Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Методи прийняття управлінських рішень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Диференціальний метод оцінки якості продукції

З попереднього розгляду ми встановили, що метод оцінки якості за узагальненим показником групи властивостей продукції передбачає бінарне розподіл продукції. При цьому оцінювана продукція яких відповідає базовому рівню (мірою або еталону порівняння), або не відповідає заданому базового рівня. На відміну від методу оцінки за узагальненим показником, диференціальний метод оцінки якості продукції пов'язаний з поділом оцінюваної продукції на кілька категорій, тобто здійснюється диференціація продукції по декількох рівнях. (Приклад такої диференціації був представлений в табл. 22.1, що ґрунтується на методиці Харрінгтона.) Особливість диференціального методу полягає в тому, що оцінка якості проводиться на основі декількох найбільш значимих властивостей об'єкта, умовно розглядаються як рівнозначні.

Кількість враховуються властивостей в диференціальному методі обмежене, що полегшує процес оцінювання рівня якості сопоставляемой продукції. За таким принципом зокрема формуються карти технічного рівня оцінюваної продукції.

Приклад найбільш значущих властивостей різних видів виробів електронної техніки представлений в табл. 22.2.

Таблиця 22.2. Приклад найбільш значущих властивостей різних видів виробів електронної техніки

Приклад найбільш значущих властивостей різних видів виробів електронної техніки

Кваліфікаційна оцінка технічного рівня трьох фотоприймальних пристроїв на фотодиодах з бар'єром Шотткі діапазону 3-5 мкм наведена в табл. 22.3.

Кваліфікаційна оцінка проведена за сімома параметрами трьох груп: функціональних (число чутливих елементів, еквівалентна шуму різниця температур, коефіцієнт заповнення поля матриці чутливими елементами), надійність (напрацювання на відмову і довговічність), економія ресурсів (споживання енергії і трудомісткість технічного обслуговування). В дужках вказані відносні величини оцінюваного ФПУЛ. З табл. 22.3 видно, що оцінюваний ФПУ А перевершує аналоги тільки по спожив-

Таблиця 22.3. Кваліфікаційна оцінка технічного рівня фотоприймальних пристроїв на фотодиодах з бар'єром Шотткі

Кваліфікаційна оцінка технічного рівня фотоприймальних пристроїв на фотодиодах з бар'єром Шотткі

ляемой потужності, а всі інші показники поступаються обом аналогам. Висновок: ФПУ Л поступається (не відповідає) світовому рівню.

Технічний рівень (ТУ) оцінюваних виробів, наприклад машинобудування, для яких суттєве значення кожного з показників враховуються визнається нижче ТУ базового зразка, якщо хоча б один з відносних показників менше одиниці.

У тих випадках, коли частина відносних показників властивостей більше або дорівнює одиниці, а частина менша від одиниці, тобто коли є деяка невизначеність в оцінці якості продукції, то рекомендується використовувати наступну методику оцінки. Необхідно всі відносні показники властивостей розділити по значущості на дві групи. У першу (основну) групу слід включити показники, що характеризують найбільш суттєві властивості, у другу - другорядні. Якщо виявиться, що в першій групі всі відносні показники більше або рівні одиниці, то можна вважати, що якість оцінюваного виробу не гірше якості базового зразка.

Для більш точної та більш інформативною оцінки ТУ, що характеризує якість продукції, часто будують циклограму. Циклограма - це діаграма зіставлення показників якості, за якою наочно видно, за яким показником слід приймати коригувальні управлінські, техніко-технологічні рішення.

На рис. 22.3 показана циклограма визначення технічного рівня за показниками якості оцінюваного та базового виробу за допомогою восьми основних показників властивостей, представлених на восьми квалиметрических шкалах.

На шкалах рис. 22.3 відкладені значення показників оцінюваного виробу (точки б) і аналога (точки а). Сполучені між собою точки але кожному виробу утворюють два багатокутника. Багатокутник, утворений точками а, характеризує сукупність властивостей аналога, що розглядається в якості базового зразка. Багатокутник, утворений точками б, характеризує сукупність властивостей оцінюваного виробу. З циклограми ("павутини якості") видно, що площа, займана гратки властивостей оцінюваного виробу менше площі, займаної гратки властивостей аналога 5Д. Це свідчить про те, що ТУ і, отже, якість виробу по сукупності властивостей поступається рівню аналога, незважаючи

Циклограма для визначення якості оцінюваного (б) і базового (а) вироби:

Рис. 223. Циклограма для визначення якості оцінюваного (б) і базового (а) вироби:

1 - формат (число чутливих елементів) ФПУ; 2 - еквівалентна шуму різниця температур; 3 коефіцієнт заповнення поля матриці чутливими елементами; 4 - відсоток виходу придатних виробів; 5 - напрацювання па відмову; 6 - довговічність; 7 - споживання енергії; 8 - трудомісткість технічного обслуговування

ря на те, що значення окремих показників виробу (питома маса, займана площа, встановлена електрична потужність) рівні значень цих показників аналога. Окружність на циклограмі характеризує ідеальне якість, тобто якість, яке може бути досягнуто. На осях (шкалах) відстань від центру кола відповідає граничному значенню параметра - показника властивості.

Кількісно величину підсумкового показника якості, тобто рівень якості (Кк), можна розрахувати як визначення середнього арифметичного значення всіх рівнів враховуються властивостей/З,), зіставляються зразків а і б:

У більшості випадків співвідношення нормованих показників властивостей носить більш складний характер. У цих випадках кількісну оцінку якості доцільно здійснювати з допомогою комплексного або змішаного методів кваліметрії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Змішаний метод оцінки якості продукції
Метод оцінки якості продукції за її економічної ефективності
Метод оцінки якості продукції за її найважливішого показника
Метод оцінки рівня якості різнорідної продукції
Метод комплексної оцінки якості продукції
Функціональні структурні елементи методик оцінки якості
Реєстраційні методи визначення якості товару
Якість продукції та технічне регулювання
Конкуренція і якість продукції
Систематизація методик оцінки якості промислової продукції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси