Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

-1930-ті роки

З 1920 р. починається емігрантський період життя і творчості Буніна, пов'язаний з його життям у Франції. Письменник обгрунтовано завойовує репутацію лідера літературного покоління "першої хвилі" еміграції: його твори публікуються в самому відомому товстому літературному журналі - "Сучасних записках", а смерть Буніна в 1953 р. буде сприйнята сучасниками як символічне завершення цієї сторінки літературної історії.

В емігрантському стиль творчості Буніна досягає особливої витонченості, відбувається розширення жанрового діапазону з виразною тенденцією до шукань у сфері великих художніх форм (роман, есе, цикл оповідань). У бунінської прози цих десятиліть важливо і поглиблення буттєвої проблематики: у роздумах про гранях любовного переживання, долі Росії, метафізики та психології творчості.

У 1920-ті рр. Бунін створює ряд верхових оповідань і повістей про кохання: "Мітіна любов" (1924), "Сонячний удар" (1925), "Дело корнета Єлагіна" (1925), "Іда" (1925) та ін Тут на повну силу виражена намічена раніше трагедійна концепція любові, розглянутої як злет душі, прорив з "буднів" до відчуття надвременного єдності всього сущого, і разом з тим відчута катастрофічна стислість подібного найвищої напруги людської істоти. У бунинском світі, на відміну від символістів, осмислення любовного переживання засноване на художньому проникненні в зримо-відчутну реальність: це і рука героїні, "пахнувшая засмагою" ("Сонячний удар"), і Катя, яка наповнила своїм живим присутністю природний космос ("Мітіна любов")... Розуміння ероса як прагнення особистості до набуття цілісності, "абсолютної індивідуальності" (Н. А. Бердяєв) і одночасно як томління земної за нескінченності виявляє глибоку співпричетність Буніна до тих філософських витоків (роботи В. С. Соловйова, Н. А. Бердяєва та ін), які живили художню культуру рубежу століть. Різнопланова галерея "ликів любові" і жіночих образів буде виявлена і в підсумковому збірнику оповідань "Темні алеї", над яким письменник працював в Грассі з 1937 по 1944 р. Народження цієї книги стало для Буніна підтвердженням тієї великої божественної сили мистецтва, яка здатна протистояти самим важким потрясінням сучасності:

"Декамерон" написаний був під час чуми. "Темні алеї" в роки Гітлера і Сталіна, коли вони намагалися пожирати один одного" - така напис, зроблений автором на виданні збірника в 1950 р.

З 1920-х рр. у творчості Буніна помітно еволюціонує жанр лірико-філософського оповідання. Більш наочним стає сплав образного і філософсько-рефлективного шляхів осягнення буття ("Ніч", "Нетермінова весна", "Музика", "Пізній час" та ін). У цьому Бунін по-своєму розділив загальні закономірності естетичного розвитку епохи. Надзвичайно значущим в модернізмі стало взаємопроникнення літератури і філософії: філософська думка отримувала подальшу динаміку в континуумі художнього тексту - будь то есеїстика Ст. Ст. Розанова або культурологічні ідеї, втілені в образну форму в прозі А. Білого, А. А. Блоку. Однак Буніна відрізняло від модерністів прагнення зберегти безпосередність художнього сприйняття, не "обтяженого" привнесеними ззовні "теоріями".

Значущим явищем у пізній малій прозі письменника став цикл "Короткі розповіді" початку 1930-х рр. Еволюція лірико-філософських оповідань і мініатюр в бунинском творчості закономірно вела до все більш експресією іншого лаконізму, відточеності жанрових форм. Структуротворних факторами в "коротких оповіданнях" стають ритмічний малюнок і мовні деталі. Як точно підмітив у своїй рецензії В. Ф. Ходасевич, "цього разу шлях до бунінської філософії лежить через бунинскую філологію - і тільки через неї..." Досліди в жанрі мініатюри виникали і в пізнішій бунінської прози ("В однієї знайомої вулиці", "Гойдалки", "Каплиця", "Містраль", "В Альпах", "Легенда" та ін). Жанрообразующими ознаками багатьох з них стали вкраплення віршованих цитат, лірично преображающих оповідання; зближення з принципами організації поетичного тексту; підвищена роль символіки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Культура радянського суспільства наприкінці 1920-х - 1930-е рр.
Радянська Росія в 1920-1930-ті роки
Економічні перетворення в 1920-1930-х рр.
Роман "Захист Лужина" (1929-1930)
ВОЛОДИМИР МАЯКОВСЬКИЙ (1893-1930)
РАДЯНСЬКА ДЕРЖАВА І ПРАВО В ПЕРІОД КОРІННОЇ ЛОМКИ СУСПІЛЬНИХ ВІДНОСИН (1930-1941)
ЛІТЕРАТУРА РЕВОЛЮЦІЇ 1920-Х-ПОЧАТКУ 1930-Х РОКІВ
Суспільно-політичне та культурне життя в УРСР у 1930-ті рр.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси