Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 50. Лютнева буржуазно-демократична революція в Білорусі

Різке загострення соціально-економічної і політичної кризи, викликаної Першою світовою війною, призвело до революційних подій у Росії. 23 лютого 1917 р. масові страйки, мітинги і демонстрації в Петрограді стати початком буржуазно-демократичної революції. 2 березня 1917 р. цар Микола ІІ зрікся престолу. Влада перейшла до Тимчасового уряду і Петроградскому Раді робітничих і солдатських депутатів. У країні встановилося двовладдя.

На неокупованій території Білорусі за прикладом Петрограда створювалися Поради та місцеві органи влади Тимчасового уряду. У березні 1917 р. Тимчасовий уряд ввело в губерніях і повітах посаду комісарів, яким мали підпорядковуватися всі місцеві органи влади. Склалася система двовладдя. Наростала політизація всього суспільства. Особливістю Білорусі було те, що Ради робітничих і солдатських і особливо селянських депутатів створювалися вперше і не набули масового поширення. Навесні 1917 р. для координації діяльності органів влади на території колишньої Російської імперії був створений ряд нових обласних територіальних одиниць. У червні 1917 р. створена Західна область, в яку увійшли Віленська, Вітебська. Могилевська та Мінська губернії.

В обстановці кризи влади, економічного хаосу і розвалу фронту був розроблений план введення в Петроград військових загонів, розгрому Рад, зміцнення влади і встановлення військової диктатури. Наприкінці серпня 1917 р. генерал Л. Корнілов підняв заколот. Білорусі надавалося важливе значення, так як на її території перебувала Ставка в Могильові. Центром боротьби з корниловщиной в Білорусі став Мінськ. Важливу роль у ліквідації заколоту зіграли робітники-залізничники Гомеля і Орші. Боротьба з корниловщиной сприяла революціонізації та поширенню радикальних настроїв серед робітників і солдатів Західного фронту. Значно зріс вплив більшовиків у Білорусі, про що свідчить швидке зростання більшовицьких партійних організацій на Західному фронті і в містах. Це дозволило більшовикам в Білорусі в середині вересня 1917 р. провести I Північно-Західну обласну конференцію РСДРП(б). Почався процес більшовизації Рад (збільшення кількості депутатів-більшовиків).

На території Білорусі діяли загальноросійські політичні партії (кадети, есери, меншовики, більшовики, бундівці). Навесні 1917 р. відновила свою діяльність Білоруська соціалістична громада (БСГ), оформилася Білоруська партія народних соціалістів (БПНС), була створена Білоруська християнська демократія " (БХД). 25 березня 1917 р. створено Білоруський національний комітет (БНК). В липні 1917 р. в Мінську замість ліквідованого БНК була створена Центральна рада білоруських організацій. Вона виступала за автономію Білорусі у складі Російської демократичної республіки, розвиток національної культури, безоплатну передачу землі селянам. З жовтня 1917 р. вона стала називатися Великої Білоруської Радою (ВБР). ВБР робила зусилля по створенню білоруських збройних сил з солдатів-білорусів Західного фронту. Для цього була створена Центральна білоруська військова рада, але здійснити цей план не вдалося. Відсутність єдності поглядів у білоруському русі поступово призвело до розколу БСГ. В її лавах восени 1917 р. налічувалося близько 10 тис. членів. Не поліпшив становище III з'їзд БСГ. який пройшов у Мінську в жовтні 1917 р. В вересні 1917 р. в Петрограді з ініціативи А. Червякова на базі лівого крила БСГ була створена Білоруська соціал-демократична робітнича партія (БСДРП), яка орієнтувалася на більшовиків. Остаточний розпад БСГ стався навесні 1918 р.

Лютнева революція перетворила Росію на саму демократичну країну. 1 вересня 1917 р. Росія була проголошена республікою. У той же час тут розгорнулася гостра політична боротьба при невирішених основні проблеми (питання про світі, аграрне питання, національне питання та ін). Гострий соціально-економічний та політичний криза закономірно переріс у нову революцію.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Росія між лютневою і жовтневою революціями 1917 р. Інститути влади і управління буржуазної демократії
Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
Народницький і соціал-демократичний рух в Білорусії в другій половині ХІХ, ст.
Гоміньдан і його боротьба за єдність буржуазно-демократичного Китаю
Нанкинское десятиліття (1928-1937) і буржуазно-демократичні перетворення
Жовтнева революція в Білорусі. Встановлення радянської влади
Буржуазні реформи 60-70-х роках Х/Х ст. в Білорусі
Еволюція російської державності на етапі буржуазної революції 1905-1907 рр. Проблема конституційної "дуалістичної" монархії
Революція 1905-1907 рр. у Білорусі
Утворення буржуазної держави у Франції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси