Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 6. ЛЕОНІД АНДРЄЄВ (1871-1919)

Л. Н. Андрєєва критики називали "виразником дум" мислячих людей початку XX століття, але відповіді на болючі екзистенційні питання, що виникли на кінець Нового часу, не знайдені, і в XXI ст. він виконує ту ж місію. Андрєєва, за його власним визнанням, цікавив "людина... в духовній сутності", треножила вразливість гуманізму і мобільність зла. Він як і раніше популярний і викликає дискусії. Письменник сам запитував себе: класик він або модерніст? Літературознавці відносять експресивні твори майстра до неореалізму: його реалізм увібрав в себе риси модернізму, а його роздуми про побут тісно пов'язані з роздумами про буття. Андрєєва при житті видавався в Старому і Новому Світі, Азії, його слід очевидний вітчизняної і світової словесності.

Творча біографія та художній світ Л. Н. Андрєєва

Леонід Миколайович Андрєєв, майбутній прозаїк, драматург, публіцист, народився в Орлі. Батько його був із міщан, служив землеміром, відрізнявся суворим характером. Мати - з дворян, м'яка, поетична натура, сказительница. Вона пробудила у хлопчика любов до слова. Прихильність до матері Андрєєв зберіг до кінця життя. Перші запам'яталися йому автори - Л. Н. Толстой, В. М. Гаршин, Ж. Берн, Е. По.

У дебютних творах письменника вгадуються орловські звичаї: земляки з задоволенням показують той самий перехрестя, на якому стояв той самий городовий, якого Андрєєв обезсмертив в оповіданні "Баргамот і Гараська" (1898). Після публікації цього оповідання автор, як кажуть, прокинувся знаменитим. Інший первинний джерело тем і образів знайшовся в суді, де Андреєв служив після закінчення юридичного факультету Московського університету (1897) помічником присяжного повіреного, адвокатом. Сюжет сатиричного оповідання "Християни" (1905) побудований на подію, яке могло мати місце в залі суду. У фіналі оповідання гуляща Пелагея Караулова постає "вартової" християнства, викривачем фальші, лицемірства. Функціонально цей характер близький толстовської Катюші Маслової.

Становлення художнього стилю, пошуків тематики сприяла і журналістська робота. Так, іронічна розповідь "Книга" (1901) про дитину, який надривається, перетягуючи величезні зв'язки книг з примітною назвою "На захист знедолених", має зв'язок з випадком, раніше описаним Андрєєвим-газетярем. Він був репортером демократичним, яскравим, іронічним. Шаржировал і себе, "ситого автора, проникливо міркує про голодних". Андрєєв довго дивився на свої писання як на приробіток: батько помер, і на нього лягла обов'язок допомагати матері піднімати молодших братів і сестер. Його малювання портретів на замовлення, до речі, схвалених В. Е. Рєпіним, М. К. Реріхом, було приробітком, хоча потяг до малярства залишилося на все життя. Багато свої образи спочатку він виводив па полотні, а потім втілював у слові. Авторитетом для письменника був Франсіско Гойя, чиї образи, немов прийшли з кошмарного сну, на думку Андрєєва, відображають трагічну підоснову буття. Ця підоснова, проходить і через людину, з отроцтва займала прозаїка і драматурга більше, ніж осяжна основа.

Андрєєв з юності шукав у філософів відповіді на вічні, "прокляті" питання: про засадах почав, співвідношення добра і зла, сенсу життя, сутності людини. Артур Шопенгауер, автор вчення про що стоїть над світом "злої волі", Фрідріх Ніцше, критик християнства, здавалися молодій людині переконливіше багатьох, включаючи популярного тоді Льва Толстого, по-своєму який учив шукати правду в Бозі. Андріївське бачення життя і всієї людської історії передає його алегоричний оповідання "Стіна" (1901). Уражене виразками недуг, схильне до самоистреблению людство малюється в смертельній сутичці з темними стінами зла", що породжують ці недуги, взаємну ненависть і загороджувальними шляху до світла, свободи, щастя. Життя - нескінченна сутичка: вмираючі кожну секунду люди "безсмертні, як боги", але "стін" немає кінця. Ідеї "Стьопи" містяться в поетично схожих творах, таких як "Набат" (1901), "День гніву" (1910).

Андрєєв брав вчинені ідеї перебудови суспільства, але із-за недосконалості людини не дуже вірив в їх здійсненність. Його лякала жорстокість барикадній борьбы1. Сумніви у добрості революції він висловив в алегоричному оповіданні "Так було" (1905). Революція-це кровопускання, і над тими, хто чекав від неї чогось іншого, регочеться старий доглядач годин на давній міський вежі, слухаючи скрипу маятника: "Так було - так буде. Так було - так буде..." Цю ж тему підхоплює твір "оповідання, яка ніколи не буде завершена" (1907). Ентузіазм йдуть на смерть мас навіяний пробудженням містичного "воно", а ще - весняним буйством природи. Назва, зміст оповідання - все говорить про вічне повернення і приреченості світлих намірів. Назви цих двох творів взаємозамінні.

Затемненность палітри майстра пояснюється не тільки епохою, характером, світобаченням, але і його долею. За словами близьких, не заживаючу душевну рану завдала Андрєєву смерть дружини в 1906 р., а друга дружина письменника не стало такою ж близькою для нього. За спогадами сина письменника, тривожна туга ніколи не залишала батька, а в його рідкісних жартах завжди був присутній "елемент надриву". Про тугу-переможниці Андрєєв написав містичний і, як вважають дослідники, автобіографічна розповідь "Він"- (1912). Події в ньому відбуваються в смутному і багатому особняку, самотньо стоїть на березі затоки десь на півночі. В особняку сучасники впізнавали дачу Андрєєва у Фінляндії, яка входила тоді до складу Російської імперії, а ще сучасники згадували гостинність цього дивного житла, прикрашеного похмурою живописом господаря.

Андрєєв раптово помер 12 вересня 1919 р. на своїй фінської дачі, там же був похований. Ранню смерть прискорили і сірість життя, і події в Росії у жовтні 1917-го. Публіцистичний нарис "S. O. S." (1919), в якому автор просить "благородних громадян" всіх країн врятувати Росію від більшовиків, "дикунів Європи", зграї останньої його публікацією. Нарис може стояти на книжковій полиці поруч з "Несвоєчасними думками" М. Гіркого, "Окаянными днями" І. А. Буніна. У 1956 р. Л. Н. Андрєєв був перепохований на Літераторських містках Волкова кладовища в С.-Петербурзі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Аналіз окремих творів Л. Н. Андрєєва
Творчість Андрія Білого, та його вплив на розвиток прози XX століття
АНДРІЙ БЄЛИЙ (1880-1934)
Третій етап Громадянської війни (березень 1919 - березень 1920)
Другий етап Громадянської війни (листопад 1918 - лютий 1919)
Творча біографія та художній світ А. Білого
Творча біографія та художній світ М. А. Клюєва
Творча біографія та художній світ В. С. Шмельова
Творча біографія та художній світ І. А. Буніна
Творча біографія та художній світ М. С. Гумільова
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси