Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Колоніалізм в арабській Африці

Північна і Північно-Східна Африка - це особливий світ, вельми відмінний від негритянського, хоча і пов'язаний з ним багатьма нитками, а часом і спільною долею. Це не океан первісності або хоча б полупервобытности, при всьому тому, що і такого роду анклавів тут чимало. Це світ порівняно високої культури, що базується на вагомому релігійно-світоглядному фундаменті ісламу, не кажучи вже про те, що найбільш розвинена його частина, Єгипет, сходить корінням до настільки глибокої давнини, яка говорить сама за себе.

І все ж, незважаючи на це, арабська Африка була колонізована майже одночасно з іншою частиною континенту, в основному тими ж державами і практично так само легко. Якщо ще у XVIII ст. країни Магрибу, що складали частину Османської імперії, були досить грізним супротивником для європейців, а піратський терор корсарів змушував Європу відкуповуватися від нього, то в XIX ст. все змінилося. Алжир, Туніс, а на початку XX ст. і Марокко стали колоніями Франції, потім колонією Італії виявилася Лівія. Англійці в ті ж роки посилили свої позиції в Єгипті, перетворивши його якщо не в колонію, то в напівколонію, а потім підкорили собі Судан і разом з французами та італійцями поділили Сомалі. Звичайно, ці акції супроводжувались активним опором, повстаннями і війнами місцевого населення, переважно під релігійними гаслами. Деякі з воєн, як махдистская в Судані, приводили до помітного успіху, але ненадовго. Потужність колоніальних держав ламала опір слабо озброєних воїнів ісламу, брала гору над заколотами типу виступи Ораби в Єгипті.

Що стосується господарського освоєння колоній, родючого і кліматично сприятливого узбережжя Середземного моря, то воно йшло досить активно, хоча і спостерігалася деяка різниця в методах і установках. Франція, а потім і Італія робили ставку на заселення колоністами земель і створення в колоніях значного прошарку європейського населення, яке вело фермерсько-капіталістичне товарне господарство з одночасним розвитком гірничорудних та інших промислів, різних підприємств, доріг, портів і т. п. Англійці переселення колоністів в скільки-небудь помітних розмірах не форсували (цим вони займалися раніше), але зате дуже активно проникали в усі сфери політичної адміністрації та економіки, будували промислові підприємства, створювали яка обслуговувала їхні потреби інфраструктуру, модернізували сільське господарство, стимулюючи вирощування місцевим населенням товарних продуктів, насамперед бавовни.

Чому провідні держави Європи прагнули до колонізації ісламської арабської Африки? Мабуть, тут зіграли свою роль два важливих чинники:

1) стратегічно важливе розташування північноафриканських країн, їх очевидна роль в торгівлі і зв'язках зі Сходом, особливо після відкриття Суецького каналу;

2) політична слабкість відповідних держав, позбавлених захисту з боку ослабленою Османської імперії і ворогуючих один з одним.

Для Франції та Італії певну роль грали також територіальна близькість захоплених земель, кліматичне схожість їх країн з осваиваемыми колоністами територіями на середземноморському узбережжі. Домігшись бажаного, європейці, природно, приступили до більш або менш енергійною трансформації підкорених ними територій. Поряд з традиційним сектором господарства виник новий, капіталістичний. Це співіснування викликало не тільки сильну протидію з боку традиційної структури, але і вимушене її пристосування до нових умов. Однак про гармонійний синтез старого і нового говорити не доводиться. Старе по мірі сил і можливостей просто оттеснялось, а нове займало його місце. Частково елементи старого включалися в капіталістичну економіку, як в містах, так і в господарствах колоністів. Поступовий процес втягування сприяв ламання традиційних норм, хоча він був повільним і дуже болючим для традиційної структури. Результати його теж були далеко не однозначні.

- Одна частина місцевого населення швидше втягувалася в капіталістичне колоніальне господарство і набувала певні навички, досвід, освіту, професію. Саме з її лав формувалися шари фабричних робітників, шахтарів, працівників сфери обслуговування, транспорту. З цих же рядів виходили грамотні й освічені представники місцевого населення, інтелігенція, діячі культури, адміністратори, навіть менеджери.

- У той же час інша, основна частина населення, особливо селянство, залишалася майже цілком у сфері традиційних форм господарства і побуту. І не тільки залишалася, а й, орієнтуючись на своїх лідерів з числа знаті або ісламських релігійних функціонерів-марабутів, починала активно виступати проти небажаних нововведень, які ставили під загрозу звичний спосіб життя і століттями апробовані цінності ісламу.

Суспільство як би розколювалося на орієнтувалися на традицію і тих, хто бачив зримі переваги європейської капіталістичної культури, науки і техніки і був схильний долучитися до них, посилюючи за цей рахунок потенціал і позиції своєї країни. Відповідно і в політичному житті країн Північної та Північно-Східної Африки та Ефіопії формувалися, а з кінця XIX ст. аж до періоду деколонізації задавали тон в суспільно-політичній сфері дві основні сили, традиціоналісти і реформатори (старо - і младо-). Ці сили не тільки протистояли один одному, але часом затято боролися за владу і за визначення стратегії розвитку своєї країни. Звичайно, далеко не всі прихильники традиціоналістів (скажімо, як Ораби-паша) були релігійними фанатиками і реакціонерами, так і їх супротивники не завжди були здатні вести країну до прогресу. Тим не менш саме такого роду розмежування задавало тон в Північній Африці, що було близько до аналогічній ситуації і у решті (в основному напівколоніальної) частини Сходу, про яку мова попереду.

Мабуть, такого роду розмежування логічно і природно для країн з власним вагомим релігійно-цивілізаційним фундаментом. Воно, зокрема, непогано було помітно і в Індії, де діяльності ІНК завжди протистояли сили, які орієнтувалися на стовідсотковий індуїзм. Щоправда, в Індії це протистояння не зіграло значної ролі, і було відсунуто на задній план головним політичним протиборством між Конгресом і англійцями. Це слід пояснювати саме тим, що європейці там були колонізаторами і владою. Щось подібне, хоча і не в такій явній формі, мало місце і в Північній Африці, де помітне розмежування у внутрішньополітичному житті між традиціоналістами і реформаторами було все ж другорядним на тлі загального протистояння традиційних структур колонізаторам. Втім, траплялися й винятки (епізод з тим же Ораби-пашею в Єгипті).

Як легко помітити, загальна ситуація на півночі Африки відрізнялася від того, що було південніше Сахари. На півночі традиційні суспільства, спиралися на сильний власний релігійно-цивілізаційний ісламський фундамент, являли собою не просто особливий сектор господарства і специфічний уклад життя, але і вагому альтернативу. Народу надавався свого роду вибір, що і проявилося в протиборстві реформаторів і традиціоналістів. На південь від Сахари альтернативи не було, як не було і власного фундаменту цивілізації. Була дихотомія: або залишатися на рівні первісності, або, запозичуючи основи європейської культури та капіталістичного господарства, розвиватися, маючи попереду перспективу деколонізації і з часом самостійності. Не дивно, що в Тропічній Африці не було протиборства традиціоналістів і реформаторів. Просто питання там стояло інакше. Але було і щось загальне для всієї колоніальної Африки - опір колоніалізму. У різних формах воно відчувалося скрізь, як всюди йому супроводжувало і вимушене пристосування традиції до сучасних умов існування.

На що спиралася приспосабливавшаяся традиція в боротьбі із зовнішнім вторгненням колоніального капіталу і супутніх йому нововведень? У Тропічній Африці - на громаду в самому широкому сенсі цього слова, тобто на общинність як спосіб життя, включаючи і форми існування, і манеру ведення господарства, форми спілкування і т. д. аж до трибализма і земляцьких асоціацій у містах. На півночі опора була іншою. Вона йшла в глибини релігійної цивілізації, ісламського способу життя, культури, принципів та світоглядних уявлень. Але по відношенню до колоніалізму ці відмінності, самі по собі досить істотні, відходили на задній план. І на півночі, і на півдні традиція протистояла колоніального капіталу, причому в залежності від обставин таке протистояння приймало різні форми, будь то заклики до характерного для світу ісламу эгалитаризму або властивий примітивного гуртожитку на півдні Африки деспотизм необмеженої влади диктатора. Обидві ці тенденції в ході деколонізації та становлення незалежності у країнах Африки проявили себе досить широко і красномовно.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Арабські країни Африки
Арабська Африка: успіхи і невдачі
Колонізація Арабської Африки та Ефіопії
Інтеграційні процеси в арабських країнах
Геополітична нестабільність Африки
ТРЕТЯ Схід у період розвиненого колоніалізму (середина XIX - перша половина XX століття)
АФРИКА
Схід після деколонізації: спадщина колоніалізму
Естетика Арабського світу, Індії і Китаю
Колоніалізм на Сході
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси