Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Міжнародне приватне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Договір фрахтування суден

Юридичною формою трамповых перевезень є чартер. У більшості випадків договір чартеру укладається з допомогою посередника або фрахтового брокера і містить ряд обов'язкових умов, що відносяться до судну, вантажу, фрахту.

Фрахт - це плата перевізника за доставку вантажу в порт призначення. В чартерних перевезеннях вантажів іноземних фрахтувальників ставка фрахту визначається в залежності від кон'юнктури фрахтового ринку. Калькуляція фрахту обчислюється в залежності від ваги, міри або вартості вантажу.

В національній і світовій практиці розроблені стандартні і приватні проформи чартерів, проформи чартерів за видами вантажів.

Рейсовий чартер - це договір морського перевезення вантажу з умовою надання під вантаж всього судна або його певних приміщень. Стадії виконання рейсового чартеру - рейс судна в порт вантаження, прийом вантажу, рейс судна в порт розвантаження, видача вантажу.

Стандартні форми рейсових чартерів містять 45 і більше пунктів (учасники перевезення, вантаж, судно). Основні різновиди договору чартеру-договір тайм-чартеру (судновласник зобов'язується надати фрахтувальнику за винагороду на певний строк судно для визначених договором цілей) і договір димайз-чартеру (наділення фрахтувальника правом володіння судном і контролю над ним).

Чартер - складний договір. Відповідальність і режим чартеру встановлюються в комплексі багатосторонніх і двосторонніх угод про коносаменті. Колізійне регулювання договору чартеру засновано на виявленні права, найбільш властивого договором. Основні колізійні прив'язки: закон прапора, особистий закон і закон місця знаходження власника судна, закон місця укладення договору, закону мови і місця виконання договору, закон валюти фрахту, особистий закон і закон місця знаходження сторін договору, закон порту відправки та порту призначення вантажу. Договір морського перевезення вантажів є договором приєднання. Головна колізійна прив'язка - закон місця вчинення угоди.

Фрахтування суден (chartering of vessels) - це процес укладення договору фрахтування. Основні види фрахтування суден:

1. Фрахтування на умовах рейсового чартеру (voyadge-charter):

o фрахтування на один рейс (single voyadge) - судновласник надає у розпорядження фрахтувальника судно для перевезення вантажів з одного або кількох портів відправлення в один або кілька портів призначення;

o фрахтування на послідовні рейси (consecutive voyadges) - різновид фрахтування на умовах рейсового чартеру, яка застосовується при перевезеннях великої кількості однорідного вантажу в одних і тих же напрямках одним і тим же судном;

o фрахтування на круговий рейс-судно використовується для перевезення вантажів на даному напрямку послідовно в обидві сторони;

o фрахтування за генеральним контрактом (general contract) - судновласник зобов'язується протягом певного часу перевезення обумовлену кількість вантажу.

2. Фрахтування на умовах тайм-чартеру (time-charter). Тайм-чартер - це договір фрахтування судна на час, за яким судновласник, залишаючись власником судна і зберігаючи контроль над екіпажем, надає його на певний строк у розпорядження фрахтувальника для перевезення будь-яких вантажів, за винятком небезпечних і тих, перевезення яких не допускається за умовами чартеру. У тайм-чартері зазвичай передбачається певний район плавання судна.

Стандартні типи тайм-чартеру:

o Судновласник надає фрахтувальнику судно, повністю укомплектоване командою, та несе всі витрати на утримання екіпажу, підтримання судна в придатному для експлуатації стані, на його страхування.

o Фрахтувальник несе всі витрати на придбання палива, води, оплату податків, портових зборів, послуг лоцманів і буксирів, виробництво вантажно-розвантажувальних та інших робіт, пов'язаних з перевезенням вантажів.

o Фрахтувальник сплачує орендну плату за весь час знаходження судна в тайм-чартері, за винятком часу простою, викликаного аварією або поломкою судна.

Поряд з тайм-чартером серед видів фрахтування суден на час існує фрахтування суден в бербоут-чартер. Бербоут-чартер (bareboat charter) - вид договору фрахтування, згідно з яким судновласник передає фрахтувальнику судно без екіпажу на умовах оренди. Фрахтувальник стає тимчасовим власником судна.

В зарубіжній практиці набули поширення угоди про управління (management agreements), згідно з яким обов'язки по забезпеченню завантаження судна і його експлуатації покладаються на операторів. Подібна угода трактується як угода про послуги.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Договір товариства (societas)
ЗАГАЛЬНЕ ВЧЕННЯ ПРО ДОГОВІР
Укладення договору на торгах
Попередній договір
Відповідальність учасників шлюбного договору за невиконання або неналежне виконання договору
Шлюбний договір
ОКРЕМІ ВИДИ ДОГОВОРІВ ТА КВАЗИКОНТРАКТЫ
Особливі умови видавничого ліцензійного договору
Особливості трудових договорів з окремими категоріями працівників
Договір страхування готівкових грошей в касі банку та цінностей, які знаходяться у сховищі банку
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси