Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мистецтво Римської імперії

Першим імператором Риму був Октавіан Август (період правління 27-14 рр. до н. е.). Пізніше ім'я "Серпень" (возвеличенный богами) стане імператорським титулом. Серпень сприяв відновленню римського світу, відбудовував і прикрашав Рим, сприяв розквіту римської культури та утвердження нового стилю в літературі та мистецтві, який отримав назву "серпневий класицизм". Основною метою нового стилю було прославлення особистості імператора-полководця. У знаменитої статуї "Серпень з Прима Порта" він постає у військових обладунках, але босим, подібно античному герою. Як свідчить історія, Серпень був невисокого зросту і мав крихка статура. Тут же він зображений атлетом, риси обличчя ідеалізовані. Дельфін з фігуркою Амура підкреслює божественне походження імператорського роду. Ця статуя Серпня - програмний твір епохи імперії. Класичне за формою, репрезентативне за змістом - таке рішення образу буде дуже привабливим для імперської свідомості всіх наступних епох. Гарний як бог Октавіан у своїх численних скульптурних зображеннях значно відрізняється від жорстких, зморшкуватих, але правдивих предків-республіканців.

Парадність, величність, пишність, - такі основні риси, властиві архітектурі цього часу. Форум Серпня буде виражати ідею торжества держави. На відміну від республіканських форумів, які більшою мірою носили характер торгових ринків, форум Серпня носить парадний характер: в глибині стоїть на високому подіумі храм Марса-Месника - типовий римський храм з глибоким портиком коринфського ордера, стіни облицьовані білим мармуром. Октавіан добудував закладений ще Цезарем театр Марцелла. Конструкція римського театру відрізнялася від грецької, який був як би частиною природи, де використовувалися схили пагорбів, на яких розташовувалися місця для глядачів. Римський театр - це вже архітектура, де зорові ряди розташовувалися на спеціально зведених, поступово підвищуються півколами стінах. В честь Серпня в кінці I ст. до н. е. був споруджений Вівтар Миру. Це невелика прямокутна в плані споруда цікаво перш за все своїми рельєфами, які прикрашають стіни. Композиції рельєфів поєднують у собі вплив грецької класики з римської детальністю і детальністю зображуваних сюжетів.

В скульптурних портретах римлян цієї епохи, зовні спокійних і безпристрасних, з'являється почуття тривоги, якими переймався свідомість людей, остаточно втратили республіканські ідеали.

До "серпневого класицизму" відноситься третій, помпеянский стиль, "египтизирующий". Стиль вишукано декоративний, включав в себе елементи архітектури, орнамент, східні мотиви, часто повторювані фігури сфінксів, сюжети з грецької міфології.

Епоха наступних династій продемонструвала повною мірою імперську сутність рабовласницького свідомості. Ледве "витончений покрив класицизму часу Серпня спаде", література і мистецтво почнуть культивувати людські пороки. Імператори Тіберій, Калігула, Нерон з династії Юліїв-Клавдіїв (I ст. н. е..) прагнули передусім до задоволення своїх примх: будували розкішні палаци, вілли. Імперія вступала в свій зрілий період. Архітектура цього часу відрізняється гігантоманією, надмірно розкішною обробкою ("Золотий будинок" Нерона), але одночасно геніальним і зухвалим інженерним рішенням. Новий будівельний матеріал - бетон, арочно-блокові конструкції - давали можливість будівельникам втілювати грандіозні проекти. При імператорі Веспасиане (69-79) був закладений величезний амфітеатр Колізей для гладіаторських боїв, де уявлення могли дивитися одночасно 50 тис. глядачів. Театр має форму еліпса, від арени відходять поступово підвищуються радіальні стіни. Найвища зовнішня стіна є чотириярусною аркаду з колонами різних ордерів. У нішах арок стояли статуї. Конструкція Колізею підпорядкована його функціональним призначенням. Глядачі могли через 80 входів і виходів швидко заповнювати та звільняти місця.

В честь військових перемог римські імператори споруджували тріумфальні арки. По архітектурі арки, як і за римським портретів, можна судити про художні смаки і звичаї переможців. Арки прикрашалися рельєфами з зображенням переможних походів воїнів на чолі з імператором (Арка Тіта, I ст. н. е..).

Розквіт римської імперії був пов'язаний з іменами ще двох імператорів: Траяна і Адріана (II ст. н. е..). Час правління Траяна характеризується відродженням республіканських традицій і зверненням до спадщини еллінізму. Масштабна будівельна діяльність цього імператора здійснювалася завдяки знаменитому зодчому Аполлодору з Дамаска, який побудував форум Траяна - розкішний і величний ансамбль з бронзовою статуєю імператора в центрі, базилікою, бібліотеками і збереглася колоною. Колона Траяна (40 м) складена з мармурових блоків круглої форми, на яких по спіралі розташовувався рельєф, докладно оповідає про військових битвах римлян на чолі з імператором. Траян прославляв насамперед себе - його зображення вміщено на колоні дев'яносто разів! Мистецтво цього часу відрізнялося стилізацією під позднереспубликанский портрет. Якщо порівняти статую Серпня Прима Порте зі статуєю Траяна, то ми побачимо різницю в трактуванні героїчних образів. У позі Траяна є деяка байдужа млявість, на відміну від піднесеного доблесного Серпня.

До останнього етапу розквіту імперії відноситься чудовий пам'ятник епохи Адріана - храм всіх богів Пантеон, в конструкції якого гармонійно поєднуються всі об'єми циліндра ротонди, перекритою банею, та паралелепіпеда портика з колонами коринфського ордера. Храм став втіленням архітектурної та інженерної думки Стародавнього Риму. В основу художнього образу Пантеону покладено суворий розрахунок: ширина дорівнює половині висоти всього будинку, також отримала дозвіл ідея осьової спрямованості круглого будівлі. Мистецтво часу правління Адріана (117-138) було орієнтоване на грецьку культуру. Самого Адріана скульптори зображують схожим на грецьких мудреців - з бородою, зосередженим і задумливим поглядом. Естет Адріан був людиною своєї епохи, і в його рисах ми легко угадуємо владного і гордовитого цезаря.

У другій половині III ст. н. е. в портретах починає переважати емоційний початок: легкий смуток, меланхолійність, задума. Особливість обробки мармуру, досконала техніка в створенні особи, зачіски роблять ці портрети воістину шедеврами римського мистецтва ("Портрет сириянки", "Портрет чоловіка"). До цього періоду належать життя і правління Марка Аврелія - філософа, полководця. Бронзова кінна статуя імператора стоїть на площі Капітолія. Трактування образу позбавлена стереотипності, немає войовничості і владності, властивих таким пам'яткам, в обличчі й постаті Марка Аврелія задума та спокій.

Римляни в III-IV ст. н. е. будують грандіозні лазні - терми. Особливо відрізнялися своїми розмірами знамениті терми імператора Каракалли. Ці величезні приміщення для відпочинку і розваг знаті вражали своєю розкішшю і багатством декору. Римський плебс вимагав "хліба і видовищ", проводячи велику частину свого часу на форумах, в термах, амфітеатрах. Римська імперія наближалася до свого логічного кінця.

В скульптурних портретах імператорів з'являється злостивість, запеклість, підозрілість. Образи страшні своїм нічим не прикритим реалізмом (портрет Каракалли, 211-217; портрет Філіпа Аравитянина, 244-249).

У 395 р. Римська імперія розділилася на Західну і Східну. До цього періоду сформувалася нова картина світу, нові художні ідеали, знайшли відображення в наступний період історії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мистецтво Римської імперії
Римська література періоду становлення імперії
Мистецтво Римської республіки
Правове становище римських громадян
Економічна думка римських аграріїв
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РИМСЬКОГО СПАДКОВОГО ПРАВА
ДЖЕРЕЛА РИМСЬКОГО ПРИВАТНОГО ПРАВА
Поняття та основні риси римського приватного права
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РИМСЬКОГО СІМЕЙНОГО ПРАВА
Прикладне мистецтво
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси