Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Перший крок до кількісної теорії грошей: Ж. Боден

Псуванням монет государями і різними махінаторами сучасники намагалися пояснити помічене після 1550 р. подорожчання товарів - втричі в порівнянні з попереднім поколінням. Називалися й інші причини: монополії-об'єднання купців для завищення цін і працівників ремісничих цехів для підйому зарплати; дефіцит окремих товарів всередині країни; марнотратство як результат придворної моди з її нав'язливою схильністю до розкішного одягу, меблюванню, застілля і т. д.

Королівський юрист Франції Жан Боден (1530-1596) до перерахованих поясненням додав ще одне, яке сам вважав головним: наплив благородних металів з Нового Світу. Боден зауважив, що найвищі ціни були в Іспанії та Італії (більша частина якої входила тоді до складу іспанських володінь), де виявилося найбільше золота і срібла. Але і в сусідній Франції, хоча і не в такій мірі, ціни зросли, оскільки в неї перетікала дзвінка готівку внаслідок потреб Іспанії в багатьох французьких продукти: хліб, вино, солі, ремісничих виробах.

Таким чином, зростання цін обумовлений припливом золота і срібла. Цим висновком Боден зробив перший крок до формулювання концепції про пропорційності рівня цін обсягом грошової готівки. При цьому Боден вважав, що дорожнеча неприємна, але її може частково вибачити "достаток золота та срібла, що становить багатство країни". У цитованих словах виражений підхід, який служив для багатьох діячів тієї епохи орієнтиром для прийняття заходів в економічній політиці: треба залучати в країну благородні метали і перешкоджати їх відтоку з неї. Цей підхід можна оцінювати як ранній, або примітивний меркантилізм.

Ідея примусового грошового курсу

Сучасник Бодена Гаспар Скаруффи, банкір з італійського міста Реджонель-Емілія, в "Міркуванні про монету і справжню пропорційність між золотом і сріблом" (1582) звернув увагу на іншу причину, по якій у Францію прибуває багато золота. Воно в ній цінується щодо срібла (1 : 12), ніж в середньому по Європі (1 : 11). Різницею користуються підприємливі ділки для наживи. Скаруффи пропонував державам встановити примусове єдине співвідношення золота до срібла, щоб усунути спекуляцію на грошових курсах, і навіть закликав до міжнародного з'їзду, щоб прийняти рішення про випуск загальноєвропейської монети.

Проте Європа була сильно роздроблена релігійно і політично, щоб прислухатися до подібних рекомендацій. Для конкуруючих держав більш доцільним виглядало таке втручання в господарське життя, щоб "притягнути" до себе дзвінку готівку, а не домовитися з іншими про припинення хитрощів але витягання спекулятивних вигод з монет як знаків цінності.

Могутність знання

Суперництво національних держав у Європі, загострене Реформацією і заокеанської експансією, зумовило істотне зрушення у ставленні до науки (лат. "яаеМ1а"). Досі пов'язана майже виключно з духовним станом, що наука стала привертати до себе увагу вихідців з дворян і купецтва. Світські володарі наближали до себе вчених: астрономів, математиків, інженерів, - деякі з яких ставали великими державними діячами.

Нідерландець Симон Стевіном (1548-1620), в молодості набрався комерційного досвіду в Антверпені, під час Нідерландської революції став генерал-квартирмейстером (начальником тилу) першою регулярною армією в Європі - голландської. Стевіном служив Голландської республіці головним чином як інженер (гідротехнік, будівельник фортець, керівник військово-інженерної школи). Проте на європейському рівні він став відомий як "арифметик". Він підкріпив кальвіністською санкцію на позичкові операції "Таблицею відсотків" (1582), оформив бухгалтерію в наукову дисципліну ("Практична арифметика", 1585) і надав їй національно-державне значення (підрахунок всього багатства країни). Серед заслуг Стевина - введення в загальне вживання десяткових дробів і категорії "рівновага" ("баланс"). Свою книгу "Десята" (1585) він присвятив як "звіздарів" і геодезистам, так і комерсантам у всіх сферах діяльності.

Англійський барон Френсіс Бекон (1561 - 1626) досяг посту лорда-канцлера королівства (1618-1621). Він прославився як філософський глашатай науки і... колоніальної експансії (його ідеї надихали пуритан, які виїхали освоювати землі Північної Америки - "будувати град на пагорбі"). Його рішучий виступ на користь відсоткових угод було частиною обґрунтування досвіду як критерію істини. Бекон одним з перших став застосовувати категорію "торговельний баланс", підхоплену його співвітчизниками - і не тільки ними - як ключ до економічної мудрості.

Нідерланди: еталонний ареал

Якщо Англія дала формулу "торгового балансу", то Голландська республіка-зразок країни, яка відповідала цій формулі, "еталонний ареал" формувалася економічної науки. Голландська армія під командуванням Моріца Оранського з генерал-квартирмейстером С. Стевином здобула перемогу над військами грізною Іспанії, а голландські моряки з успіхом розгорнули кругосвітню заокеанську експансію, дозволила досить швидко створити торговельну імперію, віддача від якої перевершувала доходи Іспанії від видобутку золота і срібла.

У рік визнання (1609) іспанською короною незалежності Голландії (Республіки Сполучених провінцій Північних Нідерландів) офіційний історіограф Голландії Гуго Гроцій (1583-1645) у памфлеті "Про вільне море" вперше виклав доктрину природного права, стверджуючи, що всі народи "вільні" у використанні моря як міжнародної території для торгових плавань. (Праця Гроція був підготовлений на основі матеріалів, призначених для виправдання захоплення голландським адміралом португальської судна з вантажем китайського фарфору.) Голландія зміцнила візника" під час загальноєвропейської Тридцятирічної війни 1618 - 1648 рр., який позичив грошима війська коаліції, спрямованої проти Іспанії та Австрії. Не дивно, що саме в Голландії раніше все було покінчено з сумнівами щодо законності стягнення відсотків, літературним виразом чого стали полемічні трактати професора Лейденського університету Клавдія Салмазия (Клода де Сома, 1588-1653).

Але для політичної економії як науки і доктрини торгового балансу як систематичного обґрунтування заходів господарської політики держави головне значення мала не теорія, а практика голландців. Країна з величезним флотом, розмахом транзитної торгівлі, різноманіттям мануфактурних виробів, вражаючим містом-портом Амстердамом стала прикладом для наслідування (у випадку французів і англійців - змішаного з заздрістю і ненавистю). На неї орієнтувалися прожектеры від нормандського дворянина А. де Монкретьена до хорватського католицького місіонера в православної Московії Ю. Крижанича, кмітливі ділки начебто англійців Т. Мана і У. Петті, могутні реформатори від французького міністра Кольбера до російського самодержця Петра I.

І вже не значна "володарка рудників" Іспанія, марно намагалася (королівськими указами) припинити відтік своїх монет на північний захід Європи, а процвітали на цьому північному заході Нідерланди привертали увагу економічної думки "зрілого" меркантилізму.