Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Небезпеки автоматизованих процесів

Автоматизація процесів є одним з найбільш ефективних шляхів підвищення продуктивності праці, а також поліпшення умов праці робітників.

Основними причинами впливу на працюючих небезпечних і шкідливих виробничих факторів при використанні автоматизованого устаткування є: порушення умов експлуатації обладнання; порушення вимог безпеки праці при організації автоматизованого ділянки, пов'язані з неправильним плануванням обладнання, пультів управління, транспортно-накопичувальних пристроїв; відмова чи пошкодження технологічного обладнання, промислових роботів і маніпуляторів; помилкові дії оператора при налагодженні, регулюванні, ремонту обладнання або під час його роботи в автоматичному циклі; поява людини в робочому просторі обладнання; порушення вимог інструкцій по техніці безпеки; відмови у функціонуванні засобів аварійної та діагностичної сигналізації і відображення інформації; помилки в роботі пристроїв програмного управління і помилки в програмуванні.

Роботизація. Універсальним засобом, що забезпечує комплексну автоматизацію виробничих процесів і дозволяє швидко змінювати послідовність, швидкість і вид маніпуляційних дій, є промислові роботи (ПР).

Механізація і автоматизація процесів, здійснювана з допомогою ПР, дозволяє вивільнити значну кількість допоміжних робітників і направити їх в основне виробництво. З допомогою ПР успішно автоматизуються монотонно повторювані операції і переходи виробничого циклу, що протікають в середовищі з високою температурою, неприємними запахами, пилом, газами і гаром. Важливим параметром, що забезпечує безпеку персоналу, обслуговуючого ПР, і зручність роботи оператора, є швидкість переміщення виконавчих пристроїв.

Для підвищення безпеки праці оператора в конструкції ПР передбачені пристрої, за допомогою яких надходять інформації: про режим роботи, виконанні програми, за кодами програми; про спрацювання блокувань ПР і обслуговується їм технологічного обладнання; про наявність збою в роботі ТОЩО; про початок руху виконавчих органів ПР та їх готовності до руху при виконанні керуючої програми.

Роботи необхідно оснащувати засобами захисту (загороджувальними, запобіжними, блокуючими, що сигналізують та ін), що виключають можливість впливу на обслуговуючий персонал небезпечних і шкідливих виробничих факторів. Ці засоби захисту не повинні обмежувати технологічні можливості ПР та погіршувати умови їх обслуговування та ремонту.

Для запобігання поломок елементів обладнання, інструменту та іншого оснащення, неполадок у системі управління ПР передбачені різні блокувальні пристрої. Конструкції ПР повинні включати засоби, що забезпечують зупинку виконавчих органів при потраплянні людини на ту частину робочого простору, де ПР працює за програмою. Щоб маніпулятори не виходили за межі запрограмованого робочого простору, передбачають жорсткі упори, розраховані на навантаження з урахуванням динамічних і статичних зусиль, а також кінцеві вимикачі. Блокувальні пристрої ПР при роботі в одному з режимів повинні виключати можливість роботи в іншому режимі і мимовільне переключення з одного режиму на інший.

З метою забезпечення безпеки оператора система управління ПР повинна мати пристрій аварійної зупинки, який спрацьовує при будь-якому порушенні працездатності ПР незалежно від режиму його роботи, в тому числі при взаємному відключення будь-якого виду харчування, яке використовується в обслуговуваному устаткуванні.

При спрацьовуванні пристрою аварійної зупинки повинна припинитися будь-який рух ПР незалежно від режиму роботи, за винятком випадків, коли його зупинка і фіксація в певному положенні ведуть до виникнення небезпечних і шкідливих виробничих факторів. Відновлення роботи ПР здійснюється оператором за допомогою спеціальної команди. Роботи, призначені для транспортування виробів на висоті, обладнують пристроями, що виключають можливість падіння вантажів, що переміщуються внаслідок ослаблення затиску охоплення, раптового відключення живлення і інших причин.

Органи управління ПР і засоби відображення інформації розташовують на панелі пульта управління; їх розташування повинне бути зручним для використання робітниками. При виборі засобів відображення інформації, що вимагають швидкої реакції робітника, слід віддавати перевагу звуковим і світловим сигналами достатньої потужності. Перемикачі режимів роботи ПР і регулятори швидкості повинні мати фіксатори, які не допускають самовільного переміщення. Щоб ускладнити вільний доступ до органів пульта управління, застосовують спеціальні кришки, кнопки, ручки і т. п. Основні органи управління ПР повинні мати чіткі написи і символи, що вказують їх призначення. Органи аварійної зупинки слід розташовувати в легкодоступному місці і виділяти за розміром і кольором порівняно з іншими органами і кнопками.

Серед організаційно-технічних заходів, що забезпечують безпеку роботи з ПР, слід зазначити систему підготовки обслуговуючого персоналу до роботи на ПР. До роботи з програмування, навчання, налагодження, ремонту і експлуатації ПР допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд і отримали посвідчення на право обслуговування ТОЩО. У процесі підготовки осіб, які обслуговують ПР, розглядаються всі можливі аварійні ситуації і відмови в роботі роботів. Крім того, вивчаються практичні прийоми безпечної роботи на ПР.

Несправності та аварійні ситуації, що виникають в процесі експлуатації ПР і технологічного обладнання, що використовується спільно з ним, повинні щодня реєструватися оператором, наладчиком та іншими працівниками в спеціальному журналі з метою негайного їх усунення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

НЕБЕЗПЕКИ ВИРОБНИЧОГО СЕРЕДОВИЩА
ЗАХИСТ ВІД НЕБЕЗПЕК ТЕХНОСФЕРИ
Проблеми безпеки у великих містах
Характеристика видів небезпеки і показників безпеки товарів
Безпека життєдіяльності у соціальній середовищі
Основні поняття і принципи оцінки надійності та безпеки у процесах функціонування об'єкта та життєдіяльності людини
етап. Ідентифікація небезпек джерел, діючих в досліджуваному життєвому просторі
Проблема человекокомпьютерного інтерфейсу в автоматизованих навчальних системах
АВТОМАТИЗОВАНІ ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ СТРАХОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Концепція розвитку системи педагогічного та психологічного забезпечення автоматизованих навчальних систем
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси