Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Сомалі

Сомалі до числа арабських країн беззастережно віднести не можна (втім, це щонайменше частково відноситься і до Судану з його заселеними неграми південними районами). Правда, давній процес ісламізації півострова, населеного переважно африканцями кушитской мовної групи, близької родички семітської групи в рамках семіто-хамітської сім'ї мов, супроводжувався помітним збільшенням тут арабського компонента у формі суахілі з арабською писемністю (з XIX в. використовується латинська абетка). На території Сомалі у XII-XVI ст. спорадично складалися ранньодержавні утворення у формі султанатів, але вони були неміцними і швидко розпадалися. Виключення складають лише міста Могадішо, Мірка, Брава, які були населені арабськими і арабоязычными торговцями. Коли на початку XIX ст. маскатскій Оман розділився на Оман і Занзібар, ці міста і прилеглі райони стали володінням султанів Занзібару, як і всі східноафриканське суахилийское узбережжі. У 1870-ті рр. у внутрішніх районах Сомалі виникли султанати Оббия і Миджуртини.

Перші спроби колоніальних держав проникнути на півострів належать до середини XIX ст., причому значною мірою вони були незабаром стимульовані перспективою відкриття Суецького каналу. З відкриттям каналу узбережжя сомалі стало стратегічно важливою територією. Не дивно, що держави почали боротися за його колонізацію. В 1880-е рр. Франція окупувала північну частину Сомалі. Саме вона служила опорним пунктом у прагненні французів з'єднати свої східно-африканські володіння з західноафриканськими (інцидент в Фашоде, як згадувалося, поклав кінець цим прагнень). Північне Сомалі була французькою колонією до 1977 р. Основна ж частина півострова в кінці XIX ст. була поділена між Англією та Італією. Англійцям дісталися стратегічно важливі території узбережжя, а спізнилася до розділу колоній Італії - лише внутрішні райони, які вона прагнула розширити за рахунок експансії в бік Абіссінії (Ефіопії). Колоніальні захоплення в Сомалі викликали стійке опір відсталою традиційної структури, що прийняла форму затяжного полупартизанского збройного руху проти колонізаторів. Лише в 1920 р. ця збройна боротьба була пригнічена. У 1960 р. колонії об'єдналися в рамках незалежної Республіки Сомалі.

Ефіопія

Ефіопія лежить переважно у внутрішніх районах Східної Африки, на території, настільки ж бідної природними ресурсами і не розпещеної родючими землями, як і Сомалі. Ефіопи споріднені сомалійцям і по мові. В більшості вони належать до тієї ж кушитоязычной групі африканців. Тим не менш Ефіопія істотно відрізняється не тільки від Сомалі, але і від народів решті всієї Африки. Коріння її цивілізації йдуть у глибоку старовину, причому вона завжди була християнською з релігійно-культової основі. Втім, частина країни у свій час була исламизована. Крім мусульман тут здавна - як вважається, з часів Соломона і цариці Савської - в якості особливого етносу жили темношкірі євреї-фалаша. Крім того, цю країну так і не спіткала доля колонії, хоча Італія робила все, що було в її силах, щоб колонизовать цю країну. Як відомо, вона домоглася свого лише в середині 1930-х роках, але вже в 1941 р. Ефіопія була звільнена військами союзників.

Справедливості заради слід зауважити, що ні старовину цивілізації, ні християнські традиції самі по собі не стали на протязі тривалої історії країни чинником істотного економічного або соціокультурного її розвитку. Можливо, для такого розвитку не було природно-кліматичної бази. Можливо, зіграла свою роль віддаленість країни від узбережжя з його розвиненою торгівлею. Важливою причиною сповільненого розвитку була також традиційна рихлість системи адміністративного управління. Протягом століть країна являла собою швидше федерацію автономних князівств і султанатів, ніж скільки-небудь централізовану державу, а символічно очолювали її імператори-негусы Соломонової династії були маріонетками в руках правителів цих князівств. Словом, факт залишається фактом: Ефіопія в цілому, незважаючи на свої давні традиції, була трохи більш розвинена, ніж оточували її африканські народи, і значно поступалася в цьому плані арабським країнам Північної Африки.

Все це добре відчували верхи країни, її правлячі верстви. У середині XIX ст. до влади прийшов негус Теодрос II (1855 - 1868), який вперше за довгі століття не був представником Соломонової династії. Він провів ряд важливих реформ, спрямованих на посилення централізованої адміністрації, на підтримку християнської церкви з одночасним підпорядкуванням її східно-православного стандарту державі, а також на прискорення темпів розвитку. Однак ці реформи, які не були підкріплені достатніми економічними ін'єкціями ззовні, з боку колоніальних держав, не привели до успіху. Зустрівши сильний внутрішній опір не бажав змін селянства, на чиє невдоволення спиралися фрондирующие князі, Теодрос повинен був витрачати сили на його придушення. А небажання активно співпрацювати з колонізаторами призвело до конфронтації з Англією, яка підтримувала його супротивників, що і стадо причиною загибелі негуса.

Його наступники, особливо Менелік II (1889-1913), прагнули продовжувати політику Теодроса і де в чому досягли успіху. Вони зуміли сконцентрувати у своїх руках владу, успішно воювали з Єгиптом (за яким стояли англійці) і з махдистским Суданом, чинили стійкий опір Італії. Італо-ефіопська війна, в ході якої італійці наполегливо, але невдало намагалися розширити свої колоніальні володіння за рахунок Ефіопії, в 1896 р. завершилася договором, згідно з яким Італія мусила визнати незалежність Ефіопії. Ця війна і вся зовнішня політика країни, орієнтована на відстоювання незалежності, коштували неразвитому державі дуже дорого, не залишаючи йому можливостей для економічного розвитку. Природно, що перебували у стані війни з ефіопами англійці, італійці та союзні їм інші європейські народи в силу одного вже цієї обставини досить мало уваги приділяли колоніального освоєння Ефіопії. Правда, вони отримували концесії і будували залізниці, домінували у сфері зовнішньої торгівлі, навіть один час змовлялися було про розподіл країни на сфери впливу. Але парадокс полягав у тому, що, не відчуваючи свободи дій (Ефіопія не була пов'язана нерівноправними договорами або колонізована) і до того ж не будучи надто зацікавлені в освоєнні ефіопських земель, дуже мало вигідних з економічної точки зору, колоніальні держави не сприяли розвитку цієї країни. Вони не вкладали в неї капітали, не створювали умов для її торгово-промислового розвитку.

Перші двадцять років XX ст., особливо після смерті Менеліка і переходу до престолу його неповнолітньої доньки, пройшли під знаком гострої внутрішньополітичної боротьби. Суть її зводилася до протистояння прогресистів-младоэфиопов і традиціоналістів-староэфиопов, причому позиції останніх спочатку були значно міцнішими. Більшість населення країни, майже не торкнулися колоніальної трансформацією, не бажала змін і гальмувало всі відповідні вельми слабкі й боязкі спроби. Ситуація змінилася лише наприкінці 1920-х рр.., коли лідер младоэфиопов і регент при правительці Тафарі Маконнен зумів стати на чолі армії, а потім, після смерті дочки Менеліка, новим негусом під ім'ям Хайле Селассіє (1930-1974).

При новому імператорі младоэфиопами були проведені багато необхідні для розвитку країни реформи, насамперед податкова та митна. Був створений двопалатний парламент, реконструйована військова система. Але всі ці потрібні для країни реформи безнадійно запізнилися і тому принесли мало користі. У 1935-1936 рр. чергова італійська експедиція привела до успіху. Ефіопія (Абиссиния) стала колонією італійців, які почали було вкладати в її розвиток свої капітали і здійснювати необхідні для цього політичні, соціальні та економічні перетворення. Але, як згадувалося, вже в перші роки війни італійці позбулися своїх колоній.

Післявоєнна Ефіопія, як і раніше, належала до числа найбільш відсталих країн Африки. Ця стагнація була однією з істотних причин, що спонукали організацію радикально налаштованих офіцерів здійснити в країні в 1974 р. державний переворот, після чого влада перейшла до Тимчасового військового адміністративній раді, а негус був позбавлений влади. В Ефіопії була проведена націоналізація землі, банків, промислових підприємств. Був також офіційно проголошений курс на соціалістичне розвиток радянської марксистської моделі, що привів країну до важкої економічної кризи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Колонізація Арабської Африки та Ефіопії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси