Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Фінансове право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція ІІІ. Фінансово-правове регулювання децентралізованих фондів грошових коштів

Як було зазначено вище, до Особливої частини фінансового права крім правового регулювання централізованих фондів грошових коштів (див. гол. 5-9 цього підручника) відноситься також фінансово-правове регулювання децентралізованих фондів грошових коштів.

На відміну від централізованих фондів грошових коштів, акумулювання, перерозподіл і використання яких регулюється вичерпним чином тільки нормами фінансового права, фінансова діяльність відносно децентралізованих фондів грошових коштів підлягає комплексному врегулюванню нормами різних галузей системи російського права (підприємницького, адміністративного, цивільного та інших галузей).

Справа в тому, що ці фонди знаходяться у власності публічного суб'єкта, який у процесі своєї фінансової діяльності може лише впливати (в потрібному йому напрямку) на створення, перерозподіл і використання таких фондів приватними суб'єктами економічної діяльності за допомогою встановлення на нормативному рівні тих або інших обов'язкових правил.

Саме імперативні норми, що встановлюють загальнообов'язкові критерії щодо акумулювання, перерозподілу та використання фондів грошових коштів в таких сегментах економічної діяльності, як банківська, страхова, інвестиційна (інші аналогічні види комерційної діяльності), є фінансово-правовими.

Аналогічний підхід справедливий і стосовно микрофондов грошових коштів, які виникають у процесі фінансової діяльності будь-якої комерційної організації.

Лекція 10. Банківське право

Економічні аспекти банківського права

Перерозподіл грошових потоків (як у готівковій, так і безготівковій формі) в будь-якій державі здійснюється у процесі банківської діяльності в рамках банківської системи країни.

На думку вчених-економістів, "банківська система відіграє найважливішу роль у розвитку економіки, у повсякденній діяльності підприємств та громадян. Банки організовують грошовий обіг, надають економічним суб'єктам додаткові платіжні засоби, за допомогою яких здійснюється обмін продуктами праці, прискорюється процес кругообігу капіталу. Можливість використання банківських продуктів і послуг - необхідна умова прогресу, підвищення ефективності економічної діяльності, соціального розвитку суспільства".

У сучасній економічній науці існують різні точки зору на сукупність елементів, що формують банківську систему. Наприклад, банківська система може бути представлена "у вузькому та широкому сенсі". У вузькому розумінні банківська система являє собою інституціональний аспект (центральний банк країни, орган банківського нагляду, банки і небанківські кредитні організації). У широкому значенні банківська система - це складна органічна система, яка розглядається в різних аспектах: інституційному - через взаємозв'язок елементів банківської системи; функціональному - через підпорядкованість банківської системи з системами більш високого порядку. При тлумаченні банківської системи в широкому сенсі інституційна структура банківської системи представляється як вторинна по відношенню до внутрішніх і зовнішніх взаємозв'язків банківської системи.

При розгляді інституційного аспекту О. В. Лаврушин вказує, що під банківською інфраструктурою слід розуміти сукупність елементів, яка забезпечує життєдіяльність банків, і розрізняти два блоки банківської інфраструктури: внутрішній і зовнішній. Перший забезпечує внутрішню стабільність банку, другий - його взаємодія з зовнішнім середовищем. До елементів внутрішнього блоку" відносяться:

-законодавчі норми, що визначають статус кредитної установи, перелік виконуваних їм операцій;

- внутрішні правила здійснення операцій, що забезпечують виконання законодавчих актів та захист інтересів вкладників, клієнтів банку, його власних інтересів, методичне забезпечення в цілому;

- система обліку, звітності, аналітики, комп'ютерної обробки даних, управління діяльністю банку на основі сучасних комунікаційних систем;

- апарат управління банком.

До "зовнішнього блоку", на думку В. О. Лаврушина, слід віднести інформаційне забезпечення, наукове забезпечення, кадрове забезпечення; банківське законодавство.

Легальне визначення банківської системи РФ міститься в ст. 2 Федерального закону "Про банки і банківську діяльність" (далі в цій главі - Закон про банки), де вказується, що банківська система РФ включає в себе Банк Росії, кредитні організації, а також філії і представництва іноземних банків.

Банківська система в сукупності будь-яких її елементів) приходить в рух у процесі банківської діяльності.

Законодавство досить детально регулює банківську діяльність. Зокрема, ст. 2 Закону про банки визначає, що правове регулювання банківської діяльності здійснюється Конституцією РФ, даним Федеральним законом, Федеральним законом "Про Центральному банку Російської Федерації (Банку Росії)" (далі в цій главі - Закон про Банку Росії)", іншими федеральними законами, нормативними актами Банку Росії. Використовуючи термін "банківська діяльність" у численних нормативних правових актах, законодавець не закріплює його чіткого визначення.

Банківською діяльністю є підлягає ліцензуванню Банком Росії сукупність банківських операцій спеціального суб'єкта - кредитної організації з метою отримання прибутку за допомогою використання фінансових інструментів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фінансово-правове регулювання формування фондів грошових коштів кредитної організації
Фінансово-правове регулювання фондів грошових коштів комерційних організацій
Особливості правового регулювання відносин по формуванню і використанню фондів грошових коштів комерційних організацій
Поняття та елементи банківської системи
БАНКІВСЬКЕ ПРАВО ЯК КОМПЛЕКСНА ГАЛУЗЬ РОСІЙСЬКОГО ПРАВА
Методи правового регулювання банківського права
Економічний аспект
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси