, а в товаристві на вірі деякі з його членів могли брати участь у торгівлі тільки своїм капіталом, довіряючи його активним членам товариства. В епоху первісного накопичення капіталу з'явилися акціонерні компанії. Спочатку акціями називався весь пай акціонера. Вони були іменними, а питання про передачу акції іншій особі вирішувалося на загальних зборах акціонерів. Але у XVIII ст. побачили світ перші акції на пред'явника. Однакові за номінальною вартістю, вони ставали об'єктом вільної купівлі-продажу.

Новою формою організації торгівлі стала біржа. На відміну від ярмарку, що діяла періодично, біржа функціонувала постійно. Перша біржа з'явилася у Брюгге в кінці XV ст. В Італії і Франції спочатку існувало інша назва біржової торгівлі - "ложа", але потім термін "біржа" закріпився в усіх країнах. Поряд з товарної в Брюгге була створена вексельна біржа. Комерційний кредит, тобто оплата векселями, набув широкого поширення. Коли біржа з Брюгге перемістилася в Антверпен, тут почали здійснювати операції з державними цінними паперами. Королі для отримання позик зверталися вже не до конкретної особи, а випускали облігації позики, які розміщувалися на Антверпенської фондовій біржі. Одночасно з Антверпенської виникли товарна і фондова біржі в Ліоні. У XVII ст. головним біржовим центром був Амстердам, а головним об'єктом операцій стали акції приватних торгових компаній.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Торгівля
Мережева торгівля
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси