Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Конкурентоспроможність товарів і послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Методи оцінки конкурентоспроможності товарів

Оцінка конкурентоспроможності товарів здійснюється:

o споживачами при виборі товару;

o товароизготовителями при проектуванні нового товару;

o торговими організаціями при аналізі ринку та асортименту;

o споживчими організаціями в рамках незалежної споживчої експертизи.

В табл. 25 представлена класифікація методів оцінки.

Таблиця 25

Класифікація методів оцінки конкурентоспроможності товарів

Ознака класифікації

Методи

1. Використовуваний принцип

Органолептичні, реєстраційні, вимірювальні, експериментальні, розрахункові, соціологічні, експертні, статистичні, аналітичні, маркетингові

2. Номенклатура критеріїв

Прямі

Непрямі

3. Стадія оцінки (виходячи з життєвого циклу продукції)

Застосовуються на стадіях проектування та виготовлення продукції

Застосовуються на стадіях реалізації та експлуатації

4. Форма подання даних

Графічні

Матричні

Розрахункові

Об'єднані: розрахунково-матричні, розрахунково-графічні

Методи, що застосовуються виходячи з використовуваного принципу

При оцінці одиничних критеріїв конкурентоспроможності на основі використовуваного принципу застосовуються органолептичні, реєстраційні, вимірювальні, експериментальні, соціологічні та експертні методи, розглянуті в п. 2.1. Визначення групового та узагальненого критеріїв здійснюється розрахунковим методом.

Необхідно підкреслити високу достовірність експериментальних методів (хоча вони трудомісткі і тривалі), які дозволяють оцінити рівень якості товарів в реальних умовах експлуатації. Цей метод застосовується в рамках споживчої експертизи. За замовленням споживчих організацій в магазинах закуповуються зразки товарів одного призначення для споживчої експертизи. Особливо цінні результати порівняльних випробувань, які передбачають перевірку товару в реальних умовах експлуатації (швейних машин, електробритв). Така експертиза дозволяє перевірити ті показники, про які фірма не повідомляє в експлуатаційній документації або дає не завжди достовірні відомості. Такого роду випробування споживчі організації почали організовувати ще в 1960-х рр.

Наприклад, лабораторією при японському журналі "Курасино Тэте" (друкованому органі японської асоціації споживачів) була проведена перевірка 34 швейних машин з електричним приводом. На відміну від стандартних випробувань, які передбачають запуск машин на кілька годин (або кілька десятків годин) на холостому ходу без виконання на них робочих операцій з тканиною, лабораторія провела випробування в умовах, близьких до експлуатаційних. При експертизі (вона тривала 11 міс.) на кожній швейній машині було опрацьовано 10 тис. м тканини. Для вироблення правильного судження на кожній швейній машині по черзі шили різні люди - досвідчені і менш досвідчені. Кожен використовував за кілька сотень метрів тканини. Результати споживчої експертизи не збіглися з результатами випробувань, проведених в лабораторії підприємств-виготовлювачів.

Покупець, особливо закордонний, дуже уважно стежить за публікаціями видань для споживачів, дуже чуйно реагує на результати тестових оцінок товарів-аналогів.

При оцінці групових критеріїв, зокрема, продукції конкурентів, товаровиробниками широко використовуються аналітичні методи. Одним з них є "реінжиніринг" (конструювання навпаки). Фірма закуповує конкуруючі товари і розбирає на окремі деталі для того, щоб оцінити їх технологічність, довговічність і інші характеристики (див. гол. 8, принцип бенчмаркінгу).

Крім згаданих товароведных методів для оцінки узагальнених критеріїв конкурентоспроможності товарів застосовуються статистичні та маркетингові методи.

Прикладом використання статистичних методів є оцінка конкурентоспроможності товарів за результатами їх продажу (виявлення "лідерів продажу"). Статистичним методом (точніше - розрахунково-статистичним) визначається рентабельність продажів (показник 1-П) як характеристика конкурентоспроможності реалізованих товарів.

Маркетинговий метод використовується для визначення такого поширеного критерію конкурентоспроможності, як частки на ринку групи товарів. Цей метод застосовують маркетингові служби товароизготовителей або за замовленням останніх спеціалізовані маркетингові організації.

Об'єктом аналізу є, як правило, товарно-групові та товарно-видові конкуренти (див. підр. 1.11 гол. 1).

Наприклад, про перемогу вітчизняних виробників морозива свідчить незначна частка імпортної продукції в Росії - всього 1,5%. Адже на початку 1990-х рр. відомі виробники "Нестле", "Юнілевер", "Баскін-Робінс" активно проникали на російський ринок.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Практика оцінки конкурентоспроможності товарів
Методи оцінки конкурентоспроможності за критеріями споживчих переваг
Характеристика термінів, пов'язаних з поняттям "конкурентоспроможність товарів і послуг"
Сучасні методи оцінки міжнародної конкурентоспроможності
МЕТОДИКА ОЦІНКИ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ТОВАРІВ
Методи, що застосовуються виходячи із номенклатури критеріїв
Методи, що застосовуються виходячи з форми представлення даних
Методологічні принципи вивчення психіки учасників судочинства
МАКРОЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ, що ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ В МІЖНАРОДНОМУ ПОРІВНЯЛЬНОГО АНАЛІЗУ
Основні принципи, використовувані в оцінці бізнесу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси