Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Причини применшення ролі еволюційного підходу до кінця XIX ст.

По мірі становлення і поширення эволюционистского підходу його весь час супроводжувала критика, яка виходила з різних позицій. Релігійні мислителі і моралісти засуджували його за явну відсутність у ньому кінцевої мети сенсу не тільки в природі, але і в суспільстві. Інші дослідники відзначали, що не всі явища в суспільстві і культурі схильні еволюції, але існують традиції, звичаї, ритуали, які зберігаються незмінними протягом тривалого розвитку культури.

Так, наприклад, були піддані критиці і здебільшого спростовані подальшими дослідженнями теорії Джеймса Джорджа Фрезера (1854-1941). Однак вони справили великий вплив на інтелектуальну громадськість, бо був визнаний величезний внесок Дж. Дж. Фрезера у створення соціальної антропології та її популяризацію. Його праця "Золота гілка" (1923) донині зберігає своє значення як джерело фактичного матеріалу.

Окремі мислителі звертали увагу на те, що до кінця XIX ст. особливо позначилися в західній культурі симптоми кризи. Одним із перших на це звернув увагу Фрідріх Ніцше (1844-1900), досить різко відгукнувся про ідеї Р. Спенсера - зокрема, в розділі "Веселої науки" - ""Наука" як забобон": "Те, що, наприклад, змушує педантичного англійця Герберта Спенсера мріяти на свій лад і проводити штрих надії, горизонтальну лінію благих побажань, то остаточне примирення "егоїзму і альтруїзму", про який він песет дурниця, викликає у нашого брата майже почуття огиди: з такими спенсеровскими перспективами, прийнятими за останні перспективи, людство здається нам гідним презирства, знищення!".

Осмислення кризових моментів в культурі, поява яких спростовувало лінійний еволюційний процес, здійснювалося і в соціалістичних концепціях, де зверталася увага на зростаючі протиріччя і нерівномірність розвитку в соціальному і культурному житті, а також обґрунтовувалася можливість радикального прискорення суспільного розвитку і гарантованого прогресу. В цей же час чітко окреслилося протистояння эволюционистского підходу та цивілізаційного підходу, який обґрунтовував різноманіття історичного розвитку: це насамперед погляди Н. Я. Данилевського і О. Шпенглера.

Наведемо висловлювання П. А. Сорокіна, не розділяв, зауважимо, та еволюційну концепцію, ідею замкнутих цивілізацій: "З другої половини XIX ст. під впливом еволюційної теорії соціальні науки приділяють значну увагу так званим "тенденціям еволюції", "історичним закономірностям", "законів історичного розвитку". Починаючи з "закону трьох стадій" Огюста Конта і "формули прогресу" Герберта Спенсера, багато фахівці - соціологи, антропологи, історики і соціальні філософи - були занурені в "пошук" сотень "історичних тенденцій", "законів прогресу в еволюції". На жаль, всі ці закономірності і тенденції спіткала доля контовских "законів" - всі вони перетворилися на прах. Тим часом "полювання" за законами історичного розвитку і прогресу" обернулася переміщенням інтересу дослідників в бік аналізу феноменів повторення, коливань, флуктуації і циклів соціального життя - феноменів, до яких була прикута увага мислителів минулого (Еклезіаст, Конфуцій, Платон, Полібій, Флор, Сенека, Макіавеллі, Віко та ін). На щастя, саме ця дослідницька хвиля відновилася в кінці XIX ст. і зараз набирає силу". Оцінка, дана П. А. Сорокіним, вельми зрозуміла, бо він сам прихильник циклічної концепції соціокультурного розвитку, про що піде мова далі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ЕВОЛЮЦІЙНІ КОНЦЕПЦІЇ РОСІЙСЬКИХ ЕКОНОМІСТІВ-АГРАРНИКІВ
Еволюційна теорія економічних змін
Підходи до аналізу внутрішніх причин психічного розвитку дитини
Культурологічні причини
Органічно-еволюційна соціологія Спенсера Р.
Методичні підходи та методи оцінки вартості підприємства (бізнесу)
Формаційний підхід
Ситуаційний підхід
Суб'єктивний і модельний підходи до завдання бар'єрної ставки за власним капіталом
Еволюційні моделі розвитку культури. Теорія єдиної світової культури К. Ясперса
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси