Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші. Кредит. Банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Третя світова валютна система

Бреттон-Вудсская валютна система була офіційно оформлена на Міжнародній валютно-фінансовій конференції ООН, що проходила з 1 по 22 липня 1944 р. в Бреттон-Вудс (США). Тут гакже були засновані Міжнародний валютний фонд (МВФ) і Міжнародний банк реконструкції і розвитку (МБРР).

Дана валютна система базувалася на наступних принципах:

- встановлені тверді обмінні курси валют країн-учасниць до курсу провідної валюти;

- курс провідної валюти фіксований до золота;

- центральні банки підтримують стабільний курс своєї валюти по відношенню до провідної валюті (в межах 1%) з допомогою валютних інтервенцій;

- зміни курсів валют здійснюються за допомогою девальвації і ревальвації.

Організаційною ланкою системи є МВФ і МБРР. МВФ надає кредити в іноземній валюті для фінансування дефіциту платіжних балансів з метою підтримки нестабільних валют, здійснює контроль за дотриманням країнами-членами принципів світової валютної системи, забезпечує валютне співробітництво країн.

Під впливом США в рамках Бреттон-Вудсской системи затвердився доларовий стандарт (США володіли 70% всього світового запасу золота). Долар - єдина валюта, конвертована в золото, став базою валютних паритетів, переважаючим засобом міжнародних розрахунків, валютної інтервенції і резервних активів. Було встановлено золоте співвідношення долара США - 35 дол. за 1 тройську унцію. США встановили монопольну валютну гегемонію, відтіснивши свого давнього конкурента - Великобританію.

Таким чином, національна валюта США стала одночасно світовими грошима, і тому Бреттон-Вудсская валютна система часто називається системою золотодолларового стандарту.

Валютні інтервенції розглядалися як механізм самоадаптации другої світової валютної системи до мінливих зовнішніх умов, аналогічно транспортуванні золотих запасів для регулювання сальдо платіжного балансу при золотому стандарті. Курси валют можна було змінювати лише при виникненні фундаментальної незбалансованості балансу. Ці зміни валютних курсів в рамках твердих паритетів називалися ревальвацією і девальвацією валют.

Бреттон-Вудсская валютна система існувала лише до тих пір, поки золоті запаси США могли забезпечувати конверсію зарубіжних доларів у золото. Однак до початку 1970-х рр. відбувся перерозподіл золотих запасів на користь Європи. З'являються і значні проблеми з міжнародною ліквідністю, тому що в порівнянні зі збільшенням обсягів міжнародної торгівлі видобуток золота був невеликий. Довіра до долара як резервної валюти знижується і через гігантський дефіцит платіжного балансу США. Утворються нові фінансові центри (Західна Європа і Японія), що приводить до втрати свого абсолютного домінуючого положення у світі.

Отже, виникає необхідність перегляду основ існуючої валютної системи; її структурні принципи, встановлені в 1944 р., перестали відповідати умовам виробництва, світової торгівлі і зміненому співвідношенню сил у світі. Сутність кризи Бреттон-Вудсской системи полягає в протиріччі між інтернаціональним характером міжнародних економічних відносин та використанням для їх здійснення національних валют, схильних до знецінення (переважно долара).

Причини кризи Бреттон-Вудсской валютної системи полягають в наступному:

- нестійкість і протиріччя економіки. Початок валютної кризи в 1967 р. співпав з уповільненням економічного зростання;

- посилення інфляції негативно впливало на світові ціни і конкурентноздатність фірм заохочувало спекулятивні переміщення "гарячих" грошей. Різні темпи інфляції в різних країнах впливали на динаміку курсу валют, а зниження купівельної спроможності грошей створювало умови для " курсових різниць;

- нестабільність платіжних балансів. Хронічний дефіцит балансів одних країн (особливо США, Великобританії) і активне сальдо інших (ФРН, Японії) посилювали різкі коливання курсів валют;

- невідповідність принципів Бреттон-Вудсской системи зміненому співвідношенню сил на світовому ринку. Валютна система, заснована на міжнародному використанні схильних знеціненню національних валют - долара і почасти фунта стерлінгів, зайшла в суперечність з інтернаціоналізацією світової економіки;

- принципи, на яких була побудована Бреттон-Вудсская система, перестали відповідати новій розстановці сил із виникненням трьох світових центрів (США, Західна Європа, Японія). Використання США статусу долара як резервної валюти для розширення своєї зовнішньоекономічної і зовнішньополітичної експансії, експорту інфляції підсилило міждержавні розбіжності і суперечило інтересам країн, що розвиваються;

- активізація ринку євродоларів". Оскільки США фінансували дефіцит свого платіжного балансу національною валютою, частина доларів переміщалася в іноземні банки, сприяючи розвитку ринку євродоларів. Цей колосальний ринок доларів за межами США зіграв двояку роль у розвитку кризи Бреттон-Вудсской системи. Спочатку він підтримував позиції американської валюти, поглинаючи надлишок доларів, але в 1970-х роках євродоларові операції, прискорюючи стихійний рух "гарячих" грошей між країнами, загострили валютну кризу;

- дезорганизующая роль транснаціональних корпорацій (ТНК) у валютній сфері. ТНК мають у своєму розпорядженні величезними короткостроковими активами в різних валютах, що більш ніж удвічі перевищують валютні резерви центральних банків.

У результаті кризи, система твердих обмінних курсів припинила своє існування. Після тривалого перехідного періоду, протягом якого країни могли спробувати різні моделі валютної системи, почала утворюватися нова світова валютна система, для якої було характерне значне коливання обмінних курсів.

Четверта світова валютна система

Пристрій Ямайської валютної системи було офіційно зазначено на конференції МВФ в Кінгстоні (Ямайка) у січні 1976 р.

Основою цієї системи є "плаваючі" обмінні курси і багатовалютний стандарт. Перехід до гнучких обмінних курсів припускав досягнення наступних основних цілей:

- вирівнювання темпів інфляції в різних країнах;

- урівноваження платіжних балансів окремих країн;

- розширення можливостей для проведення незалежної внутрішньої грошової політики окремими центральними Заиками.

Основні характеристики Ямайської валютної системи полягають в наступному:

- система заснована не на одній, а на кількох ключових валютах;

- скасовано монетний паритет золота;

- основним засобом міжнародних розрахунків стала вільно конвертована валюта, а також резервні позиції в МВФ;

- не існує меж коливань валютних курсів. Курс валют формується під впливом попиту і пропозиції;

- центральні банки країн не зобов'язані втручатися в роботу валютних ринків для підтримки фіксованого паритету своєї валюти. Однак вони здійснюють валютні інтервенції для стабілізації курсів валют;

- країна сама обирає режим валютного курсу, але їй заборонено виражати його через золото; за класифікацією МВФ країна може вибрати такі режими валютних курсів: фіксований, "плаваючий або змішаний;

- МВФ спостерігає за політикою країн в галузі валютних курсів. Країни - члени МВФ повинні уникати маніпулювання валютними курсами, що дозволяє перешкодити дійсної перебудови платіжних балансів або отримувати односторонні переваги перед іншими країнами - членами фонду;

- важливу роль відіграють спеціальні права запозичення - СДР. У рамках Ямайської валютної системи вони є одним з офіційних резервних активів.

Функціонування Ямайської валютної системи суперечливо. Очікування, пов'язані з введенням "плаваючих" валютних курсів, справдилися лише частково. Однією з причин є різноманітність можливих варіантів дій країн-учасниць, доступних їм у рамках цієї системи. Режими обмінних курсів у своєму чистому вигляді не практикуються протягом тривалого періоду.

Іншою причиною є збереження доларом США лідируючих позицій у Ямайській валютній системі. Пояснюється це рядом обставин:

- з часів Бреттон-Вудсской валютної системи збереглися значні запаси доларів у приватних осіб і урядів у всьому світі;

- альтернативні долара, визнані всіма резервні та трансакційні валюти будуть постійно в дефіциті до тих пір, поки платіжні баланси країн, валюти яких можуть претендувати на цю роль (Великобританія, Швейцарія, Японія), мають стабільні активні сальдо.

Для Ямайської валютної системи характерне значне коливання валютного курсу для долара США, що пояснюється суперечливою економічною політикою США у формі експансіоністської фіскальної і рестриктивної грошової політики. Коливання долара стало причиною багатьох валютних криз.

В результаті намітилася тенденція переходу від доларового до многовалютному стандарту, що включає поряд з доларом США, англійський фунт стерлінгів, японську єну, швейцарський франк. Це означає посилення протиріч між США, Західною Європою, Японією і подальше зростання валютної нестабільності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Еволюція світової валютної системи (МВС)
Поняття національної та світової валютної системи
Світова валютна система
Еволюція світової валютної системи
Міжнародні валютні відносини. Сутність і еволюція світової валютної системи
Еволюція світової валютної системи (МВС)
Поняття національної та світової валютної системи
Світова валютна система
Еволюція світової валютної системи
Міжнародні валютні відносини. Сутність і еволюція світової валютної системи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси