Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ремесло і промисли

У Серпухові розвиток залізоробного і шкіряного виробництва - 63 коваля, ¼ посада пов'язана з шкірою. У місті налічувалося 250 крамниць. У Новгороді було не менше 230 ремісничих спеціальностей: бронники, кожум'яки, сідельники, грицики, токарі, игольники, свечники і т. д. З'явилися більш складні домниці замість сиродутних горнів для виплавки заліза з руди. Стало більше ремісничих спеціальностей. Тільки по обробці заліза виділилося 23 спеціальності: ковалі, гвоздочники, ножевники, шабельники, стрільники, бронники, кольчужники, скобочники, лемешники, подковщики, секирники, сковородники, молотники, косинці, замочники, самопальники, ствольники. Ценфы залізоробного виробництва Тихвин, Білоозеро і Устюжна Железнопольская; Тотьма, Кашира, Тула і Серпухов; Карелія (Лопские північні погости). У XVI ст. вже застосовувалися механічні молоти "самоковы", наведені в рух водою. На початку XVI ст. майстер Пеф відлив дзвін вагою в 350 пудів і велику пищаль. В кінці століття цар-гармата - 40 тонн, діаметр каналу ствола 89 див. Виготовляли порох. На Грошових дворах велася карбування монети. Тільки в Новгороді відомо 222 еребряника. Ряд серебряников в Пскові налічував 140 крамниць. У Москві спробували організувати виробництво паперу - млин в Москві в другій половині століття. В середині XVI ст. в Москві створена Збройова палата: зберігання і виробництво дорогої зброї, начиння, царських регалій.

У XVI ст. російські майстри навчилися робити глибокі свердловини 100 м для видобутку солі. Стара Руса - монастирські і посадські варниці. В районі посаду Великі Солі між Ярославлем і Костромою 19 варницами володіли 199 осіб, серед яких переважали посадські. Нерехта, Переславль Залеський, Галицька Сіль. У Східному Помор'ї Сіль Вычегодская. Тут у XVI ст. розгорнулася діяльність Строганових - вихідців з поморських селян, оселилися в Солі Вычегодской в 70-х XV століття. Основи економічної могутності заклав Аніка Федорович Строганов (1497-1570). У 18 років придбав варницу, а потім скуповував володіння інших солеварів, зайнявся железоделательным і ковальським промислами для виробництва дорогого солеварного обладнання. Синам Якова, Григорію і Семену залишив 10 варниц тільки в Сольвичегодськ. Займалися торгівлею хлібом і північної хутром. У XVI ст. Строганови в Сольвичегодськ виварювали до 400 тис. пудів солі на рік. Були й інші, наприклад, Амосови - соляні варниці, 500 км узбережжя Білого моря для лову сьомги. Найбільшим виробником солі в Помор'ї був Соловецький монастир. За ігумена Філіпа Колычеве в 1546-1566 рр. створено зразкове багатогалузеве господарство. Після приєднання Астрахані солевидобуток в низов'ях Волги, на північному узбережжі Каспію. З 1579 р. почалося в Солі Камськой - новий район Прикам'ї. Колективні промисли - видобуток моржів, тюленів, білих ведмедів.

Ткацтво в основному в рамках дрібної селянської промисловості. У місті забарвлення тканин, з XVI ст. з'явилась вибійка для прикраси тканин. Дрібні селянські промисли - виробництво деревного вугілля, дьогтю, фарб, смолокурение.

Для торгівлі важливі зовнішньополітичні успіхи. Відвоювання у Литви у 1500-1503 рр. Брянських земель, в 1514 р. - Смоленська. У 1552 і 1556 рр. були приєднані Казань і Астрахань. Активне освоєння Сибіру - козаки-землепрохідці і торгові люди за хутром.

Політичний розвиток

Іван III був одружений двічі. З дочкою тверського князя Марії Борисівні і на візантійській царівні Софії (Зої) Палеолог. Трон мав перейти до старшої лінії - Івану та його сина Дмитра (від шлюбу з Оленою Волошанкой, дочкою Стефана Великого з Молдавії). В 1479 р. Софія Палеолог народила сина Василя, він не міг претендувати на великокнязівський престол. 14 лютого 1498 р. Іван III коронував в Успенському соборі на царство онука Дмитра (нар. у 1453 р., його батько Іван Молодий Тверській помер, коли Дмитрові було 7 років). У 32-річного спадкоємця була подагра, а лікував її лікар, виписаний з Венеції Софією. Чутки про отруєння, і лікаря відрубали голову. Однак потім Іван III заточив Дмитра у в'язницю, а трон передав синові від другого шлюбу Василю III. У 1499 р. Василь отримав в уділ Новгород разом з титулом великого князя Новгородського і Псковського. Дмитро заперечував проти поділу держави, але Боярська дума боялася заперечити Івану III. 11 квітня 1502 р. Іван III наказав взяти Дмитра і його мати під варту. Через 3 дні Іван III посадив Василя на велике князівство Володимирське і Московське і вчинив його "всеа Русии самодержцем". Перед смертю Іван шукав примирення з онуком, з того зняли кайдани і привели в палац. Але як тільки помер Іван, Василь закував Дмитра "заліза" і посадив "у палату тесну", де той помер через 3 роки.

Василь III теж був одружений два рази. У перший раз з 1,5 тис. наречених він вибрав Соломонию Сабурову, але вона виявилася бездітна і через 20 років заточив дружину в монастир у Суздалі. Православна церква не схвалює розлучення, у літописах наступних записано, що за власним бажанням постриглася в черниці. Друга дружина з литовських земель Олена Глинська - не дуже знатна, сирота, предки від хана Мамая. Василь навіть на догоду їй збрив бороду. Білозерські ченці оголосили цей шлюб блудодеянием аристократія не задоволена. На п'ятому році народився син Іван. Коли йому було 3 роки, 4 лютого 1533 р. Василь III помер, захворівши на полюванні під Волоколамському. Його заповіт не збереглося.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Промисли і ремесла
Промисли. Ремесло. Мануфактура
Ремесло
Місто, ремесло, торгівля
Середньовічне місто. Цехова організація ремесла. Комунальне рух
Політичні і загальноекономічні фактори, воздействовавшие на розвиток економічної системи
Державно-політичний розвиток Росії на рубежі XXI ст.
Політична культура як базова основа і визначальний чинник державно-політичного розвитку суспільства. Особливості російської політичної культури
Розвиток політичної системи і права "спадкоємців" Союзу
Розвиток політичних партій
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси