Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Банківське право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Види банківських рахунків

Залежно від кола операцій із грошовими коштами і правового становища клієнта розрізняють види банківських рахунків. У Інструкція № 28-І допускається відкриття у валюті РФ і іноземних валютах наступних банківських рахунків: поточних рахунків; розрахункових рахунків; бюджетних рахунків; кореспондентських рахунків та субрахунків; рахунків довірчого управління; спеціальних банківських рахунків; депозитних рахунків судів, підрозділів служби судових приставів, правоохоронних органів, нотаріусів.

Поточні рахунки відкриваються фізичним особам для здійснення розрахункових операцій, не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або приватною практикою.

Розрахункові рахунки відкриваються юридичним особам, які не є кредитними організаціями, а також індивідуальним підприємцям або фізичним особам, які займаються у встановленому законодавством РФ порядку приватної практикою, для здійснення розрахунків, пов'язаних з підприємницькою діяльністю або приватною практикою. Розрахункові рахунки відкриваються представництвам кредитних організацій, а також некомерційним організаціям для здійснення розрахунків, пов'язаних з досягненням цілей, для яких некомерційні організації створені.

Бюджетні рахунки відкриваються у випадках, встановлених законодавством РФ, особам, що здійснюють операції з коштами бюджетів усіх рівнів бюджетної системи РФ і державних позабюджетних фондів РФ.

Кореспондентські рахунки відкриваються кредитним організаціям. Банку Росії відкриваються кореспондентські рахунки в іноземних валютах.

Кореспондентські субрахунки відкриваються для філій кредитних організацій. Кредитна організація зобов'язана щомісяця повідомляти в ЦБР про знову відкритих кореспондентських рахунках на території Росії і за кордоном (ст. 28 Закону про банках).

Рахунки довірчого управління відкриваються довірчого керуючого для здійснення розрахунків, пов'язаних з діяльністю з довірчого управління.

Спеціальні банківські рахунки, в тому числі спеціальні банківські рахунки банківського платіжного агента, банківського платіжного субагента, платіжного агента, постачальника, торговий банківський рахунок, кліринговий банківський рахунок, рахунок гарантійного фонду платіжної системи відкриваються юридичним особам, фізичним особам, індивідуальним підприємцям у випадках і порядку, встановлених законодавством РФ для здійснення передбачених ним операцій відповідного виду.

Зауважимо, що в п. 2.4.1 розділу VI Концепції розвитку цивільного законодавства РФ, на базі якої планується реформування цивільного законодавства, проводиться думка про розширення кола можливих банківських рахунків. Зокрема, пропонується ввести правила про спільному банківському рахунку з можливістю розпорядження коштами на рахунку будь-яким із суб'єктів на стороні клієнта; про цільове (номінальному) рахунку, грошові кошти па якому не належать власнику; про тимчасове (накопичувальний) рахунку, що відкривається при створенні юридичної особи.

У ст. 860 ЦК РФ вибудовується ієрархія джерел правового регулювання відносин, пов'язаних з відкриттям і веденням рахунків банків. Положення ЦК РФ про банківському рахунку застосовуються не в пріоритетному, а субсидіарному порядку остільки, оскільки інше не визначено правовими актами та банківськими правилами. В даний час порядок переказу грошових коштів по банківських рахунках і без відкриття банківських рахунків здійснюється у відповідності з Положенням про переведення.

Не є банківським рахунком, про який йдеться в гол. 45 ЦК РФ, позичковий рахунок, що відкривається не на підставі договору банківського рахунку, а внаслідок укладення кредитного договору. Позичковий рахунок використовується для відображення заборгованості клієнта-позичальника перед банком-кредитором, є балансовим рахунком банку не призначений для здійснення операцій, передбачених п. 1 ст. 845 ГК РФ. Тому до порядку відкриття і ведення позикового рахунку положення гол. 45 ЦК РФ не застосовуються.

За загальним правилом організації та фізичні особи мають право відкривати необхідне їм кількість рахунків у будь-якій валюті; інше, однак, може бути встановлено федеральним законом (ст. 30 Закону про банки). Так, згідно з п. 2 ст. 29 Федерального закону від 11 липня 2001 року № 95-ФЗ "ПРО політичні партіях" політична партія, її регіональні відділення та інші зареєстровані структурні підрозділи мають право мати тільки по одному розрахунковому рахунку.

Більш того, клієнту може бути відкрито декілька банківських рахунків та на підставі одного договору, якщо це передбачено (п. 1.2 Інструкції № 28-І). Отже, особа може бути власником безлічі рахунків, причому при укладенні як одного, так і декількох договорів банківського рахунку.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості побудови плану рахунків в умовах застосування МСФЗ
План рахунків бюджетного обліку. Структура номера рахунку
Поняття та елементи банківської системи
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ В БАНКІВСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ
БАНКІВСЬКЕ ПРАВО ЯК КОМПЛЕКСНА ГАЛУЗЬ РОСІЙСЬКОГО ПРАВА
ПРАВОВІ ОСНОВИ БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА БАНКІВСЬКОГО КРЕДИТУВАННЯ
Банківська гарантія
Правове регулювання ринку банківських послуг
Банківське право
Оплата рахунків
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси