Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Послідовники

У руслі натуралізму протікало творчість братів Е. і Ж. Гонкур, А. Сеара, Л. Энника, П. Алексіса. До цього напрямку примикали прозаїк А. Доде, і драматург А. Бек. Золя зробив вплив на творчість Мопассана, Ж. К. Гюїсманса, Дж. Гиссинга. Деякі письменники поєднували прихильність до натуралізму з дотриманням деяких принципів імпресіонізму або символізму (наприклад, Ж. К. Гюїсманс).

Теоретичні ідеї

Філософське підставу натуралізму - переконання, що все суще - частина природи, і пояснюється її законами, а не надприродними або паранормальними причинами.

Еміль Золя розробив теорію натуралістичного театру (збірка есе "Експериментальний роман", 1880) і теорію натуралістичного роману ("Романісти-натуралісти", 1881). Згідно з уявленнями естетики натуралізму дії особистості зумовлені спадковістю, середовищем і суспільними відносинами, в які вплетена доля цієї особистості. У передмові до роману "Тереза Ракен" Золя називає себе натуралістом, для якого людські вчинки визначаються впливом навколишнього середовища і спадковістю. Для письменника-натураліста людина насамперед біологічний організм і мистецтво покликане дослідити біологічні закони його існування. Важливу роль в естетиці відіграє теорія натуралізму середовища, особлива увага приділяється середовищі побутової. На заході натуралізму ідея активного впливу на середовище змінюється песимістичним представленням про незмінність людської природи. Для натуралізму видимий світ - частина природи і живе за її законами.

У "Моєму Салоні" Золя стверджує, що художник повинен відобразити на полотні своє ставлення до природи, показати її такою, якою він її бачить". "У нас живе краса, - писав Золя, - а не поза нас"1. Він не хотів бути пов'язаним узами якоїсь школи, а гасло правдивості і життєвості, вірності природі і темпераментом художника повинен звучати як гасло модерності, і як гасло імпресіонізму, і як гасло натуралізму ("натуралізм, імпресіонізм, модернізм - як хочете назвіть").

Золя закликав творити мистецтво плоттю своєю, своїми почуттями, бути коханими буття", нікому не підкорятися, лише своєю природою. Він стверджував, що його мистецтво - це "заперечення суспільства, утвердження індивіда, поза правил і всіх соціальних потреб"2.

Рецептивно-естетичні принципи

Золя заперечує зосередження уваги глядача на высматривании на полотні художника сюжету, зворушливою і страшною історії. Художника, який "піклується тільки про істину, улаштовується перед шматком природи, задаючись метою відтворити горизонти в їх суворому просторі, не намагаючись наділити їх фарбами свого вимислу; він не поет і не філософ, але просто-напросто натураліст..."1.

Ставлення до науки

Вже Золя, будучи письменником, виявляв гарячу віру в торжество науки, рух людства до "граду справедливості і свободи" на основі наукових знань (лист Б. Байю, 18.У11. 1861).

Натуралізму притаманне довіра до наукових методів пізнання і переконання, що тільки наука, в першу чергу наука про природу, може вберегти літературу від романтичних уявлень. На виникнення, теорію і художню практику натуралізму сильний вплив зробили експериментальні природничі науки (особливо фізіологія).

Деякі реалісти підтримували ряд теоретичних принципів натуралізму. Так, Р. Флобер стверджував, що велике мистецтво повинно бути науковим і безособовим. Прагнення до об'єктивності в зображенні дійсності, прихильність фактами, "науковість" одухотворялись у натуралістів вірою у вічні людські цінності. Віра у всемогутність науки призводила натуралістів до ідеї жорсткої детермінованості вчинків людини та історичних подій, а в деяких прихильників цього художнього напряму виникало навіть фаталістичне уявлення про життєвих процесах (так, наприклад, у творчості пізнього Мопассана і у Гюїсманса звучать мотиви фаталізму).

Золя вводив у свої твори відомості з природничих наук (соціологічний дарвінізм), медицини та фізіології (К. Бернар, Ш. Летурно) і спирався на естетичні теорії позитивізму (В. Тен). Золя віддавав пріоритет біологічних факторів формування людини, недостатньо враховуючи соціальні та історичні чинники.

Золя прагнув поєднувати і використовувати останні досягнення наукової і політичної думки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Родоначальник і послідовники
Родоначальник і послідовники
Взаємовідносини з попередниками, сучасниками та послідовниками
Теоретичні ідеї
Теоретичні ідеї
Теоретична і прикладна культурологія
Рецептивно-естетичні принципи
ЕСТЕТИКА І ЕСТЕТИЧНЕ: ОБСЯГ І ЗМІСТ ПОНЯТЬ
Формування естетичної культури учнів
Функції сучасної держави по відношенню до науки
Предмет і структура сучасної філософії науки
Ставлення до науки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси