Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Цивільна служба федеральної судової влади, прокуратури та інших федеральних державних органів

Громадянська служба федеральної судової влади на сьогоднішній день складається з чотирьох абсолютно самостійних і паралельно існуючих цивільних служб: трьох федеральних судів - Конституційного, Верховного та Вищого арбітражного, а також Генеральної прокуратури. Кожна з них має свою специфіку, обумовлену специфікою забезпечення здійснюваних державних повноважень (табл. 9).

Таблиця 9. Склад кадрів федеральної державної цивільної служби та підлозі, категоріям і групам посад судової влади і прокуратури на 1 жовтня 2011 р.

Склад кадрів федеральної державної цивільної служби та підлозі, категоріям і групам посад судової влади та прокуратури на 1 жовтня 2011 р.

Що конкретно являє собою кожна з чотирьох цивільних служб федеральної судової влади?

Громадянська служба Конституційного Суду РФ в організаційному плані складається з 19 секретаріатів суддів, центрального секретаріату, фінансового управління, відділу кадрів, управління справами. Невеликі секретаріати суддів Конституційного Суду РФ підпорядковуються безпосередньо суддям. Центральний секретаріат, фінансове управління, відділ кадрів і управління справами не соподчинены між собою. Вони підкоряються тільки керівництву Конституційного Суду РФ. При цьому фінансове управління та відділ кадрів не мають внутрішніх структур, а центральний секретаріат і управління справами мають.

В апараті Верховного Суду РФ всі підрозділи безпосередньо підпорядковуються тільки керівництву Верховного суду. У відповідності з Федеральним конституційним законом від 31 грудня 1996 року № 1-ФЗ "ПРО судову систему Російської Федерації" від 6 січня 1997 р. при Верховному Суді РФ створено судовий департамент, призначення якого - організаційне та матеріально-технічне забезпечення судів загальної юрисдикції та органів суддівського співтовариства (Всеросійського з'їзду суддів, Ради суддів РФ і Вищої кваліфікаційної колегії суддів РФ). Керівник судового департаменту призначається на посаду і звільняється з посади Головою Верховного Суду за згодою Ради суддів РФ. Працівники цього департаменту є цивільними службовцями, їм присвоюються класні чини та інші спеціальні звання. Судового департаменту при Верховному Суді РФ відразу було надано право юридичної особи.

Що стосується апарату Вищого Арбітражного Суду РФ, то він може бути структурований на чотири групи апаратів: два секретаріату, дві групи консультантів, п'ять відділів, чотири управління. Тут також, як і у Верховному Суді РФ, всі підрозділи безпосередньо підпорядковуються керівництву Вищого Арбітражного Суду. Внутрішню структуру мають тільки управління.

Але Конституції складовою частиною судової влади в Російській Федерації є також прокуратура. Її основне призначення - здійснення контролю за виконанням прийнятих в країні законів, а також участь у судових засіданнях. Громадянська служба Генеральної прокуратури РФ будується і функціонує на тих самих правових засадах, що й цивільні служби федеральних міністерств. Тому тут мають місце приблизно ті ж проблеми. І головна серед них - нестабільність апарату, яка багато в чому обумовлюється низькими окладами і відсутністю в ньому механізмів подвійного підпорядкування.

Як відомо, в останні роки судова реформа йшла єдиної федеральної цільової програмі. Стверджувати, що всі цілі були досягнуті, не візьметься ніхто. Щоб оцінити, хороша наша судова система або не дуже, найкращий критерій - зростання (або зниження) довіри в суспільстві до судів. На жаль, невирішені проблеми тут також актуальні, невдоволення роботою судів триває.

Безсумнівно, на неякісну роботу судів певною мірою позначається надмірна перевантаження. В ланці, яке найближче до людей, у світовій юстиції (суди загальної юрисдикції) в середньому на одного суддю припадає 139 справ у місяць. Є суди, в яких перевантаження ще більше, іноді навантаження на суддю 450 справ у місяць. При такому вале важко говорити про якість судових рішень, про їх об'єктивності, так само як і про терміни розгляду.

На думку судових авторитетів, вихід з подібної ситуації тільки один - в поділі функцій. В системі загальної юрисдикції треба створювати спеціалізовані структури. Потрібна ювенальна (дитячий) юстиція, а також патентний суд. В арбітражних судах поглиблення спеціалізації може йти по податкових, корпоративних спорах та у справах про неспроможність. Навантаження на суддів можна зменшити за рахунок використання спрощених форм, примирних процедур, позасудових та судових розглядів, альтернативних способів врегулювання спорів.

Серед першочергових завдань - створення адміністративного суду. Адже адміністративне правосуддя - це спори громадянина і держави, коли громадянин скаржиться на свавілля бюрократів. У середньому суди загальної юрисдикції розглядають в рік близько 600 тис. справ, які можна віднести в розряд адміністративних. Причому громадяни виграють до 65% цих справ, а могли б і більше. Тому для вирішення спорів між громадянами та владою потрібна спеціальна процедура, що здійснюється адміністративним судом, який захищає в першу чергу громадян.

У суб'єктах РФ є структури федеральних Верховного і Вищого Арбітражного судів, а також Генеральної прокуратури, які повинні координувати свою роботу з органами влади суб'єктів РФ.

Що являє собою громадянська служба "інших (інших) органів влади"? Вже говорилося, що на федеральному рівні поступово складається група державних органів, які не можуть бути включені в три традиційні гілки влади (законодавчу, виконавчу та судову). Ці органи зазвичай відносять до інших органів влади. У них також є громадянська служба. В даний час сюди відносять, насамперед, Уповноважених з прав людини та прав дитини, Центральну виборчу комісію РФ, Рахункової палати РФ, а також фінансові органи - Центральний банк і три накопичувальних фонду.

Оскільки Уповноважений з прав людини РФ і Уповноважений з прав дитини РФ (їх ще називають омбудсменами) обираються Державної Думою, Центральна виборча комісія РФ формується на паритетних засадах Президентом РФ і Федеральними Зборами, а Рахункова палата РФ - двома палатами Федеральних Зборів, їх цивільні служби жодної гілки влади не підпорядковані й існують самі по собі (табл. 10).

Причому якщо в цих державних органах цивільні служби є, то у фінансових органах їх з незрозумілих причин все ще немає. Хоча дані органи, по-перше, основне державні, а по-друге, також мають досить великі адміністративні апарати. Що заважає узаконити тут цивільну службу? Адже цивільний орган без громадянської служби - це в принципі вже і не державний орган.

Таблиця 10. Склад кадрів федеральної державної служби по підлозі, категоріям і групам посад інших державних органів на 1 жовтня 2011 р.

Склад кадрів федеральної державної служби по підлозі, категоріям і групам посад інших державних органів на 1 жовтня 2011 р.

На регіональному рівні також створюються свої виборчі комісії та рахункові палати, але вони непідзвітні аналогічним федеральним структурам.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Державна громадянська служба як адміністративна влада
Державна реєстрація нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА В ОРГАНАХ І УСТАНОВАХ ПРОКУРАТУРИ
Система і компетенція федеральних органів виконавчої влади, що забезпечують безпеку Російської Федерації
Представницькі органи влади
Громадянська служба федеральної законодавчої влади
Громадянська служба федеральної виконавчої влади
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ, ІНТЕРЕСІВ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ, СЛУЖБИ В ОРГАНАХ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Органи державної влади і місцеве самоврядування
Підстави і мета участі в цивільному процесі державних органів, юридичних осіб і громадян, від власного імені захищають права інших осіб
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси