Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ординське панування на Русі

Ніколи раніше в своїй історії Давня Русь не відчувала такого потрясіння, як в 1237-1241 рр. Ні набіги половців, ні напади "ляхів" і угорців не йшли ні в яке порівняння з тим, що пережили давньоруські землі в роки навали Батия.

Основний удар обрушився на міста - ремісничо-торгові, адміністративні і культурні центри земель. За даними археологів, із 74 міст було зруйновано 49, причому майже третина їх не була відновлена. Міська життя на Русі прийшла в занепад. Ремесла і торгівлі був нанесений величезний збиток. Багато видів ремесел зникли, спостерігалося загальне огрубіння і спрощення технічних прийомів. Майже на ціле століття припинилося кам'яне будівництво.

Руйнування міст - це й удар по культурі Давньої Русі. У вогні пожеж зникли безцінні книжкові та художні скарби, зруйновані пам'ятники архітектури.

Навала ускладнило демографічну ситуацію (деякі дослідники говорять навіть про демографічну катастрофу). Знадобилися роки, щоб відновити чисельність населення. Правда, різні категорії населення постраждали по-різному. При штурмі міст загинуло безліч жителів. Різко зменшилася і чисельність феодалів. Дружинники, бояри, князі полягли в нерівному протистоянні. З дванадцяти рязанських князів загинули дев'ять на чолі з князем Юрієм Івановичем. У складі так званого старомосковского боярства вірних слуг Івана Калити і його наступників - немає боярських родів, згаданих у джерелах домонгольського періоду. Сільське населення, яке мало можливість сховатися в лісах, мабуть, постраждало менше.

Після навали Русь увійшла до складу Золотої Орди. Система політичного та економічного панування золотоординських правителів над руськими землями визначається як ординське ярмо. Суверенні права перейшли до верховного правителя - хана Золотої Орди, якого на Русі називали царем. Князі, як і раніше, керували підвладним населенням, колишній порядок спадкування зберігався, але лише при умові згоди правителя Золотої Орди. Князі потягнулися в Орду за ярликами на князювання.

Князівська влада була побудована в систему управління Монгольської імперії, яка передбачала жорстко фіксоване підпорядкування. Удільні князі підкорялися своїм старшим князям, старші князі (хоча і формально) - великому князю, який, у свою чергу, вважався "улусником" хана Золотої Орди. Потенційно така система упрочивала авторитарні традиції Північно-Східної Русі. Князі, абсолютно безправні перед ханом, розпоряджалися своїми підданими. Віче не визнавалося як владний інститут, бо відтепер єдиним джерелом всякої влади був ханський ярлик. Вояре і дружинники перетворювалися у рабів, цілком залежних від князівської ласки.

В 1243 р. володимирський князь Ярослав Всеволодович отримав від Батия спеціальну грамоту, вирішувати йому правити в руських землях від імені ординського хана, - ярлик па велике князювання. За своїм значенням для подальшої історії Русі ця подія була не менш важливо, ніж сама монгольська навала. Князю вперше було надане право представляти інтереси Орди в руських землях. Тим самим руські князі визнавали повну залежність від Орди, а Русь була включена до складу Великої Монгольської імперії. Залишаючи ставку Батия, Ярослав Всеволодович залишив заручником сина Святослава. Практика заручництва була широко поширена в Монгольської імперії. Вона надовго стане нормою у взаєминах Орди і Русі.

Новий порядок затвердження старшинства негайно обернувся гострою боротьбою за великокнязівський ярлик. Незабаром Ярослав Всеволодович був викликаний до столиці Монгольської імперії далекий Каракорум. Правив там великий каан Гуюк ворогував з Батиєм. Він вирішив замінити великого князя. Ярослав був отруєний. У 1247 р. старші сини Ярослава, Олександр і Андрій, вирушили у монгольські степи. Ярлик па велике Володимирське князювання був переданий молодшому Андрію. Олександру дістався Київ, в якому після навали залишилося не більше двохсот будинків. У 1249 р. брати повернулися на Русь. Олександр відмовився їхати в Київ і спробував, заручившись підтримкою Батия, домогтися великого князювання. З цього моменту князі стали боротися не за князівства, а за ярлик на велике князювання: кому хан його віддасть, той і буде "найстарішим" на Русі. Ця боротьба принесла простим людям незліченні страждання.

Через три роки великим кааном став Менгке, посаджений на монгольський престол Батиєм. Ярлик на велике князювання був переданий Олександру Ярославичу. Брати Олександра, колишній великий князь Андрій і тверський князь Ярослав і галицький князь Данило Романович, наважилися чинити опір волею ординського хана. У відповідь Батий відправив на Русь монгольський загін під командуванням воєводи Неврюя. "Неврюева рать" (1251 р.) надовго запам'яталася російським людям. За кількістю пролитої крові і жорстокості цей набіг навряд чи поступався Батыеву навалі. Андрій Ярославич був розбитий і втік до Швеції. Одночасно почався наступ на Данила Галицького, спроби якого вступити в союзницькі відносини з католицьким заходом викликали занепокоєння в Орді. Данилові Романовичу вдалося відбити наступ монголів, однак окремі землі князівства були втрачені.

Залежність від Орди найбільш повно проявлялася в зборі данини. Па Русі вводилася звичайна в підкорені Золотою Ордою землях система оподаткування, яка отримала па-звання "ординського виходу". В Суздаль, Рязань, Муром і Новгород прямували численники, з метою проведення поголовної перепису населення. За результатами перепису спеціальні монгольські чиновники - баскаки - збирали данину з підкорених пародов. Так Чингисиды і ординська знати економічно реалізовували своє панування на підкореної Руської землі.

Крім "виходу" населення зобов'язувалося містити ординських чиновників і військові загони. Обтяжливими були княжі поїздки в Сарай, куди не показувалися без багатих дарів.

Баскаки-намісники і додані їм військові загони стежили за лояльністю князів, збором "виходу" і карали за непокору. Жорстокість, з якою діяли баскаки, була покликана навічно поселити в серцях підкорених народів "ординський страх", що пригнічує в зародку всяку думку про опір.

В кінці 50-х років новгородці відмовилися прийняти численников. В новгородські події втрутився Олександр Ярославич, який не тільки надав книжники своїх "мужів для числення", але і сам супроводжував татар: "І изочтоша всю землю Новогородскую і Псковську".

Великий князь не вважав можливим чинити опір вимогам хана. Його ординська політика виявилася протилежною західній політиці - він скорився. Можна по-різному ставитися до цієї позиції, але не можна відмовити Олександру Ярославичу в реалізмі. Він розумів, наскільки згубними можуть бути наслідки від нового ординського нашестя і наскільки мізерні шанси на успішне протистояння йому. Князь змусив новгородців змиритися і виконати вимоги Орди, вже готової послати на північний захід свої каральні загони. Однак народне опір не пройшло даром. У 1262 р. хвиля виступів проти "лютого томленья" від збирачів податків прокотилася по містах Північно-Східної землі - в Ростові, Угличі, Устюзі, Ярославлі, Суздалі, Володимирі. Багато баскаки і купці-мусульмани, яким передавали збір данини, були вбиті. В Орді вважали більш вигідним передати значну частину збору данини руським князям. Це призвело до поступового згортання баскачества.

У листопаді 1263 р., повертаючись із Орди, помер Олександр. Існує версія, що князь був отруєний в Сараї. Пізніше Олександр Ярославич був зарахований церквою до небесним покровителям Руської землі і російського воїнства. Обмеженість джерел відкриває широке нулі для інтерпретації вчинків Олександра Ярославича. Безперечно, однак, що в один з найважчих періодів вітчизняної історії він став авторитетним і мужнім захисником країни. Тому при всій этикетности вигуки митрополита Кирила з приводу смерті князя, він, мабуть, передає щирі почуття сучасників: "Чада мої, розумійте, яко вже зайде сонце землі Суздальської".

Спадкоємці Олександра Невського повели відчайдушну боротьбу за володимирський престол. Особливо гострим було суперництво між синами Олександра Невського Дмитром Переяславським і Андрієм Городецьким і їх дядьком, засновником династії тверських князів Ярославом Ярославичем. Князі запобігали перед ханами і їх оточенням, оббріхували і доносили один на одного, наводили ординців на своїх суперників. Так, в 1280 р. Андрій Олександрович "многі дари дала цареві і великим князем ординським, і всіх наповни багатством, і вмов і уласка всіх, і изпроси собі велике князювання Володимирське у царя під братом своїм старим, великим князем Дмитром Олександровичем" і з ординської є раттю прийшов на Русь.

Спираючись на воєначальника Ногая, який отримав в Орді настільки сильний вплив, що став саджати на престол угодних йому ханів, Дмитро повернув велике князювання. Але в 1292 р. Андрій доніс в Орду, що ніби Дмитра Олександрович приховує данину. Відправлена на Русь "Дюденева рать" "взяша Владимер, і церква Володимерскую разграбиша, і посудини священні вся поимаша". Крім Володимира розграбували Суздаль, Юр'єв, Переяславль, Дмитрів, Москви, Коломну, Можайськ, всього 14 міст. Андрію Олександровичу знову дісталося велике князювання (у 1294 р. Дмитро захворів і помер).

Однак це не призвело до політичної стабілізації. Проти Андрія виступили син померлого Дмитра Іван Переяславський, рідний брат Данило Олександрович Московський і двоюрідний брат Михайло Ярославич Тверський. Військові дії чергувалися з княжими з'їздами, покликаними примирити сторони, і зверненнями в Орду. В 1304 р. великий князь Андрій Олександрович помер. Ярлик на Володимирське княжіння отримав Михайло Тверський.

Питання про оцінку та наслідки ординського панування на Русі - предмет гострих суперечок. Традиційно вважається, що навала Батия призвело до встановлення ординського ярма. Наслідки ярма оцінюються негативно.

Істотно сповільнилося господарський розвиток міст і сіл. Були порушені традиційні зв'язки як між різними землями, що колись входили до складу Давньоруської держави, так і з Візантією і Заходом. Згубно позначилися на економічному житті численні "ординські раті" і данина, сплачувана в Орду. Значна частина господарських ресурсів вилучалася у різних верств населення і прямувала до "царя" та його оточенню.

В політичному відношенні руські князівства з втратою незалежності виявилися ще більш відособлені між собою та ізольовані від Заходу. Стародавня Русь, колись колишня східним кордоном Європи, перетворилася на західний кордон Золотої Орди.

Внаслідок ординського ярма колишні взаємини між князями і їх васалами боярами і дружинниками - пішли в минуле. З'явилося покоління слухняних підданих, покірливих княжих слуг, навіть не помышлявших про "зустрічному слові" - висловленою вголос незгоду з волею князя.

Самі руські князі, переведені до положення безправних рабів хана, поступово переносили цю модель взаємовідносин па своїх підданих. Самодержавна влада, прийнята пізніше в єдиній Російській державі, успадкує таким чином багато тиранічні, східні риси, властиві ординського володарювання.

Ординське ярмо додасть новий напрямок духовним шуканням суспільства. Тема патріотизму і скорботи про загиблих захисників землі Руської чітко зазвучить в літописах і повістях тих років. Вже в кінці XIII ст. письменники стануть мріяти про сильну всеподавляющей князівської влади, здатної звільнити країну від ярма іновірців. Подібний тип свідомості стане одним з витоків самодержавної влади.

Ярмо мало чим збагатило Русь. Як зауважив А. С. Пушкін, "татари не були схожі на маврів. Вони, завоювавши Росію, не подарували їй ні алгебри, ні Аристотеля".

Однак у сучасній історіографії існують і інші підходи та оцінки. Перш за все ставиться під сумнів коректність самого поняття "ординське ярмо". Це не означає, що заперечується ординське панування. Ярмо і влада мають різні смисли. Зазначається, що поняття ярма погано сумісна з автономією Русі - зі збереженням влади князя, традиційних структур управління, роллю церкви. Навіть численні татарські набіги і раті осмислюються дещо інакше: підкреслюється та обставина, що в багатьох випадках самі князі "наводили" татар на своїх суперників і таким чином виявлялися винними у розорення Руської землі. Це не означає, що дана точка зору збігається з "євразійської" схемою, згідно з якою питома Русь мирно існувала і розвивалася в межах Золотої Орди. Пребывание1 під ординським пануванням було пов'язане з величезними потрясіннями і змінами.

Якою б гострою не була дискусія про характер і наслідки ординського панування на Русі, не можна не відзначити наступне: з другої половини XIII ст. розвиток руських земель сповільнилося. Звичайно, було б помилково пов'язувати причини відставання Русі лише з пануванням золотоординських ханів. З часом з'явилися інші чинники, що гальмували соціально-економічний та політичний розвиток країни. І все ж витоки російського прагнення за будь-яку ціну і в короткі строки подолати відсталість і стати врівень з передовими країнами слід шукати в трагічних подіях цього часу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Ординське панування на Русі
Кінець ординського панування. Русь і Литва на рубежі XV-XVI ст.
Кінець ординського панування. Русь і Литва на рубежі XV-XVI ст.
Культура Руських земель у період монгольського панування (середина XIII-XV ст.)
Державність та державне управління в руських землях у період політичної роздробленості Русі і ординського нашестя (XII - середина XV ст.)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси