Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вимоги пожежної безпеки до котелень установок

Установки, що виробляють пар або гарячу воду, називаються котельними установками. Залежно від призначення вони бувають опалювальних, опалювально-виробничі і виробничі. По розміщенню на генеральному плані установки поділяються на окремо стоячі, прибудовані до будівель іншого призначення і вбудовані в будинки іншого призначення.

Парогенератори, встановлені у виробничих або опалювально-виробничих котелень, виробляють пар, який використовують в технологічних процесах (сушка, стерилізація, пастеризація), а також для забезпечення теплотою систем опалення, вентиляції і гарячого водопостачання.

Пожежна безпека котельних установок при їх проектуванні та експлуатації забезпечується дотриманням протипожежних вимог, викладених у будівельних нормах і правилах з проектування котельних установок і Правила пристрою і безпечної експлуатації парових і водогрійних котлів.

Дії оператора при пожежі в котельні, вибухи газів в топці і газоходах котла. Якщо пожежа загрожує котельні або виник в самій котельні, слід прийняти міри до повної зупинки котлів та попередження їх вибуху, для чого необхідно закрити запірний запобіжний клапан, засувку на вводі, а також усі крани і засувки; відкрити крани продувних свічок і вжити заходів до гасіння вогню; закрити шибер за котлом; закрити вікна і двері; якщо котел паровий, вимкнути живильний насос; підняти запобіжні клапани і заклинити їх, щоб вони не могли закриватися і забезпечували випуск пари в атмосферу; викликати пожежну команду.

На випадок пожежі в котельні повинен бути наступний протипожежний інвентар: вогнегасники ОП-5 (один на кожну топку), ящик місткістю 0,5 м3 з сухим піском і дві сталеві лопати, повсть або ковдру, шланг для водопровідного крана.

Вибух газів може відбутися в топці або у верхній частині газоходів. При вибуху газів в газоходах підвищується тиск і можливі випадки руйнування обмурівки, а в топці відбувається викидання полум'я з оглядового і завантажувального отворів при відкритій топкових дверцятах або крізь щілини при закритих дверцятах, що піддає небезпеці обслуговуючий персонал котельної. У разі вибуху газів в топці або газоходах котла обслуговуючий персонал зобов'язаний негайно зупинити роботу і доповісти про це особі, відповідальній за котельню.

Заходи пожежної безпеки при експлуатації газовикористовуючого обладнання

Пожежна небезпека газового обладнання характеризується можливістю утворення вибухонебезпечних сумішей газу з повітрям і високими температурами на поверхнях елементів печей та апаратів. Вибухонебезпечні суміші при витоку газу можуть утворюватися в приміщеннях при відсутності в них вентиляції, а також в обсязі печей та апаратів.

Не допускається газового опалення в приміщеннях, що відносяться по пожежній небезпеці до категорій А, Б і В, складських приміщеннях, гаражах на 50 і більше автомашин, в приміщеннях, які виконані з легких металевих конструкцій з утеплювачем із горючих матеріалів у стінах та перекриттях, а також у приміщеннях підвальних і цокольних поверхів.

Апарати водонагрівальні ємкісні газові слід встановлювати в нежитлових приміщеннях у вогнетривких стін на відстані не менше 15 см від стіни. Допускається установка апаратів у спаленних стін за умови ізоляції стіни покрівельною сталлю по листу азбесту завтовшки 3 мм або асбестофанерой, яка повинна виступати на 10 см за габарити корпусу.

При установці водонагрівача на згораючи підлогу останній необхідно ізолювати покрівельною сталлю по листу азбесту завтовшки 3 мм або іншим вогнетривким матеріалом.

Опалювальні прилади з пальниками інфрачервоного випромінювання, призначені для опалення приміщень без постійного обслуговуючого персоналу, повинні передбачатися з автоматикою, яка забезпечує припинення подачі газу при згасанні полум'я пальника.

Відстань від пальників інфрачервоного випромінювання до конструкцій з горючих матеріалів (стіни, перегородки, віконні та дверні коробки тощо) повинно бути не менше 0,5 м при температурах випромінюючої поверхні до 900 °С і не менше 1,25 м при температурах вище 900 °С, стеля і конструкції з горючих матеріалів над пальником необхідно захищати або екранувати вогнетривкими матеріалами.

Для відводу продуктів згорання від газових апаратів і печей має передбачати окремий димар від кожного апарата або печі. Допускається в існуючих будівлях приєднання до одного димоходу не більше двох газових апаратів або печей, розміщених на одному або різних поверхах, за умови вводу продуктів згорання в димохід на різних рівнях не ближче 50 см один від одного або пристрою в димоході на таку ж висоту розтинів.

Відстань від з'єднувальної димовідвідної труби до стелі з негорючих матеріалів або стіни повинно прийматися не менше 5 см. При наявності дерев'яних виштукатурюють стель і стін ця відстань приймається не менше 25 див. В разі оббивки зазначених конструкцій покрівельною сталлю по листу азбесту завтовшки 3 мм відстань можна зменшити до 10 див. Оббивка повинна виступати за габарити димовідвідної труби на 15 см з кожного боку.

Забороняється використовувати для відведення в атмосферу продуктів згоряння газу димоходи, виконані з силікатної цегли, шлакобетонних та інших нещільних або пористих матеріалів. Під час експлуатації димоходів від газових апаратів і печей необхідно проводити періодичну перевірку і чистку каналів. Димоходи підлягають періодичній перевірці і чищенні в такі строки: один раз в квартал - цегляні димарі від проточних газових нагрівачів, один раз в рік - азбоцементні димоходи, виконані із спеціальних блоків жаростійкого бетону, димоходи від проточних водонагрівачів, обладнаних автоматикою по тязі, димоходи від опалювальних і опалювально-варильних печей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Пожежна безпека при експлуатації аміачних холодильних установок
Пожежна безпека
Вимоги безпеки до місць установки стрілових кранів
Пожежна безпека на підприємствах переробної промисловості
Загальні вимоги безпеки при експлуатації аміачного і фреонового холодильного обладнання
Вимоги безпеки при експлуатації обладнання для формування м'ясопродуктів
Вимоги безпеки при експлуатації обладнання для засолу
Безпечна експлуатація технологічного обладнання галузі
Заходи пожежної безпеки при експлуатації систем вентиляції і кондиціонування повітря
Вимоги безпеки при експлуатації обладнання для подрібнення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси